2010. május 25., 09:142010. május 25., 09:14
Kérdés, hogy a vörösinges kormányellenes tüntetők fő ellenállási gócpontjának elfoglalásával véget ért-e az erőszak a délkelet-ázsiai királyságban. A halálos áldozatok száma ugyan alacsonyabb, mint amitől sokan tartottak, de a katonák legalább 41 embert megöltek és több százan megsebesültek a városi harcokban. Bangkokban kijárási tilalmat vezettek be. A vörösingesek legtöbb vezetője megadta magát, de továbbra sem tudni, hogy a mozgalom kemény magja folytatja-e az ellenállást. A tiltakozás magvának felszámolása után tűz keletkezett és zavargás tört ki a fővárosban, és két északkeleti városban is felgyújtották a kormányzati irodákat. Egyelőre nem világos, hogy ezek az akciók a lázadók ellenállásának utolsó megnyilvánulásai voltak-e, vagy új minőségbe csapott át a politikai válság. Az első esetben a thaiföldi piacok rövid távon megnyugodhatnak, a másodikban pedig akár a polgárháború réme is fenyegethet, ami katasztrofális hatással lenne a gazdaságra.
Thaiföldön hadsereg és rendőrség képtelen távol tartani magát a politikától – az elmúlt nyolc évtizedben 18 puccsot hajtottak végre, vagy kíséreltek meg. Minél tovább tart az erőszak, annál nagyobb az államcsíny valószínűsége. A katonaság azonban szintén megosztott. A parancsnokság ugyan szilárdan kormánypárti, de a hadseregben is megjelentek a törésvonalak a sárga–vörös társadalmi megosztottság mentén. Az ellentétek növelik egy puccs, sőt a rivális katonai frakciók közötti összecsapás veszélyét.
A vérontás hatheti tőzsdei emelkedésnek vetett véget. A Thaiföld számára kulcsfontosságú idegenforgalom súlyosan megsínylette a zavargásokat, a fogyasztói bizalom kilenc hónapos negatív rekordot állított fel.
A 82 éves Bhumibol Aduljadedzs királyt szeptember 19. óta kórházban kezelik. Május 5-én, a koronázás napján megjelent ugyan a nyilvánosság előtt, s úgy tűnt, jobb egészségnek örvend, de betegsége felvetette a kérdést, hogy mi lesz, ha véget ér az uralkodása. A thaiföldi politikai konfliktus egyik kulcsproblémája a monarchia és a meg nem választott elit jövőbeni szerepe. Bhumibol királyt széles körű tisztelet övezi Thaiföldön, s politikai befolyását legtöbb alattvalója elfogadja. Ám fia, a feltételezett trónörökös, Vadzsiralongkorn Maha koronaherceg nem élvez az apjáéhoz hasonló támogatottságot. Az országban attól tartanak, hogy ha a Vadzsiralongkornnak olyan időszakban kellene trónra lépnie, hogy még nem csitultak el a politikai ellentétek, az a szembenálló felek küzdelmének kiéleződéséhez vezetne.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.