2011. február 22., 10:532011. február 22., 10:53
Több ortodox pap és megannyi gyászoló siratta el ugyanabban a hónapban a temesvári hóhérként elhíresült, Ceauşescu parancsára 1989 decemberében Tőkés László hívei közé lövető Mihai Chiţac volt hadseregtábornokot. Mit sem számított, hogy a bukaresti legfelsőbb bíróság 2008-ban tizenöt év börtönbüntetéssel és lefokozással sújtotta a forradalom elfojtásáért: a közlegényként eltemetett Chiţacot koporsójánál méltatta többek között Mircea Chelaru volt vezérkari főnök is.
Ehhez képest a február elején elhunyt Vasile Paraschivért nem szólaltak meg a harangok, holott a 82 évesen eltávozott férfi személyes tragédiája magán hordozza a román kommunizmus majd fél évszázados tombolásának hű lenyomatát. A marxista–leninista ideológiától fiatalon megittasult Paraschiv már 1949-ben a bőrén megtapasztalta a párt haragját, amikor kirúgták a katonai akadémiáról, mert féltve őrizte a kegyvesztetté vált (1954-ben kivégzett) nagy román kommunista teoretikus, Lucreţiu Pătrăşcanu egyik dedikált kötetét. 1963-ban családjával és kicsi gyerekeivel hónapokig élt a szabad ég alatt, mert egy milicista szemet vetett a lakására, majd öt évvel később, amikor mindenki a Csehszlovákia lerohanása ellen tiltakozó Ceauşescut tapsolta, főbenjáró bűnt követett el: kilépett abból a kommunista pártból, amely nem ismerte a szabad akaratból történő távozást. A hetvenes években már a rezsim legrettegettebb ellenfelévé vált: szabad munkásszakszervezetet, a dolgozók jogainak tiszteletben tartását szorgalmazta, levelezett a Szabad Európa Rádióval, sőt 1977-ben személyesen tárta fel egy párizsi munkástanácskozás hallgatóságának Ceauşescuék gaztetteit. Bukarest azt hitte, végleg megszabadult az Európa-szerte ismertté vált ellenállótól, ő azonban a kommunista titkosszolgálat, a Szekuritáte megrökönyödésére hazatért. Elmebetegnek nyilvánították, és tucatszor dugták szanatóriumba, később a szekusok többször elrabolták, és ismeretlen helyen napokig kínozták. A ’89-es népfelkeléshez házi őrizetéből megszökve csatlakozott, tíz év elteltével pedig – a letűnt rendszer rémtetteit vizsgáló bukaresti intézet közreműködésével – bűnvádi feljelentést tett 67, meghurcoltatásában és terrorizálásában főszerepet játszó volt szekus és pártkáder ellen. Keresetét a bűncselekmények elévülésére hivatkozva a román főügyészség elutasította, sőt később a legfelsőbb bíróság is megsemmisítette a javára alapfokon megítélt 300 ezer eurós kártérítést. Ezek a kudarcok minden bizonnyal hozzájárultak ahhoz, hogy 2008-ban elutasította a Traian Băsescu államfő által neki adományozott magas rangú állami kitüntetést, mondván: nem fogadhat el elismerést egy „ugyanolyan kommunistától”, mint amilyen hazája valamennyi államfője volt ’89 után. (Az igazsághoz tartozik, hogy a román kommunizmus rémtetteit két évvel korábban éppen Băsescu ítélte el.) Vasile Paraschiv különben haláláig ötszáz lejes nyugdíjat kapott, miközben volt kínzói speciális juttatásban részesültek életük végéig.
Mindössze 46 évet élt a zsenge román demokrácia egyik szimbólumává vált Cristian Paţurcă, aki azzal írta be a nevét a történelemkönyvekbe, hogy ódát írt az 1990-ben Ion Iliescu posztkommunista rezsimje elleni bukaresti tüntetőkhöz, akiknek élén lusztrációt, a nomenklaturistáknak a közéletből való kizárását követelte. A Huligánok himnusza (Imnul golanilor) szerzője ironikus dalának címét éppen Iliescu egyik kirohanása ihlette, aki egyszerűen huligánoknak nevezte a román főváros Egyetem terén a forradalom eltulajdonítása, a kommunizmus átmentése ellen tiltakozó fiatalok és értelmiségiek tízezreit. A himnusz egyik sora – „Jobb halottnak, mint kommunistának lenni” – szállóigévé vált Romániában, annál is inkább, mivel 1990 júniusában az Egyetem téri tüntetőket éppen az Iliescu által behívott Zsil-völgyi bányászcsapatok verték szét brutálisan. Az antikommunista előadóművész csak 2010 elejétől, már súlyos tüdőbetegen, kapta meg a forradalmárstátust és az ezzel járó kétezer lejes nyugdíjat, Traian Băsescu állami kitüntetést adományozott neki, az elismerés azonban későn érkezett, a romantikus forradalmárként híressé vált Paţurcă ugyanis csontsoványan, nyomorban hunyt el.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.