2009. december 29., 09:232009. december 29., 09:23
A mértékadó liberális újság szerint elnökké választásuk előtt Sarkozy és Obama egyik legfőbb közös jellemzője az volt, hogy mindketten szakítani kívántak elődjük, Jacques Chirac, illetve Georges Bush külpolitikájával. Sarkozy elnökjelöltként azt hangoztatta, hogy szívesebben fog kezet Bushsal, mint Putyinnal (aki bensőséges viszonyt ápolt Chirackal). Obama pedig azzal kampányolt, hogy Amerika ellenségeivel is kész szóba állni.
A francia elnökjelölt tragikusnak állította be Chirac külpolitikai örökségét, Obama pedig Bushról azt állította, hogy képtelen a szövetségeseivel együttműködni és többpólusú világban gondolkodni. A Le Monde szerint az igazság viszont az, hogy a 2003-as iraki inváziót követően – amelyet Franciaország elítélt – Chirac gyümölcsöző kapcsolatot ápolt a Bush-adminisztrációval, elsősorban Libanon kérdésében, Bush pedig többször is elkötelezettségéről biztosította az európai országokat, nevezetesen Irán ügyében.
A 2007-es francia elnökválasztást követően az új államfő, Nicolas Sarkozy közel másfél évig – Obama hivatalba lépéséig – folytatta a kooperációt Bushsal, amelyet a francia–amerikai közeledés jellemzett: Sarkozy az amerikai kongresszus előtt mondott beszédet, növelte az afganisztáni francia kontingens létszámát, előkészítette Franciaország visszatérését a NATO-ba, és az Egyesült Államokban töltötte nyári szabadságát – emlékeztetett a lap. Obama megválasztását követően Sarkozy mindent megtett azért, hogy Franciaországra és önmagára irányítsa az új amerikai elnök figyelmét: óva intett az Iránnal szembeni engedékenységtől, közvetíteni próbált a közel-keleti békefolyamatban, a normandiai partraszállás megemlékezéséből hatalmas francia–amerikai rendezvényt szeretett volna csinálni, amelyet a Fehér Ház visszautasított.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsában szeptember 24-én tartott beszédében a francia elnök szabályos támadást intézett a nukleáris fegyverektől mentes világ – Obama által meghirdetett – „virtuális” elképzelése ellen, miközben Iránban egyre több urándúsító centrifuga működik. A Le Monde szerint a beszéd – amelyet Obama rezzenéstelen arccal hallgatott végig – jól tükrözte a két elnök közötti feszültséget. Francia és amerikai diplomáciai forrásokra hivatkozva a Le Monde azt állítja, hogy Párizs és Washington között az alapvető dolgokban teljes az egyetértés. Washington ráadásul azt hangsúlyozza, hogy Obama nagyon fegyelmezett ember, és egyetlen külföldi állami vezetővel sem alakít ki személyes viszonyt. Ugyanakkor tény, hogy Sarkozyt nem fogadta Obama 2009-ben a Fehér Házban, szemben Gordon Brown brit vagy Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnökkel.
Angela Merkel német kancellár pedig novemberben az amerikai kongresszus előtt mondhatott beszédet – hangsúlyozta a lap. Az afganisztáni–amerikai csapaterősítés bejelentése óta azonban némileg változott a helyzet a francia diplomáciánál sokkal érzelemmentesebb és mindenekelőtt pragmatikus amerikai adminisztráció szempontjából, amely Párizst továbbra is „hasznos partnernek” tekinti. Sarkozy egyelőre nem mondott se igent, se nemet Obama kérésére a további francia csapaterősítést illetően.
A Le Monde szerint azonban Washington szinte bizonyos abban, hogy a január végi londoni konferencián Párizs is beadja a derekát. A lap úgy tudja: az amerikaiak komolyan gondolkodnak azon, hogyan lehetne a francia–amerikai viszony hangulatán javítani, megadva Párizsnak azt a tiszteletet, amelyet mindig megkövetelt. A transzatlanti kapcsolatok fellendítése érdekében Washington keretmegállapodáson gondolkodik Európával, s ezen belül francia–amerikai csúcstalálkozót is tervez 2010 folyamán – írta a Le Monde.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.