Fotó: Agerpres
2010. január 26., 09:342010. január 26., 09:34
Abból az alkalomból, hogy az első afroamerikai elnök 2009. január 20-án költözött be a Fehér Házba, David Axelrod elnöki főtanácsadó az elmúlt időszakban több fórumon hangoztatta: Obama eredményesen tevékenykedett a három fő csapásirányban, a gazdaság megmentése, a gazdaság hosszú távú helyreállítása és az ország nemzetközi hírnevének javítása terén.
A főtanácsadó kifejtette: a 787 milliárd dolláros gazdasági ösztönző csomag és egyéb fontos intézkedések hozzájárultak ahhoz, hogy ne következzen be egy, az 1930-as évekbeli „nagy depresszióhoz” hasonló újabb mély válság, pedig „ez nagyon komolyan fenyegette az országot”.
A Fehér Ház büszkén emlegeti, hogy az ösztönző csomag eddig kétmillió munkahelyet „teremtett vagy mentett meg”, és jók az esélyek arra, hogy teljesüljön az eredeti cél, két év alatt 3,5 millió munkahely teremtése. A republikánusok ezt képzelgésnek minősítik, azt hangoztatva, hogy a munkanélküliség hónapok óta 10 százalék körüli, és az utóbbi egy évben 2-3 millió amerikai vesztette el állását.
Megfigyelők rámutatnak: tény, hogy az Obama-kormány több kezdeményezést tett a legfontosabb kampányígéreteket illetően, így az egészségügyi reform, a klímaváltozás és a pénzügyi szabályozás szigorítása terén, de a demokraták fölényes kongresszusi többsége ellenére mindeddig csak vita és háttérbirkózás folyt. Az ország javuló nemzetközi tekintélye kapcsán az elnöki főtanácsadó úgy fogalmazott: „Amerikára a világban más szemmel tekintenek, mint néhány éve”. Utalt az új Afganisztán-stratégiára, a tervezett iraki csapatkivonásra, a muszlim világhoz való közeledésre, valamint a koppenhágai klímaváltozási csúcstalálkozóra.
Axelrod szerint az Obama vezette Fehér Ház rendkívül erőteljesen és sikeresen tevékenykedett az elmúlt egy évben. Nem így látja a Republikánus Párt és az ellenzéki sajtó, amely szerint az elnök nemhogy nem vezette ki az országot a válságból, hanem a felelőtlen költekezéssel még súlyosbította is azt, hosszú évtizedekre eladósítva Amerikát.
Független elemzők lényegesnek tartják Obama külpolitikai váltását, de rámutatnak: a pozitív értékeléseket eddig alapvetően az elődjéhez képest új megközelítés kapta, Obama saját erőfeszítései még semmilyen téren nem hoztak áttörést. Az Amerikában szupersztárként kezelt Obama a világ sok vezetője irányában érvényesíteni tudta befolyását, de például Oroszország, Kína, Japán és Izrael ellenállt személyes varázsának. A republikánusok szerint az Obama-féle, a tervek szerint 10 év alatt egybillió dollárnál többe kerülő egészségügyi reform katasztrófával ér fel, és az elnök működése nemzetbiztonsági téren elégtelen, az ország biztonsága romlott.
Ez utóbbira bizonyíték szerintük a Fort Hood-i katonai orvos ámokfutása, amelyet terrormerényletnek neveznek, valamint az, hogy karácsonykor terrorista juthatott fel egy Detroitba tartó amerikai utasszállítóra, és kis híján felrobbantotta azt csaknem 300 utassal a fedélzetén.
Idei felmérések arról tanúskodnak, hogy a remény és változás ígéretével a Fehér Házba került Obama egy év alatt politikailag meggyöngült, népszerűsége megkopott. Talán nem azért, mert – mint ellenfelei állítják – a választók kiábrándultak belőle, és már nem figyelnek ékes beszédeire, hanem mert kormánya nem tudta a legfontosabb belpolitikai célokat teljesíteni, legfőképpen nem csökkent a sok családot sújtó munkanélküliség. Kétségtelenül javult viszont a feketék hangulata; az afroamerikai kisebbség jobban érzi magát, mint akár 1-2 éve, a korábbiaknál nagyobb hányaduk, már a többségük reménykedik abban, hogy életminőségük javulni fog.
A The Washington Post és az ABC News friss közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak csaknem fele érzi úgy, Obama nem teljesítette kampányígéreteit. A többség nem vagy alig bízik abban, hogy az ország számára helyes döntéseket fog hozni, elutasítja lépéseit a gazdaság és az egészségügy terén, továbbá nem ért egyet azzal, ahogy a terrorizmus és Afganisztán kérdését kezeli. Az bizonyos, hogy nem enyhült az ország pártos megosztottsága. Az elnök – a közvélemény-kutatások adatait megerősítve – a People magazin legfrissebb számában elismerte: a válság közepette nem volt képes úgy egybeforrasztani az országot, ahogy elnökké választásakor történt, „az elmúlt évben ez nem sikerült”.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.