A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
Annak ellenére is befejezhetik idén a 97 százalékban elkészült új radnóti gáztüzelésű hőerőművet, hogy a spanyol kivitelező a csőd szélére került – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Románia közel egymilliárd köbméter gázzal a tárolókban zárja le a hideg évszakot, és március 12-től egyes tárolókban újraindul a betáplálási ciklus – vont mérleget szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Jelentősen nő a villamos energia ára a fogyasztók számára július elsejétől, amikor érvényét veszti a bukaresti kormány által alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon.
Baross Gábor egykori magyar közlekedési tárcavezető, a „vasminiszter” mintájára Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter megkaphatná a gázminiszter jelzőt – annyi megjegyzéssel, hogy igazából a nagyon gáz miniszter epitheton ornans illene rá.
A kormány jóváhagyja az áram- és a gázárkorlátozás meghosszabbítását – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A romániai háztartások számára jelenleg a legolcsóbb villamos energiát szolgáltató Hidroelectrica április 1-jétől 60%-kal megemeli az aktív energia árát, így az adókkal együtt végeredményben mintegy 25 százalékkal drágul a villany.
Drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az energiaügyi minisztérium pénteken közvitára bocsátotta az energiaár-plafon fenntartásáról szóló sürgősségi rendelet tervezetét.
Miközben „oroszveszélyt” vizionálva ellenzi, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON romániai érdekeltségeit, a Törökországból érkező gázzal kapcsolatosan jóval toleránsabban nyilatkozott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Még ezen a héten közvitára bocsátja a kormány az április elsejétől hatályba lépő energiaár-támogatási rendszert szabályozó rendelet tervezetét – tájékoztatott hétfőn az energiaügyi minisztérium.
A kormány által megvitatatott legutóbbi forgatókönyv szerint a földgáz és az áram esetében is maradhat a jelenlegi árkorlátozás, azonban nem azonos ideig.
Románia a napi 25 millió köbméter saját termelésű földgázzal és a tárolókból származó napi 20 köbméter körüli mennyiséggel fogja átvészelni a telet – jelentette ki kedden az energiaügyi miniszter.
Csupán kis összeggel nőnek majd a villany- és gázszámlák az ársapka áprilisi kivezetése nyomán – próbálta megnyugtatni a közvéleményt Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Folytatódhatnak a munkálatok a Maros megyei Ratosnyán épülő vízerőműben, és befejezhetik a projektet, mivel a bíróság a Hidroelectrica javára döntött a Declic és a Bankwatch környezetvédelmi engedély felfüggesztésére v
Várhatóan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) asztalára kerül az E.ON Energie Románia MVM általi felvásárlása – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.