Az uniós csatlakozás miatt nem kell majd bezárni a faipari cégeket
„Óriási veszély fenyegeti nemcsak Háromszék, de egész Európa faiparát a távol-keleti olcsó és jó minőségű termékek betörésével” – jelentette ki a hétvégén Sepsiszentgyörgyön Bagoly Miklós ASIMCOV-elnök az ASIMCOV Kis- és Középvállalkozók Szövetsége faipari szakosztálya, a KO-FA által megrendezett Fabulin. Bizakodóan tette azonban rögtön hozzá, hogy Erdélyben, Székelyföldön hagyománya van a faiparnak, így ezzel a kihívással is meg fognak birkózni. Ugyanakkor kifejtette, szerinte a vállalkozókat csak ijesztgetik az uniós csatlakozással, de egyetlen faipari cégnek sem kell majd bezárnia kapuit az EU-tagság miatt. „Elsősorban a környezetvédelemre vonatkozó elvárások szigorúak, de ezt nem bánjuk, és beruházással, odafigyeléssel meg tudunk ennek felelni” – mondta Bagoly Miklós. Az ASIMCOV keretében működő faipari szakosztály, a KO-FA egyébként 2005-ben intézményesítette a tagok közötti együttműködést, azonban a Fabuli néven közismert találkozót kilencedik éve rendszeresen szervezik. Háromszéken több mint 300 vállalkozó dolgozik a faiparban, a megye gazdaságának 20 százalékát ez az ágazat teszi ki. A cégek közül huszonöt a szövetség tagja, és ezen belül tizenegy vállalkozás alapította meg a faipari szakosztályt.
Kató Béla, a KO-FA elnöke a hétvégi rendezvényen emlékeztetett célkitűzéseik talán legfontosabbikára: a szakosztály azt kívánja megvalósítani, hogy a vállalkozók közelebb kerüljenek a kiskereskedőkhöz. Összefogással kizárhatnak ugyanis egy láncszemet, a nagykereskedőt, hiszen együtt nagyobb tételben tudnak szállítani, és könnyebben tárgyalnak a közvetlen forgalmazóval, hangsúlyozta Kató.
Tavaly a lej–euró árfolyam csökkenése a külföldre termelő faipari cégek teljes nyereségét elvitte, ezért idén a belföldi piacra próbálnak betörni. Kató hangsúlyozta, a romániai bútorfelvevő piac erősödik, hisz folyamatosan épülnek a házak, és azokat be kell rendezni. Kovászna megyében azonban a helyi termelők nem tudják értékesíteni bútoraikat, mert a magánházakat általában egyedi tervezésű bútorokkal rendezik be, a tömbházlakásokban viszont nincs elég tér, ezért laminált lapokból készítik a berendezést – magyarázta az elnök. A gyártók a kényelemre és a funkcionalitásra fektetik a hangsúlyt, szekrényt például már nem is készítenek, mert a korszerű lakásokban beépített gardrób van.
szóljon hozzá!