Terhes nőt nem szabad elbocsátani

Gyermeket várok, és attól tartok, hogy mire lejár a gyermeknevelési szabadság, már nem lesz hová viszszajönnöm dolgozni. Mit ír elő a törvény? Kötelesek visszafogadni? – kérdezte egy sepsiszentgyörgyi olvasónk a Jog-Ásztól.

Gazda Árpád

2008. május 06., 00:002008. május 06., 00:00

A törvény értelmében senki nem bocsátható el állásából amiatt, hogy gyermeket vár, vagy gyermeknevelési szabadságát tölti. Abban az esetben lehet csak valakit meneszteni ebben a periódusban, ha a munkavállaló súlyosan vagy következetesen megszegte az egyéni vagy kollektív munkaszerzõdésbe foglalt specifikus kikötéseket vagy a vállalat belsõ rendszabályzatát. Ebben az esetben pedig a munkáltatónak kötelessége írásban kifejteni indokait. Az például nem megfelelõ indok a Jog-Ász szerint, hogy a munkáltató szerint azok a feladatok, amelyek ellátására terhessége miatt a munkavállaló képtelenné vált, elengedhetetlenek az alkalmazott tevékenységéhez. A munkaadó ugyanakkor nem bocsáthatja el pihenõ- vagy betegszabadságát, töltõ alkalmazottját. Az alkalmazott nem bocsátható el nemi, etnikai, vallási, vagyoni hovatartozás alapján, illetõleg életkor, szexuális orientáció vagy szakszervezeti tevékenység miatt sem.

A törvény szerint a munkaadó abban az esetben dönthet valamely alkalmazottja elbocsátásáról, ha a munkavállaló súlyosan vagy következetesen megszegte az egyéni vagy kollektív munkaszerzõdésbe foglalt specifikus kikötéseket vagy a vállalat belsõ rendszabályzatát. A munkáltatónak akkor is jogában áll felbontani az alkalmazottal kötött munkaszerzõdést, ha a munkavállaló megszegi a vállalat belsõ fegyelmi rendszabályzatát. Az alkalmazottat abban az esetben is elbocsáthatják, ha az illetõ ellen büntetõjogi eljárás indul, és emiatt az ügyészség 30 napnál hosszabb idejû elõzetes letartóztatást rendel el. A munkaadónak jogában áll felbontani a munkaszerzõdést abban az esetben is, ha az orvosi vizsgálat eredményeképpen a munkavállalóról kiderül, hogy az adott munka elvégzése fizikai, pszichikai képességeit meghaladja, ha szakmai ismeretei nem bizonyulnak elégségesnek, vagy ha elérte a korhatárt, illetve a megfelelõ bérezési szintet, és nem kérelmezte a nyugdíjazást.

Ha a munkáltató azzal indokolja az elbocsátás okát, hogy az alkalmazott rendelkezésére álló szakmai ismerete nem bizonyult elégségesnek, vagy ha az adott munka elvégzése meghaladja képességeit, a munkaadó köteles más, a munkavállaló szakmai és fizikai, pszichikai képességeinek megfelelõ munkaköröket javasolni. Az alkalmazottnak ebben az esetben három nap áll a rendelkezésére, hogy írásban közölje munkaadójával, hogy elfogadja-e a számára felajánlott újabb állást, vagy sem.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei