„Amit lehet, azt állami egyetemen kell megvalósítani” – Soós Anna, a BBTE rektorhelyettese a magyar oktatás 150 évéről

Múlt és jövő. A BBTE magyar tagozata a minőségi oktatás révén biztosítaná a magyar jövőt Erdélyben •  Fotó: Facebook/Babes-Bolyai Tudományegyetem

Múlt és jövő. A BBTE magyar tagozata a minőségi oktatás révén biztosítaná a magyar jövőt Erdélyben

Fotó: Facebook/Babes-Bolyai Tudományegyetem

Nagyon fontos a magyar nyelvű oktatással is rendelkező állami egyetemek és az erdélyi magyar magánegyetemek közötti együttműködés, de amit lehet, azt az állami egyetemen kell megvalósítani – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Soós Anna, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelytettese. A magyar tagozat vezetője a magyar oktatás bevezetésének 150. évfordulója kapcsán a BBTE magyar múltjának felvállalásáról, a magyar tagozat helyzetéről és a jövőbeli kihívásokról, illetve a Szegedi Tudományegyetemmel való együttműködésről is mesélt. 

Pap Melinda

2022. október 19., 13:492022. október 19., 13:49

2022. október 19., 13:512022. október 19., 13:51

– Az idei tanév ünnepi év is, hiszen 150 éves a magyar oktatás a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE). Hogyan ünneplik ezt az eseményt?

– A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) gyökerei 1581-ig nyúlnak vissza, de a magyar oktatás 1872-ben indult.

1872. október 12-én hagyták jóvá a magyar nyelvű oktatás beindulását, ezért az egyetemi charta szerint ekkor van a magyar tagozat napja,

így a központi ünnepséget ezen a napon kezdtük háromnapos konferenciával. 1872-ben elég bonyolultul indult a magyar oktatás az egyetemen, viszont utána igen jó minőségű oktatás és kutatás folyt. Annyira, hogy az itt tanító matematikusok – Riesz Frigyes, Fejér Lipót vagy Farkas Gyula – nevével mindenki találkozik, aki matematikát tanul szerte a világon. Ezt a minőséget egyetemünk próbálja megőrizni és továbbvinni.

Ezért az október 12-én tartott ünnepi megnyitó után konferenciát szerveztünk, ahol három kollégát és három alumnust (véndiákot) – akik a világ különböző részein folytatnak oktatói és kutatói tevékenységet – gyűjtöttünk össze „egy csokorba”, és bemutattuk a tanári karnak, diákoknak és a külső hallgatóságnak, hogy a minőség mai napig része egyetemünknek.

Október 13–14-én a tudományos ülésszakok keretében történeti visszatekintés zajlott, ahol a megalakulásra és az akkori karok tevékenységére tekintettünk vissza kolozsvári, szegedi vagy budapesti kollégák munkája révén.

Ugyancsak ezen az ünnepi alkalmon ismerhette meg a közönség azt a kötetet, mely az egyetem 1872–1919 között tevékenykedő rektorait mutatja be. A kétnyelvű kötetet a megnyitón Daniel David rektor úr ismertette.

Egy másik kötetet is bemutattunk, mely az alapítás forrásait és sajtóvisszhangját dolgozza fel szegedi és kolozsvári kollégák közreműködésével. Gaal György helytörténész kötetének az ismertetésére is sor került, ez szintén most jelent meg az egyetemalapítás kapcsán. És készítünk egy-egy kötetet minden akkori karról – Matematika és Természettudományok, Jog, Orvosi és Bölcsésztudományok –, ezek bemutatására is idén kerül sor. De az ünnepi megemlékezés sorába tartozik az a kiállítás is, mely a magyar oktatás kezdeteikor megjelent munkákat mutatja be, egy részük nyomtatásban jelent meg, más része viszont úgy, hogy a diákok lejegyzetelték a professzor előadását, majd letisztázott formában, kézírással megjelent.

De visszakerült Ferencz József szobra is, melyet Stróbl Alajos szobrászművész készített, és a császár az egyetemnek ajánlotta.

És megtekinthetők az egyetem díszjelvényei is, a karok és a rektor szimbólumát a budapesti Nemzeti Múzeumban őrzik, de kölcsönkaptuk őket a kiállításra. Korabeli diplomákat is láthatnak a látogatók igen díszes kiadásban, az egyetem akkori pecsétnyomóit is; ezeket a kolozsvári múzeumok kölcsönözték a tárlat idejére.

Az ünnepi eseménysorozat ezzel nem ér véget: nyár elején elkezdtük azokat az előadásokat, melyeket kollégáink tartanak saját kutatási szakterületükről, hetente kerülnek fel az egyetem médiatárába, kommunikációs felületeire. Ezeket év végéig folytatni szeretnénk, hiszen olyan gazdag a kínálatunk, hogy talán további folytatást is igényelnek majd.

Soós Anna magyar tagozatért felelős rektorhelyettes •  Fotó: Facebook/Babes-Bolyai Tudományegyetem Galéria

Soós Anna magyar tagozatért felelős rektorhelyettes

Fotó: Facebook/Babes-Bolyai Tudományegyetem

– Húsz évvel ezelőtt az egyetem oktatóinak még a magyar feliratokért kellett harcolni, ma mindhárom tagozat fontosságát hangsúlyozzák. Daniel David rektor az ünnepség megnyitóján fontosnak tartotta, hogy a BBTE otthonossá váljon a magyar közösség számára. Hogyan érinti a magyar tagozatot ez a szemléletváltás?

– Tíz évvel ezelőtt már nem a magyar feliratokért folyt a harc: már megünnepeltük a 140. évfordulót. 2012-ben még tanévnyitókor ünnepeltük – ugyancsak kiállítással és konferenciával – a kolozsvári egyetemi oktatás magyar nyelvre váltását. Akkor még október 12. nem volt kinevezve a magyar tagozat napjává. Azóta meghonosodott az egyetemen.

A 2020-as rektorváltás óta hangsúlyozottabban visszatekintünk a múltra, az 1581-es egyetemalapításra is: tavaly ünnepeltük az egyetem 440 éves fennállását.

Kikerült a Farkas utcába az egyetemalapításnak emléket állító négynyelvű tábla, melyet a Szegedi Tudományegyetemmel helyeztünk ki. Idén pedig a magyar oktatás 150. évfordulóját is méltó módon ünnepeljük.

– Hogyan tudta kihasználni a magyar tagozat az elmúlt időszakot, amióta nem kell ellenszélben dolgozni?

– A magyar oktatás az egész egyetemet átszövi: a 22 karból 17-en magyar nyelven is folyik oktatás. Két karon kizárólag magyar nyelvű oktatás zajlik: a Református Tanárképző és Zeneművészeti Karon, illetve a Római Katolikus Teológiai Karon, ahol papképzés és vallástanárképzés is folyik.

Ezenkívül a 2011-es törvény alapján megalakultak az egyetemi intézetek, ezekből 19 a magyar kollégákat tömöríti.

Vannak olyan karok, ahol nem nyelvi szempontok szerint szerveződtek az intézetek, ezt minden fakultás maga döntötte el. Azt látjuk, hogy a kollégák és a diákok is értékelik ezt a struktúrát, melynek keretében 70 akkreditált alapképzéses és 48 mesterképzéses szakunk van.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika



– Mit mutatnak még a számok? Hány magyar diák van az egyetemen a különböző oktatási szinteken, és mely szakok iránt van nagyobb érdeklődés?

– Egyetemünkön általában 6500-as diáklétszámmal működik a magyar tagozat, idén azonban a 6600-at is meghaladja. Az utóbbi tíz évben az előbbi szám körül alakult az alapképzésben, mesteri, doktori, illetve egyetem utáni képzésben részt vevő hallgatók száma.

Mi iránt nagy az érdeklődés? Minden iránt, aminek a nevében benne van az, hogy „informatika”.

Az informatikusképzés, a gazdasági informatika és minden egyéb szak, mely ezekhez kapcsolódik, népszerű. Nagyon népszerű a pszichológia is, ahol sok hazai és legalább évi száz magyarországi diák is van.

– Ön felel az oktatásért. Hogyan látja, mennyire felel meg az egyre változó, a digitalizáció irányába eltolódó elvárásoknak a BBTE nyújtotta oktatási paletta?

– Az oktatás minőségét felügyelő szervezet (ARACIS) a különböző karokon különböző százalékarányban hagyta jóvá az online oktatási részt. Viszont

egyetemünk nagyon fontosnak tartja, hogy szemtől szemben találkozzunk a diákokkal, hiszen a két év járvány ilyen szempontból szomorú tapasztalatokkal járt.

Tehát megőrizzük az online által kínált lehetőségeket – ahol észszerűen tudjuk használni, a továbbiakban is megtesszük, főleg a távoktatásban –, de alapvetően a szemtől szembeni oktatást támogatjuk.

– A magyar múlt felvállalása együttműködést eredményezett a „testvér” Szegedi Tudományegyetemmel. Miben áll ez az együttműködés, mennyire mutat túl a közös ünneplésen?

– Több annál, mint a közös rendezvényeken való ünnepélyes megjelenés. Van olyan közös programunk, például a doktori képzésben, hogy valaki mindkét doktori iskolának a tagja lehet, és kölcsönösen elismerjük a krediteket, amelyek alapján a diplomáját megszerezheti.

Emellett a szimbolikus megjelenítés is fontos, a 440. évfordulós emléktáblát közösen lepleztük le, illetve Szegeden is kikerült egy többnyelvű tábla az alkalomból, melynek avatásán mi is részt vettünk.

Tehát van ennek az együttműködésnek ünnepi jellege, de konkrét hozadéka is. Ahol nagy hagyománya van az együttműködésnek, az a közös történetfeldolgozás, a korábban említett történeti munkák is a két egyetem kutatóinak közös kiadványai.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

– Tonk Márton, a Sapientia – EMTE rektora a Krónikának nyilatkozva nemrég felvetette az együttműködés gondolatát a három állami egyetem magyar tagozata, valamint a magánegyetemi státusban működő Sapientia és a Partiumi Keresztyén Egyetem között. Daniel David rektor is fontosnak nevezte, hogy ezek egyeztessenek a magyar közösség felsőoktatási igényeiről. Miként látja az együttműködés lehetőségeit?

– Ilyen tárgyalások vannak. De nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük: a román állam kétszeres szorzóval támogatja a magyar oktatást, a romániai állampolgárok pedig Romániában adóznak. Így

nagyon fontos, hogy amit lehet, azt az állami egyetemen valósítsuk meg. Vannak olyan szakterületek, melyek nálunk kevésbé megvalósíthatók, például a mérnöki szakok.

Ezek beindítását már 1872-ben is szerették volna a kolozsváriak, de ennek nem voltak meg a feltételei, így nem alakultak meg. És lehet, hogy ezért hiányoznak mai napig az egyetem kínálatából. Van egy-kettő a kémia vagy fizika szakon, de általánosan nincs mérnöki szak a BBTE-n. Ilyen hiányszakokat létre lehet hozni máshol, de nagyon fontos, hogy ne legyen párhuzamos oktatás, és amit lehet, azt a hazai költségvetésből valósítsuk meg.

korábban írtuk

Magyar egyetemen születnek nemzetstratégiai célok – Tonk Márton, a Sapientia rektora a felsőoktatás kihívásairól
Magyar egyetemen születnek nemzetstratégiai célok – Tonk Márton, a Sapientia rektora a felsőoktatás kihívásairól

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem nem diplomagyár – szögezte le a Krónikának adott interjúban a 2001-ben alakult, 32 alap- és 12 mesterszakán 2400 diákot oktató felsőoktatási intézmény rektora.

– Jelenleg létezik egyeztetés erről a magyar felsőoktatási intézmények között?

– Természetesen, egyeztetés szokott lenni. De fontos, hogy mindenki tudja elfogadni az említett szempontokat.

– Hogyan tud megbirkózni a BBTE az energiaválság okozta megemelkedett anyagi terhekkel? Vannak vagy terveznek-e emiatt korlátozásokat az egyetemen, illetve emelték-e emiatt a tandíjat, a bentlakási költségeket?

– Az egyetem szabályzata szerint a különböző díjszabások, költségek módosítása egy évvel korábban történik. Idén a pandémiára és a gazdasági nehézségekre való tekintettel nem emeltük a tandíjakat, bentlakási költségeket.

Ami az online oktatásra való áttérést illeti, egyetemünk nem tervez ilyen megszorítást. Ha lesz egy olyan kemény vírushelyzet, mint 2020-ban, akkor majd nekünk is lépni kell, de más ok miatt pillanatnyilag nem tervezünk ilyet.

– Beszéltünk a múltról, tekintsünk kicsit a jövőbe is. Milyen kihívásoknak kell a magyar tagozatnak megfelelni, milyen terveik vannak a jövőben?

– Egyetemünk mindenféle nemzetközi megmérettetésen a Kárpát-medence szintjén jó helyet foglal el, része vagyunk a Eutopia egyetemi konzorciumnak (Európai Egyetemek Szövetsége) és a Guild akadémiai társaságnak is. Ahhoz, hogy ez a tagság megmaradjon és jól teljesítsünk, fejlődjünk, a magyar tagozatnak is ki kell vennie ebből a maga részét. Azt látjuk, hogy eddig a szám­arányának megfelelően, sőt a fölött teljesít a minőségi munkában, akár oktatásról, akár kutatásról van szó.

Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a középiskolát végzettek megtalálják a számításaikat nálunk, hiszen olyan hálózatot tudunk biztosítani, mely révén részképzésekben is részt vehetnek – az egyetemnek 200 ilyen szerződése van.

Fontos, hogy ezt kihasználják a diákok, hiszen ez a biztosíték arra, hogy nagy valószínűséggel itt maradnak, még ha utólag is elmehetnek, hiszen nyitottak a határok. Azt szeretnénk, hogy Erdélynek és a romániai magyarságnak olyan értelmiségi réteget adjunk, amely a minőségi fennmaradásunkat biztosítja.

korábban írtuk

Magyar egyetemen születnek nemzetstratégiai célok – Tonk Márton, a Sapientia rektora a felsőoktatás kihívásairól
Magyar egyetemen születnek nemzetstratégiai célok – Tonk Márton, a Sapientia rektora a felsőoktatás kihívásairól

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem nem diplomagyár – szögezte le a Krónikának adott interjúban a 2001-ben alakult, 32 alap- és 12 mesterszakán 2400 diákot oktató felsőoktatási intézmény rektora.

korábban írtuk

Akadémiai otthon a magyar közösségnek – Tudományos ülésszakkal ünneplik a 150 éves magyar oktatást a BBTE-n
Akadémiai otthon a magyar közösségnek – Tudományos ülésszakkal ünneplik a 150 éves magyar oktatást a BBTE-n

„Azt szeretnénk, hogy érezze az erdélyi magyar közösség: itt van az ő akadémiai otthona” – jelentette ki Daniel David, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora a magyar tagozat 150. jubileumi ünnepségén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
2025. július 10., csütörtök

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak

A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak
2025. július 10., csütörtök

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra

A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra
2025. július 10., csütörtök

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem
2025. július 10., csütörtök

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt

Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt
2025. július 10., csütörtök

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit

Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit
2025. július 10., csütörtök

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt

Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt
2025. július 10., csütörtök

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)

A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)
2025. július 09., szerda

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat

Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat
2025. július 09., szerda

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász

Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász