– Az idei tanév ünnepi év is, hiszen 150 éves a magyar oktatás a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE). Hogyan ünneplik ezt az eseményt?
– A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) gyökerei 1581-ig nyúlnak vissza, de a magyar oktatás 1872-ben indult.
1872. október 12-én hagyták jóvá a magyar nyelvű oktatás beindulását, ezért az egyetemi charta szerint ekkor van a magyar tagozat napja,
így a központi ünnepséget ezen a napon kezdtük háromnapos konferenciával. 1872-ben elég bonyolultul indult a magyar oktatás az egyetemen, viszont utána igen jó minőségű oktatás és kutatás folyt. Annyira, hogy az itt tanító matematikusok – Riesz Frigyes, Fejér Lipót vagy Farkas Gyula – nevével mindenki találkozik, aki matematikát tanul szerte a világon. Ezt a minőséget egyetemünk próbálja megőrizni és továbbvinni.
Ezért az október 12-én tartott ünnepi megnyitó után konferenciát szerveztünk, ahol három kollégát és három alumnust (véndiákot) – akik a világ különböző részein folytatnak oktatói és kutatói tevékenységet – gyűjtöttünk össze „egy csokorba”, és bemutattuk a tanári karnak, diákoknak és a külső hallgatóságnak, hogy a minőség mai napig része egyetemünknek.
Október 13–14-én a tudományos ülésszakok keretében történeti visszatekintés zajlott, ahol a megalakulásra és az akkori karok tevékenységére tekintettünk vissza kolozsvári, szegedi vagy budapesti kollégák munkája révén.
Ugyancsak ezen az ünnepi alkalmon ismerhette meg a közönség azt a kötetet, mely az egyetem 1872–1919 között tevékenykedő rektorait mutatja be. A kétnyelvű kötetet a megnyitón Daniel David rektor úr ismertette.
Egy másik kötetet is bemutattunk, mely az alapítás forrásait és sajtóvisszhangját dolgozza fel szegedi és kolozsvári kollégák közreműködésével. Gaal György helytörténész kötetének az ismertetésére is sor került, ez szintén most jelent meg az egyetemalapítás kapcsán. És készítünk egy-egy kötetet minden akkori karról – Matematika és Természettudományok, Jog, Orvosi és Bölcsésztudományok –, ezek bemutatására is idén kerül sor. De az ünnepi megemlékezés sorába tartozik az a kiállítás is, mely a magyar oktatás kezdeteikor megjelent munkákat mutatja be, egy részük nyomtatásban jelent meg, más része viszont úgy, hogy a diákok lejegyzetelték a professzor előadását, majd letisztázott formában, kézírással megjelent.
De visszakerült Ferencz József szobra is, melyet Stróbl Alajos szobrászművész készített, és a császár az egyetemnek ajánlotta.
És megtekinthetők az egyetem díszjelvényei is, a karok és a rektor szimbólumát a budapesti Nemzeti Múzeumban őrzik, de kölcsönkaptuk őket a kiállításra. Korabeli diplomákat is láthatnak a látogatók igen díszes kiadásban, az egyetem akkori pecsétnyomóit is; ezeket a kolozsvári múzeumok kölcsönözték a tárlat idejére.
Az ünnepi eseménysorozat ezzel nem ér véget: nyár elején elkezdtük azokat az előadásokat, melyeket kollégáink tartanak saját kutatási szakterületükről, hetente kerülnek fel az egyetem médiatárába, kommunikációs felületeire. Ezeket év végéig folytatni szeretnénk, hiszen olyan gazdag a kínálatunk, hogy talán további folytatást is igényelnek majd.
– Húsz évvel ezelőtt az egyetem oktatóinak még a magyar feliratokért kellett harcolni, ma mindhárom tagozat fontosságát hangsúlyozzák. Daniel David rektor az ünnepség megnyitóján fontosnak tartotta, hogy a BBTE otthonossá váljon a magyar közösség számára. Hogyan érinti a magyar tagozatot ez a szemléletváltás?
– Tíz évvel ezelőtt már nem a magyar feliratokért folyt a harc: már megünnepeltük a 140. évfordulót. 2012-ben még tanévnyitókor ünnepeltük – ugyancsak kiállítással és konferenciával – a kolozsvári egyetemi oktatás magyar nyelvre váltását. Akkor még október 12. nem volt kinevezve a magyar tagozat napjává. Azóta meghonosodott az egyetemen.
A 2020-as rektorváltás óta hangsúlyozottabban visszatekintünk a múltra, az 1581-es egyetemalapításra is: tavaly ünnepeltük az egyetem 440 éves fennállását.
Kikerült a Farkas utcába az egyetemalapításnak emléket állító négynyelvű tábla, melyet a Szegedi Tudományegyetemmel helyeztünk ki. Idén pedig a magyar oktatás 150. évfordulóját is méltó módon ünnepeljük.
– Hogyan tudta kihasználni a magyar tagozat az elmúlt időszakot, amióta nem kell ellenszélben dolgozni?
– A magyar oktatás az egész egyetemet átszövi: a 22 karból 17-en magyar nyelven is folyik oktatás. Két karon kizárólag magyar nyelvű oktatás zajlik: a Református Tanárképző és Zeneművészeti Karon, illetve a Római Katolikus Teológiai Karon, ahol papképzés és vallástanárképzés is folyik.
Ezenkívül a 2011-es törvény alapján megalakultak az egyetemi intézetek, ezekből 19 a magyar kollégákat tömöríti.
Vannak olyan karok, ahol nem nyelvi szempontok szerint szerveződtek az intézetek, ezt minden fakultás maga döntötte el. Azt látjuk, hogy a kollégák és a diákok is értékelik ezt a struktúrát, melynek keretében 70 akkreditált alapképzéses és 48 mesterképzéses szakunk van.
– Egyetemünkön általában 6500-as diáklétszámmal működik a magyar tagozat, idén azonban a 6600-at is meghaladja. Az utóbbi tíz évben az előbbi szám körül alakult az alapképzésben, mesteri, doktori, illetve egyetem utáni képzésben részt vevő hallgatók száma.
Mi iránt nagy az érdeklődés? Minden iránt, aminek a nevében benne van az, hogy „informatika”.
Az informatikusképzés, a gazdasági informatika és minden egyéb szak, mely ezekhez kapcsolódik, népszerű. Nagyon népszerű a pszichológia is, ahol sok hazai és legalább évi száz magyarországi diák is van.
– Ön felel az oktatásért. Hogyan látja, mennyire felel meg az egyre változó, a digitalizáció irányába eltolódó elvárásoknak a BBTE nyújtotta oktatási paletta?
– Az oktatás minőségét felügyelő szervezet (ARACIS) a különböző karokon különböző százalékarányban hagyta jóvá az online oktatási részt. Viszont
egyetemünk nagyon fontosnak tartja, hogy szemtől szemben találkozzunk a diákokkal, hiszen a két év járvány ilyen szempontból szomorú tapasztalatokkal járt.
Tehát megőrizzük az online által kínált lehetőségeket – ahol észszerűen tudjuk használni, a továbbiakban is megtesszük, főleg a távoktatásban –, de alapvetően a szemtől szembeni oktatást támogatjuk.
– A magyar múlt felvállalása együttműködést eredményezett a „testvér” Szegedi Tudományegyetemmel. Miben áll ez az együttműködés, mennyire mutat túl a közös ünneplésen?
– Több annál, mint a közös rendezvényeken való ünnepélyes megjelenés. Van olyan közös programunk, például a doktori képzésben, hogy valaki mindkét doktori iskolának a tagja lehet, és kölcsönösen elismerjük a krediteket, amelyek alapján a diplomáját megszerezheti.
Emellett a szimbolikus megjelenítés is fontos, a 440. évfordulós emléktáblát közösen lepleztük le, illetve Szegeden is kikerült egy többnyelvű tábla az alkalomból, melynek avatásán mi is részt vettünk.
Tehát van ennek az együttműködésnek ünnepi jellege, de konkrét hozadéka is. Ahol nagy hagyománya van az együttműködésnek, az a közös történetfeldolgozás, a korábban említett történeti munkák is a két egyetem kutatóinak közös kiadványai.
– Tonk Márton, a Sapientia – EMTE rektora a Krónikának nyilatkozva nemrég felvetette az együttműködés gondolatát a három állami egyetem magyar tagozata, valamint a magánegyetemi státusban működő Sapientia és a Partiumi Keresztyén Egyetem között. Daniel David rektor is fontosnak nevezte, hogy ezek egyeztessenek a magyar közösség felsőoktatási igényeiről. Miként látja az együttműködés lehetőségeit?
– Ilyen tárgyalások vannak. De nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük: a román állam kétszeres szorzóval támogatja a magyar oktatást, a romániai állampolgárok pedig Romániában adóznak. Így
nagyon fontos, hogy amit lehet, azt az állami egyetemen valósítsuk meg. Vannak olyan szakterületek, melyek nálunk kevésbé megvalósíthatók, például a mérnöki szakok.
Ezek beindítását már 1872-ben is szerették volna a kolozsváriak, de ennek nem voltak meg a feltételei, így nem alakultak meg. És lehet, hogy ezért hiányoznak mai napig az egyetem kínálatából. Van egy-kettő a kémia vagy fizika szakon, de általánosan nincs mérnöki szak a BBTE-n. Ilyen hiányszakokat létre lehet hozni máshol, de nagyon fontos, hogy ne legyen párhuzamos oktatás, és amit lehet, azt a hazai költségvetésből valósítsuk meg.
– Jelenleg létezik egyeztetés erről a magyar felsőoktatási intézmények között?
– Természetesen, egyeztetés szokott lenni. De fontos, hogy mindenki tudja elfogadni az említett szempontokat.
– Hogyan tud megbirkózni a BBTE az energiaválság okozta megemelkedett anyagi terhekkel? Vannak vagy terveznek-e emiatt korlátozásokat az egyetemen, illetve emelték-e emiatt a tandíjat, a bentlakási költségeket?
– Az egyetem szabályzata szerint a különböző díjszabások, költségek módosítása egy évvel korábban történik. Idén a pandémiára és a gazdasági nehézségekre való tekintettel nem emeltük a tandíjakat, bentlakási költségeket.
Ami az online oktatásra való áttérést illeti, egyetemünk nem tervez ilyen megszorítást. Ha lesz egy olyan kemény vírushelyzet, mint 2020-ban, akkor majd nekünk is lépni kell, de más ok miatt pillanatnyilag nem tervezünk ilyet.
– Beszéltünk a múltról, tekintsünk kicsit a jövőbe is. Milyen kihívásoknak kell a magyar tagozatnak megfelelni, milyen terveik vannak a jövőben?
– Egyetemünk mindenféle nemzetközi megmérettetésen a Kárpát-medence szintjén jó helyet foglal el, része vagyunk a Eutopia egyetemi konzorciumnak (Európai Egyetemek Szövetsége) és a Guild akadémiai társaságnak is. Ahhoz, hogy ez a tagság megmaradjon és jól teljesítsünk, fejlődjünk, a magyar tagozatnak is ki kell vennie ebből a maga részét. Azt látjuk, hogy eddig a számarányának megfelelően, sőt a fölött teljesít a minőségi munkában, akár oktatásról, akár kutatásról van szó.
Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a középiskolát végzettek megtalálják a számításaikat nálunk, hiszen olyan hálózatot tudunk biztosítani, mely révén részképzésekben is részt vehetnek – az egyetemnek 200 ilyen szerződése van.
Fontos, hogy ezt kihasználják a diákok, hiszen ez a biztosíték arra, hogy nagy valószínűséggel itt maradnak, még ha utólag is elmehetnek, hiszen nyitottak a határok. Azt szeretnénk, hogy Erdélynek és a romániai magyarságnak olyan értelmiségi réteget adjunk, amely a minőségi fennmaradásunkat biztosítja.
Szükség van a hozzájárulásához!
Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.
A Príma Press Kft. által üzemeltetett kronikaonline.ro domainen keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.
A sütik feladata
Információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.
Mi a süti?
A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.
A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.
A kronikaonline.ro által alkalmazott sütik leírása
A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.
A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.
Alapműködést biztosító sütik
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Süti lejárata | |
PHPSESSID | kronikaonline.ro Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között. |
munkamenet | saját |
cookieControll | kronikaonline.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
cookieControlPrefs | kronikaonline.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
_ga | google.com | 2 év | Harmadik fél |
_gat | google.com | 1 nap | Harmadik fél |
_gid | google.com | 1 nap | Harmadik fél |
cX_G | brat.ro/sati | 365 nap | Harmadik fél |
cX_P | brat.ro/sati | 365 nap | Harmadik fél |
cX_S | brat.ro/sati | munkamenet | Harmadik fél |
evid_{customer_id} | brat.ro/sati | 90 nap | Harmadik fél |
evid_v_{customer_id} | brat.ro/sati | 90 nap | Harmadik fél |
evid_set_{customer_id} | brat.ro/sati | 1 nap | Harmadik fél |
Preferenciális sütik:
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír/Rossz hír-funkció (szekelyhon.ro; kronikaonline.ro) használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
Preferenciális sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Süti lejárata | |
newsvote_ | kronikaonline.ro Cikkre való szavazás rögzítése |
30 nap | saját |
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.
Hirdetési célú sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
__gads | google.com | 2 év | harmadik fél |
_fbp | facebook.com | 3 hónap | harmadik fél |
ads/ga-audiences | google.com | munkamenet | harmadik fél |
DSID | google.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 100 nap | harmadik fél |
IDE | google.com | 1 év | harmadik fél |
pcs/activeview | google.com | munkamenet | harmadik fél |
test_cookie | google.com | 1 nap | harmadik fél |
tr | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
Közösségimédia-sütik
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
Közösségimédia-sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
act | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
c_user | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
datr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
locale | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
presence | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
sb | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
spin | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
wd | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
x-src | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
xs | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
urlgen | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
csrftoken | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
ds_user_id | instagram.com | 1 hónap | harmadik fél |
ig_cb | instagram.com | 1 nap | harmadik fél |
ig_did | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
mid | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
rur | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
sessionid | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
shbid | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
shbts | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
VISITOR_INFO1_LIVE | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SSID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SIDCC | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SAPISID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
PREF | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
LOGIN_INFO | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
HSID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
GPS | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
YSC | youtube.com | munkamenet | harmadik fél |
CONSENT | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
APISID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
__Secure-xxx | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása
A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:
Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage
Google Adwords: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy
Google Adsense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu
Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/
Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies
A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik
A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.
Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?
A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs, _ga, _gat, _gid, cX_G, cX_P, cX_S, enr_cxense_throrrle, evid_{customer_id}, evid_v_{customer_id}, evid_set_{customer_id}.
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír / Rossz hír funkció használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak
Preferenciális sütik listája: newsvote_
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg
ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg
Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak
Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.