Romániában is terjed az ingatlanok árveréses értékesítése

Növekvőben van azon ingatlantulajdonosok száma, akik árverés útján próbálják meg értékesíteni lakásukat vagy telküket. Az eladók általában ingatlanokra szakosodott aukciós házakat bíznak meg az árverés megszervezésével. A tulajdonost nem terhelik költségek, csak abban az esetben kell 3 százalék jutalékot fizetnie, ha az üzletet sikerült nyélbe ütni. A vevőnek szintén a vételár 3 százalékát kell átutalnia az aukciós ház számlájára.

Pengő Zoltán

2010. április 16., 14:352010. április 16., 14:35

Egy új értékesítési mód van terjedőben az ingatlanpiacon: az árverés. Az eljárás a fővárosban a legnépszerűbb, de a vidéki nagyvárosokban is akadnak már olyanok, akik ilyen módon próbálnak meg túladni ingatlanjukon. Az eladók elsősorban azért döntenek az árverés mellett, mert a lehető legmagasabb árat szeretnék megkapni, mondta Cătălina Radu, a K Group ingatlanokra szakosodott aukciós ház munkatársa. Az eljárás relatíve gyors, az árverésre általában az eladási szándék jelzésétől számított két héten belül sor kerül. „Az eladó számára az árverés ingyenes, az aukciós ház csak abban az esetben kap jutalékot, amennyiben az ingatlan elkel” – nyilatkozta  Cătălina Radu.

Árverés útján bármilyen ingatlant lehet értékesíteni, lakást, magánházat, társasházat vagy akár telket is. A kikiáltási árat, mely kötelező módon alacsonyabb, mint a piaci ár, az aukciós ház értékbecslőiből álló bizottság állapítja meg. A potenciális vásárlók az árverést megelőzően megkapják az ingatlan dokumentációját. Ez tartalmazza az ingatlan azonosítását szolgáló adatokat, annak a részletes leírását, a telekkönyvi kivonat másolatát, a legutóbbi adóbefizetési elismervény másolatát, fényképeket és egy rövid videofelvételt. Az érdeklődőknek módjuk van személyesen is   megtekinteni az ingatlant, az eladó által megszabott időpontokban. 

Abban az esetben, ha a licitáció során az ár nem éri el a tulajdonos által óhajtott szintet, akkor ez leállíthatja az árverést. Ha az ingatlan gazdára talál, de a vevő utóbb meggondolja magát, akkor az aukciós ház fájdalomdíjat fizet az eladónak, melynek összege a kikiáltási ár előre meghatározott százaléka. Sikeres árverés esetén a vevő a vételáron felül 3 százalékot köteles befizetni az aukciós ház számlájára, s ugyanilyen összegű jutalékot kap a szervező az eladótól. Az ingatlanoknak árverés útján történő értékesítése Nyugaton bevett gyakorlatnak számít, főleg a luxuskategória esetében. A vezető aukciós házaknak, így például a Sothebynek, ingatlanokra szakosodott részlegük van.

A tulajdonosok nem kell feltétlenül aukciós házhoz forduljanak, közvetlenül, közjegyző segítségével is szervezhetnek árverést, mondta Dragoş Dragoteanu, az Euroeast ingatlanügynökség vezetője. Véleménye szerint árverés révén könnyű értékesíteni egy ingatlant, ám fennáll a veszély, hogy a vevők a piacinál alacsonyabb árat kínálnak, arra gondolva, az eladó kényszerhelyzetben van. A vásárló szemszögéből az árverésnek az a hátránya, hogy harminc napon belül készpénzzel kell fizetni. Mihai Lungu, ingatlan- adásvételre szakosodott ügyvéd arra hívja fel a figyelmet, hogy az árverésre bocsátott ingatlanokról a vevő általában kevesebb információt tud beszerezni mint egy hagyományos tranzakció esetén, ezért aztán előfordul, hogy utólag kellemetlen meglepetések érik.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók