Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Variációk kettős mércére

2019. április 25., 09:082019. április 25., 09:08

2019. április 25., 09:102019. április 25., 09:10

Méltán teszik fel sokan felháborodottan a kérdést, miként fordulhat elő egy magát demokratikusnak és jogállamnak tekintő országban, hogy bizonyos szimbólumok több joggal rendelkeznek, mint mások. Amiből értelemszerűen következik, hogy egyes jelképeket hátrányos megkülönböztetésben részesítenek.

A legutóbbi eklatáns példa minderre a sepsiszentgyörgyi zászlómizéria: a Kovászna megyei önkormányzati székház üléstermét gond nélkül díszítheti a világ bármelyik országának, régiójának lobogója (ahogy jelen esetben díszíti is a német, az izraeli és az amerikai), kivéve a magyar és a székely zászlót. Ráadásul mindez nemcsak egy ízig-vérig magyar- és székelyellenes szervezet szerint van így rendjén, hanem az elvileg független román igazságszolgáltatás ítélete alapján is.

Hasonló értetlenkedés fogja el az embert a magyar és a székely zászlóhoz hasonlóan üldözötté vált „Községháza” felirat kálváriája láttán. A székelyföldi Korond esetében ugye gigantikus bírság született a polgármesteri hivatalon magyarul is feltüntetett „Községháza” feliratért, eközben a Brassó megyei Vidombák polgármesteri hivatalán maradhat a román Primăriával együtt megjelenített német Rathaus (városháza) felirat. Sőt ugyanott szabadon loboghat a város zászlaja is, és nem számít, hogy kísértetiesen hasonlít Ausztria állami lobogójára.

Teljesen nyilvánvaló tehát, hogy a román hatóságok, az igazságszolgáltatás kettős mércét alkalmaz a romániai magyar közösséggel, annak jelképeivel, felirataival, anyanyelvhasználati jogaival szemben. A kérdés csak az, hogy ebben a helyzetben ki segíthet az erdélyi magyarokon, illetve milyen megoldással lehetne véget vetni a magyar jelképek, feliratok elleni hadjáratnak. Nos illúziórombolás ide vagy oda, sajnos az eddigi jelek szerint például az Egyesült Államokra nemigen számíthat a közösség, kisebbségi kérdésekben ugyanis a tengerentúli nagyhatalom is hajlamos a kettős mércére. Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége nemrég – teljes joggal – kemény hangon elítélte a Huşi városának zsidó temetőjében történt sírkőrongálást, sajnos azonban nem született ugyanilyen állásfoglalás a diplomáciai képviselet részéről, amikor tavaly novemberben a szatmárnémeti katolikus, a napokban pedig a zilahi református temetőben történt hasonló vandál cselekedet. Igaz, hogy az amerikai külügyminisztérium által az emberi jogok állapotáról évente kibocsátott romániai jelentésben említést tesznek a magyar hivatali anyanyelvhasználat korlátozásáról és a kisebbségektől elvett ingatlanok visszaszolgáltatásának késlekedéséről, ennél tovább azonban nem mennek a washingtoni hatóságok a legnépesebb romániai nemzeti kisebbség jogainak bővítése, valamint szavatolása érdekében.

Azt is tapasztaljuk, hogy az Európai Bizottság sem igen hajlik kiállni az őshonos nemzeti kisebbségek mellett, éppen ezért jelenthetne áttörést e téren, ha sikerülne törvényerőre emelni a Minority SafePack kisebbségvédelmi polgári kezdeményezést. Egy globális, uniós kisebbségi jogszabály – amely kötelező érvényű lenne Romániára is – elfogadtatása azonban hosszú évekbe telik, emiatt lenne égetően szükséges itt, Romániában kodifikálni a kisebbségi jogokat. Akár a több mint egy évtizede elfektetett kisebbségi törvény parlamenti megszavazásával, akár más törvénymódosítás révén, de egyszer s mindenkorra rendezni kell a székely és a magyar zászló, a magyar feliratok használatának ügyét, az RMDSZ-nek erre kellene fordítania a román kormánykoalícióval ápolt kapcsolatából származó tőkéjének jelentős részét.

Ezeknek a kérdéseknek a törvénybe foglalása nélkül garantáltan folytatódnak a hivatásos feljelentő által a magyar szimbólumok ellen kezdeményezett perek, mi pedig háboroghatunk a leplezetlen kettős mérce fölött. No, és persze rendezhetjük a megannyi pénzgyűjtő kalákát a jelképhasználat miatt kiszabott bírságok kifizetésére.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ha a hála nem politikai kategória, a bosszú se legyen az

Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.

Balogh Levente

Balogh Levente

A katasztrófa és a „kisebbik rossz”

Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Éjszaka a strandon – egy szavazat a félelem és a megaláztatás ellen

Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.