2012. június 01., 08:462012. június 01., 08:46
– Az elmúlt négy évben Sepsiszentgyörgy alpolgármestereként dolgozott. Voltak sikerélményei?
– A tapasztalatszerzést tartom az elmúlt négy év legfontosabb hozadékának a magam számára, hiszen mielőtt alpolgármesternek választottak, nem dolgoztam önkormányzatban. Az elmúlt négy év nem volt zökkenőmentes, leváltásom, majd visszahelyezésem sok bonyodalmat okozott a hivatalban és a tanácsban, de az eredmények fontosabbak. A hatásköröm elsősorban a gazdasági feladatokra terjedt ki, én feleltem a városi adóhivatal működtetéséért, valamint a vagyonigazgatóság megszervezéséért.
Sok munka volt, hiszen az elmúlt évben költözött az adóhivatal egy felújított, bérelt épületbe, de a kitűnően képzett munkatársaimmal gördülékenyen megoldottuk a kérdést. Elégtételt jelent számomra az is, hogy sok emberrel kerültem kapcsolatba, polgármesterekkel, tanácselnökökkel, tanácsos kollegákkal. Négy év alatt, ha sokszor ellenszélben is, sikerült nagyon sok kis ember gondján segíteni, legrosszabb esetben legalább tanácsokat adtam a hozzám fordulóknak. Ez megerősít abban, hogy a további közéleti szereplésemre szükség van: kell valaki a kis emberekkel is foglalkozzon, hiszen ők vannak többségben.
– Mik a tervei megválasztása esetén?
– Sepsiszentgyörgyön jelenleg olyan közösség él, amely nem dicsekedhet az átlagfizetésével, munkahelyekben hiány van, ezért olyan jelöltcsapat sorakozott fel mellém, melynek tagjai elsősorban gazdasági szakemberek. A gazdaság fellendítésére van a legnagyobb szüksége a városnak, mert a kulturális élete megfelelő, sőt magas szintű.
Ehhez mi is hozzájárultunk, a továbbiakban sem akarjuk elhanyagolni ezt a területet, de programunknak elsősorban a gazdaságfejlesztés a tartópillére. Nagy szükség van még önkormányzati lakásokra, ahová fiatalokat tudunk kedvezményes áron beköltöztetni, ezek létrehozása itthon tartaná a fiatalokat, hiszen a nehézségek nagyon sok fiatalt arra késztettek, hogy elhagyják szülőföldjüket. Abban szeretnénk segíteni, hogy itthon maradjanak.
– Szülőföldön maradás és munkahelyteremtés – ezek választási programjának kulcsszavai. Hogyan, milyen eszközökkel tudja megvalósítani ezeket?
– Téves elképzelés, hogy az önkormányzat nem léphet a munkaerőpiacon. Igenis vannak olyan hatáskörei, amelyek alapján beavatkozhat, lehetősége van saját alárendeltségébe vállalkozásokat indítani. Ez az egyik megoldás: önkormányzati tulajdonban működő vállakozás, amely a kisebb út- és épületjavításokat el tudná végezni, sokkal gyorsabban és hatékonyabban lehetne beavatkozni, ha nem kellene közbeszerzést kiírni.
Ez anyagi megtakarítást is eredményezne. Számítunk azokra, akik bíznak a változásban, ígéretükhöz híven mellénk állnak, létrehozzák az új munkahelyeket, amelyek egy új helyzetben ösztönzően hatnak. A terveink szerint az önkormányzat és az eddig megkérdezett vállalkozók mintegy ötszáz munkahelyet tudnak biztosítani.
– Számos nézeteltérése volt a Magyar Polgári Párt tanácsosainak az RMDSZ-frakcióval. Elképzelhető, hogy ez június 10. után másképp lesz. Elképzelhetőnek tartja a három magyar politikai szervezet közti együttműködést?
– A magyar politikai szervezetek a választások után szükségszerűen együtt kell hogy működjenek. A nemzeti minimum a magyar közösség itthontartását és anyagi gyarapodását eredményezheti. Az elmúlt napokban sokat beszéltek a Csíksomlyói búcsúról, amely valamikor a vallási összetűzéseknek vetett véget, Erdélyben az 1567-es csatározások előtt vallási összetűzések voltak magyarok között, azt is sikerült rendezni és ma már minden nemzeti megnyilvánuláson az egyházak közösen lépnek fel, minden erejüket és tekintélyüket latba vetik, hogy a magyarság itthon érezze magát Erdélyben.
Ugyanígy a politikai pártok is felül kell emelkedjenek a torzsalkodásokon, elsősorban azokban a kérdésekben, amelyek a nemzeti megmaradást érintik.