Fotó: Mediafax
2008. február 13., 00:002008. február 13., 00:00
A múlt heti forgalom az előző hét forgalmához képest 30 százalékkal csökkent, értéke meghaladta 23 millió lejt. A tőzsde vezető indexei közül csupán az öt speciális befektetési társaság (SIF) indexe, a BET-FI mozgott néha pozitív tartományban. A legnagyobb esést a blue chipek indexe, a BET könyvelhette el, a 2,59 százalékos zuhanással péntekre 7299,08 ponton állapodott meg. Az év eleje óta a mutató több mint 25,71 százalékot zuhant. A BET-C index – mely a részvények első két kategóriáját mutatja SIF-ek kivételével – szintén jókora zuhanást produkált. Az elmúlt heti 1,50 százalékos hátrabukfenccel idén már közel mínusz 23,7 százalékon, 5085,96 ponton áll. A bukaresti tőzsdén legaktívabb tíz társaság mutatója 25,75 százalékos hátrányban állt az előző év záróértékéhez képest. A BET-FI mutató viszonylag jól tartotta magát, ami gyaníthatóan az Erste-papírok tőzsdei bevezetésének is köszönhető. A SIF-ek közös indexe 1,93 százalékos eséssel pénteken 61 060,28 ponton fejezte be a kereskedést. Idén elkönyvelt vesztesége 22,38 százalékot tesz ki. A befektetők azonban sokat várnak az Erste-papírok holnapi bevezetésétől, ami elemzők szerint várhatóan kihúzza a gödörből az alulteljesítő SIF-ek indexét. Az Erste bank, a BCR többségi tulajdonosa piaci információk szerint várhatóan részvénycserét ajánl majd: Erste-papírt a BCR-papírok fejében. A papírváltás – a befektetési társaságok közel 30 százalékos BCR részvénytulajdonát figyelembe véve – robbanásszerű értéknövekedést eredményez majd.
A negatív hangulat ellenére idén több vállalat jelezte részvételi szándékát a bukaresti tőzsdén. A Transgaz Medias (TGN) nemrég sikeresen zárult kibocsátása után (a gázszállító vállalat 10 százalékát, mintegy 1,177 millió részvényt kínáltak eladásra – 1,8 milliárd euró értékben érkeztek ajánlatok, a túljegyzés 27 százalékos volt) idén a tőzsdére kívánkozó vállalatok ajánlatának összértékét több mint 400 millió euróra becsülik. A Casa de Bucovina és az Erste jegyzése után idén várhatóan a Romgaz, Nuclearelectrica, valamint a Hidroelectrica bevezetésére is sor kerül. A román elektromos vállalat önmagában 300 millió eurót kíván a tőzsdén begyűjteni. Nemsokára Adeplast-, illetve Teraplast-papírokkal is lehet majd Bukarestben kereskedni. A nagyváradi, illetve a kolozsvári építőipari cég egyenként 20 millió eurót vár a bevezetéstől. Idén először jelenik meg egy kockázatitőke-alap. Az STK Emergent 25 százalékos részvénypakettjének eladásával 14 millió eurós bevételre számít. Elemzők szerint a bevezetésre váró vállalatok nagy száma egyértelműen a hitelek drágulásának tudható be, a nagy cégek ugyanis a kedvezőtlen kamatváltozások és az ingadozó lej miatt egyre inkább a tőzsdét választják majd befektetéseik finanszírozására.
Túrós-Bense Levente
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.