Fotó: Veres Nándor
Országos szinten 3748 igénylést nyújtottak be a hagyományos Zöldház programon belül elérhető finanszírozásra az első napon, összesen csaknem 22,6 millió lej értékben, amely a magánszemélyeknek szóló összköltségvetés 37,65 százalékát teszi ki.
2016. október 11., 19:182016. október 11., 19:18
2016. október 11., 19:422016. október 11., 19:42
Az igénylőknek további 37,4 millió lej áll rendelkezésükre, amíg a keret ki nem merül, vagy le nem jár az igénylési határidő (október 24.) – derül ki a környezetvédelmi minisztérium keddi közleményéből.
Az első nap végéig, tehát október 10-én, hétfőn a legtöbb dossziét Prahova (201), Neamț (169) és Vaslui (144) megyében nyújtották be. A legkevesebb, 36 igénylő Brăila megyében jelentkezett. Vannak olyan megyék is – például Mehedinți vagy Szilágy –, ahol a költségvetési keret már az első benyújtási napon kiapadt. Más megyékben a kiutalt összegeket csak kis százalékban hívták le egyelőre, ilyen Máramaros megye (16,04 százalék), Bukarest (12,85 százalék), illetve Konstanca megye (12,75 százalék).
Amint arról beszámoltunk, látva a megyék közötti különbségeket, Jakab István, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke a Krónika megkeresésére kilátásba helyezte a Zöldház programra elkülönített pénzek átcsoportosítását. Mint mondta, a döntést a környezetvédelmi minisztériumnak kell meghoznia, de várhatóan néhány napon belül döntenek. Jakab ugyanakkor azt is a lehetséges forgatókönyvek között említette, hogy a jogi személyeknek szánt keretből vesznek el, és adják át a magánszemélyeknek.
A szakember szerint egyébként várható volt a nagy érdeklődés, hiszen a program öt év szünet után indult újra, legutóbb 2011-ben lehetett állami támogatást igényelni megújuló energiákat hasznosító fűtésrendszerek vásárlására. Idén a nyomás nélküli napkollektorok beszerelésére 3000 lejes, nyomásos napkollektorokra 6000 lej és hőszivattyúkra 8000 lejes vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!