Fotó: Pixabay.com
Nemzetközi hálózattal rendelkező környezetvédő szervezetek igyekeznek ellehetetleníteni egyebek mellett a fekete-tengeri gázkitermelést, amely nemcsak Románia, hanem a régió energiafüggetlenedését is segítheti. Eközben bejelentették: június 28-án kerül először romániai tározóba a kisebbik lelőhelyről kitermelt tengeri gáz.
2022. június 13., 11:212022. június 13., 11:21
2022. június 13., 11:242022. június 13., 11:24
A ClientEarth, a Friends of the Earth Europe, a Food & Water Action Europe és a CEE Bankwatch Network harminc gázprojekt európai alapokból nyújtott támogatásának felülvizsgálatát szorgalmazza Brüsszelben. A környezetvédelmi civil szervezetek szerint az EU döntése az új gázprojektek támogatásáról az Unió klíma- és energiacéljait veszélyezteti.
„Szakértők egyértelművé tették, hogy ha a globális felmelegedést 1,5 °C-ra akarjuk korlátozni, ne nyissunk új gáz- és olajmezőket, és ne építsünk ehhez kapcsolódó infrastruktúrát” – áll a Bankwatch Romania közleményében.
Közben június 28-án kerül először romániai tározóba a Fekete-tenger kisebbik lelőhelyéről kitermelt gáz. Az Economica.net portál beszámolója szerint az eseményt ünnepség kíséri majd a tengerparton. Az amerikai Black Sea Oil Gas vállalat tavaly novemberre tervezte a gáz kitermelésének elkezdését, de a munkálatok késése és az adókörnyezetet szabályozó román offshore törvény módosításának akkori elmaradása miatt idén júniusra tolódott a régóta várt start. A kitermelés helyszínétől, az Ana platformtól a tengerparti Corbu községig egy 126 kilométeres tenger alatti csővezeték biztosítja a gázszállítást. Onnan az állami TransGaz vezetékhálózatán keresztül továbbítják az energiaforrást.
Nicolae Ciucă miniszterelnök az offshore törvény májusi módosítása után azt mondta: a fekete-tengeri gázmezők kitermelése révén nemcsak a romániai igényeket lehet majd saját forrásból fedezni, hanem a szomszédoknak és más uniós tagállamoknak is jut majd az energiahordozóból.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter nemrég Bakuban egyeztetett Virgil Popescu energiaügyi miniszterrel.
– közölte Szijjártó Péter a tárgyalás után. Mint fogalmazott, reméli, a tulajdonosváltás és a megváltozott jogi körülmények nyomán belátható időn belül lehetővé válik a románok fekete-tengeri földgázmezőinek kitermelése. Szerinte ez nagymértékben hozzájárulhatna Magyarország és a térség energiabiztonságához.
A Fekete-tenger kontinentális talapzata alatt több mint egy évtizede felfedezett másik lelőhelyről, a Neptun Deep gázmezőből becslések szerint évente tízmilliárd köbméternyi földgázt lehetne kitermelni. Ezt az OMV és a Romgaz fogja felszínre hozni, miután a román vállalat megvette 1,06 milliárd dollárért az amerikai Exxontól a projektben birtokolt ötvenszázalékos részesedését. 2026-ra várható a kitermelés megkezdése.
Klaus Iohannis román elnök kihirdette szerdán a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges törvényt, amelyet múlt héten fogadott el a román képviselőház ügydöntő házként.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!