Fotó: Mediafax
2007. november 09., 00:002007. november 09., 00:00
A brüsszeli testület tagjai arra kíváncsiak, hogy az eladás során a román állam felajánlott a vásárlóknak olyan támogatásokat, amelyek sértik a versenytörvény elõírásait. Idõközben a vásárló Ford illetékesei bejelentették, hogy legtöbb 2008 áprilisáig hajlandóak várni a bizottság vizsgálatának eredményére. Sebastian Vlãdescu, a privatizációs bizottság vezetõje szerint ezen dátum után, amennyiben nincs eredmény, a Ford lemondhat a craiovai gyár átvételérõl. A hírt az Állami Vagyonkezelõ Hatóság vezetõje, Teodor Atanasiu is megerõsítette, hozzátéve: ha a Ford más országba helyezi át a gyártósorát, akár kártérítést is követelhet a román államtól. Egyébként az utóbbi évek szinte valamennyi nagymérvû romániai privatizációs ügyben vizsgálatot indított az EB. A berettyószéplaki Petrolsub kõolaj-finomító, a brassói Tractorul traktorgyár, valamint a Petrom magánosításának ügyében egyaránt vizsgálódnak. Mindegyik esetben a tartozások eltörlése, újraütemezése, a preferenciális adó- és illetékszabás jelentik a bizottság vizsgálatának legfontosabb célpontjait. Craiován például a gépjármûgyár történelminek számító, 800 millió lejen felüli adósságát a román állam közvetlenül a Fordnak történõ átadást követõen eltörölte, Berettyószéplakon pedig a befektetõt megkímélték egy 26 millió eurót kitevõ költségtõl. A brassói Tractorul esetében a kormány azt a feltételt szabta az amerikai vásárlónak, hogy köteles fenntartani az üzem jelenlegi tevékenységét, illetve biztosítani a volt alkalmazottak átképzését. A Petrom privatizálásának esetében a központi problémát az úgynevezett „aranyrészvény\" jelentette, amellyel a román állam befolyásolni tudja a tulajdonos osztrák OMV-nek a Petrommal kapcsolatos döntéseit. A napokban ugyanakkor kiderült, hogy a legutóbbi lényeges magánosításban az elektronikai felszereléseket gyártó Electroputere Craiova eladásával kapcsolatosan is megrovásban részesülhet Románia. A bukaresti hatóságok ugyanis nem várták meg Brüsszel jóváhagyását, emellett anélkül adták el a részvénytársaságot, hogy a vásárló garantálta volna, hogy fenntartja a vállalat jelenlegi tevékenységét. Az elemzõk szerint ez utóbbi állami támogatásnak minõsülhet, mivel az átvett ingatlanokat a vásárló bármikor értékesítheti, amint leállította a termelést.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.