Vissza kell szerezni a turisták bizalmát

Vissza kell szerezni a turisták bizalmát

Újraindulásra készülnek. A gondokról, lehetőségekről értekeztek az idegenforgalmi vállalkozók

Fotó: Kocsis B. János

Most már látszik az alagút vége – hangzott el a hétvégén egy turisztikai konferencián, ahol az ágazat képviselői a koronavírus-járvány miatti leállást követő újraindulás körülményeiről értekeztek. Bírálták ugyanakkor a bukaresti kormányt, amiért nem segít nekik újra talpra állni, holott a román gazdaság egyik legnagyobb munkaadójának számítanak.

Bíró Blanka

2020. június 08., 08:272020. június 08., 08:27

2020. június 08., 09:222020. június 08., 09:22

Nemcsak a teljes leállás tépázta meg az idegenforgalmat, hanem az is, hogy a járvány miatt egyik napról a másikra elveszett a bizalom, ami nehezen szerezhető vissza – vont mérleget a koronavírus-járvány miatt bevezetett szükségállapot, majd veszélyhelyzet nyomán kialakult állapotokról Răzvan Pascu turisztikaimarketing-szakértő egy hét­végi turisztikai konferencián. A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Sugásfürdőn tartott rendezvényen mutatták be az idegenforgalom újraindítását célzó első programot: ennek keretében a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület COVID Safe Place tanúsítványban részesíti az óvintézkedéseket betartó szállásadó egységeket.

Száz százalékosnál
nagyobb veszteség

Răzvan Pascu felszólalásában hangsúlyozta,

az idegenforgalmi ágazatban 100 százalékos, sőt még annál is nagyobb a veszteség, hiszen a járvány előtt befizetett összegek egy részét is vissza kell fizetniük a vállalkozóknak.

Az utazási irodák eközben, annak ellenére, hogy nem volt semmi bevételük, az alkalmazottaikat sem tudták kényszerszabadságra küldeni, hiszen teljes gőzzel dolgoztak azon, hogy a már lefoglalt kirándulásokat a lehetőségek szerint átütemezzék.

A járvány előtt Romániában mintegy 200 ezren fizettek be külföldi utazásokra összesen 100 millió eurónyi összeget, amit még nem kaptak vissza – hangzott el az eseményen. Az ágazat vállalkozói most azt szorgalmazzák, hogy ezekre a pénzekre a jövőben beváltható utalványokat adhassanak. Viszont sokan bizalmatlanok, attól tartanak, hogy időközben az utazási iroda csődbe megy, és csak évek múlva jutnak a pénzükhöz. Kérték ugyanakkor, hogy az állam vállaljon garanciát ezekre az összegekre, ezzel segítve az ágazatot, növelve a bizalmat, ám a kérésük nem talált meghallgatásra. Răzvan Pascu emellett azt is felrótta a bukaresti kormánynak, hogy

az ágazatra vonatkozó törvényi háttér hiányos, logikátlan, a gazdasági minisztérium két hónapja nem tett semmi kézzel foghatót, hogy segítse a turizmust.

Felidézte, hogy Ludovic Orban miniszterelnök kisebbítette az ágazat jelentőségét, amikor azt mondta, a turizmus a bruttó hazai termék (GDP) mindössze két százalékát jelenti – ám arról nem beszélt, hogy az egyik legnagyobb munkaadó, 400 ezer személyt foglalkoztat országos szinten.

Mindenki nulláról indul újra

A felszólalók szerint ugyanakkor a válságban lehetőségek is vannak, hiszen az egész világon minden turisztikai célpont egyformán a nulláról indul. „Ugyanolyan helyzetből indul Románia, mint Franciaország vagy Thaiföld, Kovászna megye, mint Mamaia vagy a Prahova völgye. Ezt a lehetőséget egy jó starttal ki lehet használni” – szögezte le Răzvan Pascu. Véleménye szerint az ágazat előbb utóbb újraindul, hiszen az „emberek vérében” van az utazás, a kaland, a felfedezés, ám sok változásra lehet számítani. „Ezek a változások jók is lehetnek. A járvány előtti időszakban a foglalás előtt hat hónappal sem lehetett büntetlenül visszamondani az utazást, most ezt 48 órával az út előtt is meg lehet tenni. Az ágazatban dolgozók hozzáállása is változhat, jobban megbecsülik a vendéget, jobban odafigyelnek rá” – vetítette előre Răzvan Pascu. Hangsúlyozta: következetességet, konkrét segítséget várnak el a kormánytól, hiszen a belföldi turizmust minél gyorsabban talpra kell állítani.

Galéria

Fotó: Kovászna Megye Tanácsa

Lekésett start

Corina Martin, a Romániai Turisztikai Egyesületek Szövetségének (FAPT) elnöke azt hangsúlyozta, hogy 200 ezer romániai turista foglalt le a járvány előtt külföldi utat, ám most 90 százalékuk a belföldi úti célok felé fordul, az országban nyaral. Ezt a lehetőséget ki kell használni – szögezte le a szakértő, aki amúgy a tengerparti vállalkozók képviselőjeként dolgozik a szövetségben.
Szerinte amúgy

a kisebb kapacitású szállodák, panziók idén vonzóbbak lesznek a turisták számára, ezt pedig például Háromszéken is jól lehet kamatoztatni.

„Minden válság lehetőséget is rejt magában, Háromszéken például teljesen más turisztikai terméket lehet összeállítani, mint a tengerparton, a Prahova völgyében, Bukovinában vagy Máramaros vidékén” – fogalmazta meg Corina Martin. Az előtte szólóval egyetértésben azt mondta, hogy most minden ország, desztináció a nulláról indul újra, ám úgy véli, Románia lekéste a startot, hogy bevonzza a külföldi turistákat, hiszen például Görögország sokkal gyorsabban lépett: már bejelentette, hogy várják a vendégeket, és szavatolják a biztonságukat. Kiemelte egyúttal, hogy most a turisztikai szövetségek, egyesületek soha nem tapasztalt egységben lépnek fel, naponta harcolnak a kormánnyal, ám eddig kevés eredményt értek el. 

Idézet
Bukarestben amatőr döntéseket hoznak, logikátlan elvárás, hogy aki bemegy egy teraszra, meg kell adnia az adatait, közben a szupermarketekben tolonganak a vásárlók”

– fogalmazta meg hasonlóképpen Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, hangsúlyozva, a vállalkozók azt várják el a döntéshozóktól, hogy lépjenek ki az irodából, és igazítsák a valósághoz a rendelkezéseket.

Nem javasolnak drágításokat

A felmerülő nehézségek, veszteségek ellenére, nem javasolják az áremelést az ágazatban – szögezte le László Endre, a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke. Hozzáfűzte ugyanakkor: csökkenteni sem lehet az árakat, ezért arra intik a vállalkozókat óvakodjanak attól, hogy bekerüljenek egy „csökkenő spirálba”. „A járvány miatti óvintézkedések több kiadást jelentenek, ám a drágítás ezt nem kompenzálja, mert a forgalom visszaeséséhez vezethet. Egyelőre meg kell tartani az árakat, majd a kiadások, a forgalom függvényében két-három hónap múlva érdemes újraárazni” – javasolta a turisztikai szakember.

Mint a háromszéki illetékes is hangsúlyozta, a világjárvány ugyan „megfektette” gazdaságilag az ágazatot, de szakmailag nem: az elmúlt hónapokban sokkal szorosabb volt az együttműködés, mint korábban bármikor. „Most már látszik az alagút vége” – értékelt László Endre. 

Az év elején még kiemelkedő forgalomra számítottak, majd a járvány miatt egyik napról a másikra minden foglalást visszamondtak

– idézte fel Rácz Lilla, az olaszteleki Daniel-kastély tulajdonosa. Ő is aláhúzta: mindenki a nulláról indul újra, és aki ezzel a lehetőséggel nem él, nem tesz még többet, mint eddig, „megérdemli a sorsát”. Kovászna megye leglátogatottabb települése, Kovászna város polgármestere, Gyerő József rámutatott, tavaly 60 ezer látogató 450 ezer vendégéjszakát töltött a városban. A járvány negatívan érintett a turizmust, ám az orvosi és gyógyturizmus előtt új lehetőségek nyílnak, hiszen például a koronavírus-fertőzés által legveszélyeztetettebb betegek, a szív-érrendszeri és cukorbetegségben szenvedők állapota enyhíthető természetes módszerekkel. A Romániában 2500 szállásadóval kapcsolatot tartó Falu-, Ökológiai és Kulturális Turizmus Országos Szövetség (ANTREC) Kovászna megyei képviselője, Daragus Attila elmondta, a vidéki turizmusra kiemelt figyelmet kell fordítani, hiszen nemcsak a vendéglátó és szállásadó egységek érintettek, hanem például a helyi termelők és vállalkozók is.

„Biztonságos” háromszéki célpontok

Kovászna megye az ország első régiója, amely COVID Safe Place tanúsítványban részesíti az óvintézkedéseket betartó szállásadó egységeket. A Visit Covasna Safe Place program révén eddig több mint 60 háromszéki szolgáltató részesült a bizonylatban. A június 5-én hivatalosan elindított program sajtótájékoztatóján Grüman Róbert, a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke elmondta, azon vendéglátó egységek részesülnek a biztonságos hely – Safe Place tanúsítványban, amelyek jól kidolgozott kritériumrendszer alapján különböző, a kormány által is javasolt óvintézkedéseket vezetnek be a járvány terjedése ellen. Vissza szeretnék nyerni a turisták bizalmát, ezért is indították el a programot, elsőként Romániában – mutatott rá az alelnök. A tanúsítványért további szálláshelyek is folyamodhatnak. A bizonylatot a következő előírások betartása esetén állítják ki: a férőhelyek részleges értékesítése, a jelentkezési űrlap online kitöltése, fertőtlenítő belépőszőnyegek használata, a testhőmérséklet mérése érkezéskor vagy a wellness-részlegbe való belépéskor, kézfertőtlenítők használata, maszkok és kesztyűk viselése, gyakori fertőtlenítés a közös helyiségekben, rövid időközönkénti szellőztetés, lehetőség biztosítása arra, hogy az ételt a szobában is el lehessen fogyasztani, valamint a másfél méteres fizikai távolság tiszteletben tartása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele