Fotó: Pixabay
Villamosenergiaár-támogatást javasol a svéd kormány: a decembertől februárig tartó időszakban az érintett háztartások számára havi 2000 svéd koronáig (nagyjából 970 lej) terjedő kedvezményt nyújtsanak. Az ártámogatás a becslések szerint 6 milliárd svéd koronájába (2,9 milliárd lej) kerül az államnak.
2022. január 14., 08:542022. január 14., 08:54
2022. január 14., 10:002022. január 14., 10:00
A kompenzáció mintegy 1,8 millió háztartást érint, ahol az áramfogyasztás legalább havi 2000 kW/h – idézte az SVT Nyhetert a Híradó.hu. A svéd lap szerint még nem világos, hogyan fizetik ki a támogatást, egyelőre úgy tudni, a támogatottaknak nem kell pályázniuk rá.
Az ellenzék azonnal reagált a kormány ötletére, leginkább pánikszerű intézkedésként ítélik meg. A villamosenergia-szolgáltatók arra kíváncsiak, hogyan valósul meg a javaslat a gyakorlatban, valamint további adminisztrációtól tartanak.
Camilla Brodin, a kereszténydemokraták energiapolitikai szóvivője közölte:
A Moderaterna (Mérsékeltek) párt szerint a kormány nem kompenzál minden háztartást, a liberálisok energiapolitikai szóvivője, Arman Teimouri pedig úgy fogalmazott, hogy a javaslat csak a nagy házakkal, lakással rendelkezőket támogatja.
A Svéd Lakástulajdonosok Szövetsége (Villaägarna) üdvözölte a támogatást, de kritizálta a Norvégiával való összehasonlítást. Daniel Liljeberg szociálpolitikai igazgatója közölte, a feleakkora Norvégia esetében az áramár-kompenzációs csomag értéke közel nyolcmilliárd, szemben a svéd kormány által elkülönített hatmilliárddal.
Az elszabaduló energiaárak és a számlák kompenzálása kapcsán gyors megoldás helyett politikai egymásra mutogatásnak és egymásra licitálásnak lehetünk tanúi, a bukaresti koalíciós partnerek újabbnál újabb ígéretekkel rukkolnak elő.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!