Veszélyben a hitelmegállapodás

Az IMF nem ért egyet azzal, hogy a lakossági bankhitelekre vonatkozó, 50-es sürgősségi rendeletet visszamenőleg is alkalmazzák, de kifogásolja az adókulcs csökkentését célzó tervezetet is.

Pengő Zoltán

2010. november 01., 09:082010. november 01., 09:08

Veszélybe sodorhatja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folyó tárgyalásokat a lakossági hiteleket szabályozó 50-es sürgősségi rendelet. Jeffrey Franks, az IMF-küldöttség vezetője kijelentette, hogy a rendelet módosítása, olyan értelemben, hogy az a már futó hiteleket ne érintse, a Romániának szánt készenléti hitel újabb részlete átutalásának feltétele.

„Egy kielégítő rendeletre van szükségünk, mely nélkül nem léphetünk tovább. Nemcsak rólunk van szó, hanem az Európai Bizottságról is. Ez egy feltétel” – jelentette ki újságírói kérdésre válaszolva a nemzetközi pénzügyi szervezet vezetője. Az IMF-nek december közepén kellene átutalnia Romániának a következő, 870 millió eurós hitelrészletet.

A kormány ugyanakkor hajthatatlannak mutatkozik a kérdésben, s hasonló álláspontra helyezkednek az ellenzéki pártok is. A Boc-kabinet egyes tagjainak véleménye szerint elfogadhatatlan, hogy a Nemzetközi Valutaalap egyoldalúan, kizárólag a bankok érdekeit tartsa szem előtt. A román félnek az álláspontja az, hogy bármilyen, a román és az uniós szabályozás közötti eltérésre vonatkozó nézetkülönbséget intézményi szinten kell rendezni, s annak nem kell egy finanszírozási szerződés tárgyának lennie.

Névtelen hírforrások szerint az IMF kifogásolt egyes, a PDL által javasolt, a gazdaság élénkítését célzó intézkedéseket is. A Valutaalap szakemberei szerint az adókulcs vagy a társadalombiztosítási hozzájárulás mértékének csökkentése esetén nem lesz tartható a 2011-re tervezett 4,4 százalékos költségvetési hiány. A román fél ezzel szemben úgy véli, hogy élénkítő intézkedések nélkül a gazdaság jövőre sem fog kilábalni a recesszióból, hovatovább az újabb megszorító intézkedések tovább mélyíthetik a válságot. Az IMF ragaszkodik ahhoz is, hogy a kormány rendezze a közadósságokat, s egy jelentős összegű törlesztést szintén a soron következő átutalás feltételeként szabott meg. Bukaresti tartózkodása során Jeffrey Franks találkozott a Nemzeti Liberális Párt küldöttségével, meghallgatva az ellenzéki tömörülés gazdaságpolitikai elképzeléseit.

Tegnap délután, 18 órától Traian Băsescu államelnök ismét találkozott az IMF-delegációval annak ellenére, hogy szombaton már fogadta a küldöttséget, s egy második konzultáció nem szerepelt az előzetes programban. A nemzetközi pénzügyi szervezet munkatársainak romániai látogatása ma kellene hogy véget érjen, ám amennyiben nem sikerül dűlőre jutni az 50-es sürgősségi rendelet kapcsán, akkor a tárgyalások még néhány napig elhúzódhatnak.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 30., péntek

Boloș: adóemelés nélkül nem tudjuk előteremteni a deficitcélhoz szükséges 30 milliárd lejt

Marcel Boloș nem hinné, hogy adóemelés nélkül sikerül előteremteni a 7 százalékos idei deficitcél teljesítéséhez szükséges 30 milliárd lejt.

Boloș: adóemelés nélkül nem tudjuk előteremteni a deficitcélhoz szükséges 30 milliárd lejt
2025. május 30., péntek

Többek között a különleges nyugdíjak miatt több száz millió eurót tart vissza Brüsszel a helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság az országos helyreállítási terv (PNRR) 3. számú kifizetési igényéből csak 1,279 milliárd eurót utal át Romániának, 869 millió euró kifizetését pedig felfüggesztették.

Többek között a különleges nyugdíjak miatt több száz millió eurót tart vissza Brüsszel a helyreállítási alapból
2025. május 29., csütörtök

Csökkent, de még mindig magas a szegénységi vagy kirekesztettségi kockázatnak kitett gyermekek aránya Romániában

Az Európai Unióban 19,5 millió gyereket érint szegénység vagy társadalmi kirekesztettségi kockázata, ez az uniós gyermekpopuláció 24,2 százalékát jelenti – olvasható az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) tavalyi évre vonatkozó felmérésében.

Csökkent, de még mindig magas a szegénységi vagy kirekesztettségi kockázatnak kitett gyermekek aránya Romániában
2025. május 29., csütörtök

Egy hónap van a deficitcsökkentő intézkedéscsomag elkészítésére

Június 30-ig el kell készülnie a 2025 második félévére vonatkozó deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak – jelentette ki Nicușor Dan elnök a munkáltatói szövetségekkel tartott csütörtöki találkozóján.

Egy hónap van a deficitcsökkentő intézkedéscsomag elkészítésére
2025. május 28., szerda

A magyar kormány már kiírta a pályázatot a Debrecen és Nagyvárad közötti új vasútvonal első szakaszának megtervezésére

A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.

A magyar kormány már kiírta a pályázatot a Debrecen és Nagyvárad közötti új vasútvonal első szakaszának megtervezésére
2025. május 28., szerda

Miért éri meg a magyarországiaknak Romániában munkát vállalni? Van néhány ok

Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.

Miért éri meg a magyarországiaknak Romániában munkát vállalni? Van néhány ok
2025. május 28., szerda

Roncsautóprogram: előbb az önkormányzatok és közintézmények, majd a magánszemélyek is pályázhatnak

Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.

Roncsautóprogram: előbb az önkormányzatok és közintézmények, majd a magánszemélyek is pályázhatnak
2025. május 28., szerda

Ilie Bolojan a Nicușor Dannal folytatott konzultáció után: lehet, hogy növelnünk kell az adókat

Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.

Ilie Bolojan a Nicușor Dannal folytatott konzultáció után: lehet, hogy növelnünk kell az adókat
2025. május 27., kedd

„Fájni fog”: szükség lesz adóemelésekre független szakértők szerint

A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.

„Fájni fog”: szükség lesz adóemelésekre független szakértők szerint
2025. május 26., hétfő

Nagyot esett a ROBOR Nicușor Dan államfői beiktatásának napján

A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Nagyot esett a ROBOR Nicușor Dan államfői beiktatásának napján