Fotó: Mihai Poziumischi/Agerpres
A kormányalakításra felkért Ludovic Orban csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a nyugdíjtörvény érvényben van, és ennek megfelelően az új kormány tiszteletben fogja tartani azt. Ám nem biztos, hogy tartani tudják a három százalékos hiánycélt.
2019. október 24., 21:102019. október 24., 21:10
2019. október 24., 21:182019. október 24., 21:18
Az újságírók azt kérdezték a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökétől, hogyan fog eljárni a nyugdíjtörvény előírásainak gyakorlatba ültetésével kapcsolatban. Ludovic Orban elmondta, hogy mivel hatályban lévő törvényről van szó, valamennyi hasonló jogszabályt tiszteletben kell hogy tartson a kormány.
Ludovic Orban megerősítette, hogy a nyugdíjtörvény felborította ugyan a korábbi rendszert, de egy érvényben levő, Klaus Johannis elnök által kihirdetett jogszabályról van szó, amelyet tiszteletben szándékoznak tartani. A miniszterelnök-jelölt beszélt arról is, leendő kormánya nem tudja megígérni, hogy sikerül 3 százalék alatt tartani a költségvetési hiánycélt, figyelembe véve, hogy az első 9 havi költségvetés-végrehajtás 2,7 százalékos költségvetési hiányt mutat.
„A kormányprogramban azt vállaltuk, hogy a lehető legalacsonyabb szinten tartjuk a deficitet, minél közelebb a 3 százalékos hiánycélhoz, de kimondom tisztán: az első 9 havi költségvetés-végrehajtás után, ami 2,7 százalékos költségvetési hiányt mutat, egyértelműen nem tudjuk megígérni, hogy 3 százalék alatt tartjuk a költségvetési hiánycélt. Minden intézkedést meghozunk, hogy csökkentsük azokat a költségeket, amelyekre nincs feltétlen szükség, javítani fogunk a begyűjtésen, és közép-, illetve hosszútávon vissza fogjuk nyerni a befektetők bizalmát, fellendítjük a gazdaságot” – idézte az Agerpres hírügynökség Orbant. Hozzátette: véleménye szerint a költségvetési hiány valószínűleg nem tükrözi a valós deficitet.
Orban közölte, az elmúlt időszakban felvett kölcsönök dinamikáját figyelembe véve a hitelfelvétel szükségességét nyilvánvalóan a hiány folyamatos növekedése indokolta az egész idei pénzügyi év során, ami 2017 óta folyamatos tendencia. Elmondta, a lehető legalacsonyabb szinten fogják tartani a hiányt, hogy ne kerüljenek nehéz helyzetbe a partnereikkel ápolt kapcsolatok terén. A bértörvénnyel kapcsolatos újságírói kérdésre a kijelölt kormányfő elmondta, a hatályban lévő jogszabályt tiszteletben tartják, de ezzel párhuzamosan elemzésnek is alávetik, és fontolóra veszik, hogy milyen módon lehetne kiküszöbölni azokat a „diszkriminatív helyzeteket”, amelyeket a törvény egyes kitételei eredményeztek bizonyos munkavállalói kategóriák között. Orban szerint a bértörvény nem teszi lehetővé a teljesítmény, az érdem és az elhivatottság pénzbeli elismerését.
„Jelenleg mindannyiukat egyformán fizetik, függetlenül attól, hogy mit csinálnak” – fogalmazott a közalkalmazottakról a kijelölt kormányfő, aki szerint a közigazgatásban is szükséges bevezetni az egyéni teljesítmény alapján történő javadalmazást. Ludovic Orban ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy folytatódni fog az országos területfejlesztési program (PNDL 1 és 2).
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
szóljon hozzá!