Fotó: Facebook/OTP Bank Romania
Megállapodásra jutott az OTP Bank Nyrt. a kolozsvári székhelyű Transilvania Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányvállalatának eladásáról, a tranzakció értéke 347,5 millió euró.
2024. február 09., 15:272024. február 09., 15:27
2024. február 09., 17:322024. február 09., 17:32
„Az OTP Bank Nyrt. bejelenti, hogy részvényvásárlási megállapodást kötött az OTP Bank Romania Rt.-ben lévő 100 százalékos közvetlen és közvetett részesedésének eladásáról a Transilvania Bank Rt. részére. A tranzakció részeként az OTP Csoport eladja a többi romániai leányvállalatában, az OTP Leasing Romania IFN RT.-ben és az OTP Asset Management SAI Rt.-ben lévő 100 százalékos részesedését is a BT-nek. Az eladási ár 347,5 millió euró, amely alacsonyabb, mint az eladásra kerülő leányvállalatok konszolidált beszámolóban kimutatott nettó eszközértéke, következésképpen a tranzakció konszolidált szinten 59,5 milliárd forint (adózás utáni) negatív hatást eredményezett, amely már 2023 negyedik negyedévében elszámolásra került. A tranzakció pénzügyi zárása 2024-ben várható, a szükséges hatósági jóváhagyások függvényében” – közölte az OTP Bank.
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a tranzakció kapcsán elmondta, romániai leányvállalatuk hosszú utat tett meg húsz éves működése során.
Horia Ciorcilă, a Banca Transilvania igazgatóságának elnöke az üzlet kapcsán megjegyezte, az OTP csoport román üzletének akvizíciója lehetőséget ad a BT csoport számára vezető pozíciója erősítésére, és arra, hogy hozzájáruljanak a romániai bankpiac konszolidációjához.
Mint ismeretes, a két fél közti egyeztetések már tavaly év végén elkezdődtek, miután az erdélyi pénzintézet maradt az utolsó fennmaradó ajánlattevő a magyar tőkéjű bankra. Tavaly nyáron még négy bank jelezte érdeklődését az OTP csoport romániai leányvállalata iránt: az olasz UniCredit, két osztrák pénzintézet (Raiffeisen Bank International és Erste Group), valamint a végül befutó Transilvania Bank.
Az OTP romániai kirendeltsége mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll a hazai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak.
A pénzintézet akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével. Várakozásaik szerint ez a folyamat több hónapig tart, és amennyiben sikerrel jár, az esetleges eladásról szóló megállapodást körülbelül valamikor 2024-ben írhatják alá. Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot.
A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
Nemzetközi sajtóinformációk szerint a Transilvania Bank megállapodott az OTP Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányának az eladásáról.
Az OTP Bank Románia 2004-ben lépett a román piacra, részesedése eszközállomány alapján 2,64 százalék volt szeptember elején. Közel 420 ezer lakossági és több mint 22 ezer vállalati ügyfellel rendelkezik, és mintegy 100 fiókból álló hálózatában 1800 munkavállaló dolgozik.
A Transilvania Bank a legnagyobb pénzintézet Romániában és Dél-Kelet Európában. Univerzális bankcsoportként szolgáltatásai lefednek minden ügyfélkört és üzletágat a pénzügyi szektorban, kiterjedt fiókhálózattal és élvonalbeli online megoldásokkal rendelkezik. A hitelezés területén piaci részesedése 20 százalék, ügyfelei száma meghaladja a 4 milliót, munkavállalói száma a 10 ezret.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
szóljon hozzá!