Fotó: Facebook/OTP Bank Romania
Megállapodásra jutott az OTP Bank Nyrt. a kolozsvári székhelyű Transilvania Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányvállalatának eladásáról, a tranzakció értéke 347,5 millió euró.
2024. február 09., 15:272024. február 09., 15:27
2024. február 09., 17:322024. február 09., 17:32
„Az OTP Bank Nyrt. bejelenti, hogy részvényvásárlási megállapodást kötött az OTP Bank Romania Rt.-ben lévő 100 százalékos közvetlen és közvetett részesedésének eladásáról a Transilvania Bank Rt. részére. A tranzakció részeként az OTP Csoport eladja a többi romániai leányvállalatában, az OTP Leasing Romania IFN RT.-ben és az OTP Asset Management SAI Rt.-ben lévő 100 százalékos részesedését is a BT-nek. Az eladási ár 347,5 millió euró, amely alacsonyabb, mint az eladásra kerülő leányvállalatok konszolidált beszámolóban kimutatott nettó eszközértéke, következésképpen a tranzakció konszolidált szinten 59,5 milliárd forint (adózás utáni) negatív hatást eredményezett, amely már 2023 negyedik negyedévében elszámolásra került. A tranzakció pénzügyi zárása 2024-ben várható, a szükséges hatósági jóváhagyások függvényében” – közölte az OTP Bank.
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a tranzakció kapcsán elmondta, romániai leányvállalatuk hosszú utat tett meg húsz éves működése során.
Horia Ciorcilă, a Banca Transilvania igazgatóságának elnöke az üzlet kapcsán megjegyezte, az OTP csoport román üzletének akvizíciója lehetőséget ad a BT csoport számára vezető pozíciója erősítésére, és arra, hogy hozzájáruljanak a romániai bankpiac konszolidációjához.
Mint ismeretes, a két fél közti egyeztetések már tavaly év végén elkezdődtek, miután az erdélyi pénzintézet maradt az utolsó fennmaradó ajánlattevő a magyar tőkéjű bankra. Tavaly nyáron még négy bank jelezte érdeklődését az OTP csoport romániai leányvállalata iránt: az olasz UniCredit, két osztrák pénzintézet (Raiffeisen Bank International és Erste Group), valamint a végül befutó Transilvania Bank.
Az OTP romániai kirendeltsége mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll a hazai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak.
A pénzintézet akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével. Várakozásaik szerint ez a folyamat több hónapig tart, és amennyiben sikerrel jár, az esetleges eladásról szóló megállapodást körülbelül valamikor 2024-ben írhatják alá. Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot.
A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
Nemzetközi sajtóinformációk szerint a Transilvania Bank megállapodott az OTP Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányának az eladásáról.
Az OTP Bank Románia 2004-ben lépett a román piacra, részesedése eszközállomány alapján 2,64 százalék volt szeptember elején. Közel 420 ezer lakossági és több mint 22 ezer vállalati ügyfellel rendelkezik, és mintegy 100 fiókból álló hálózatában 1800 munkavállaló dolgozik.
A Transilvania Bank a legnagyobb pénzintézet Romániában és Dél-Kelet Európában. Univerzális bankcsoportként szolgáltatásai lefednek minden ügyfélkört és üzletágat a pénzügyi szektorban, kiterjedt fiókhálózattal és élvonalbeli online megoldásokkal rendelkezik. A hitelezés területén piaci részesedése 20 százalék, ügyfelei száma meghaladja a 4 milliót, munkavállalói száma a 10 ezret.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!