átmennek a szűrőn? Csak az igazán megbízható utazási irodákat tartaná a piacon az új rendelet
Fotó: targuldeturism.ro
Csak azok az utazási irodák kapnak ezentúl működési engedélyt, amelyek bizonyítani tudják, hogy bármilyen akadály vagy csőd esetén kártalanítani tudják ügyfeleiket.
2018. augusztus 28., 11:522018. augusztus 28., 11:52
Az ügyfelek védelmét hivatott erősíteni nemcsak a visszaélések, hanem a szolgáltató esetleges csődje esetén is az utazási irodák működését szabályozó új kormányrendelet, amely szeptember másodikától, vagyis vasárnaptól lép hatályba. A Krónika által megszólaltatott szakember szerint a szigorúbb feltételek nem nehezítik meg a tisztességesen dolgozó irodák életét, viszont megtisztítják a piacot, és ezzel megerősítik az ügyfelek bizalmát.
A vonatkozó, 2018/2-es számú kormányrendeletbe foglalt legfontosabb módosítás, hogy
A működési engedélyt csak abban az esetben válthatják ki, ha az utazási iroda törzstőkéje nem kevesebb mint 25 ezer lej. A módosítás másik fontos eleme, hogy minden irodának, az új, szigorított feltételek alapján az év végéig meg kell újítania az engedélyét. A licenc kiváltásakor vagy megújításakor a kereskedelmi egységnek be kell bizonyítania, hogy hatékony eszköze van arra, hogy bármilyen akadály vagy csőd esetén vissza tudja fizetni az utasoknak a költségeket.
Felmutathat bankgarancia-levelet, érvényes biztosítási szerződést vagy az utazási csomagok értékét biztosító törzstőkét. Ha a turisztikai csomagban a szállítás is benne van, a szállítást biztosító cégnek kell vállalnia, hogy bármi történik, hazaszállítja a turistákat, vagy ha ezt nem tudja megoldani, alternatívákat biztosít.
A jogszabály alkalmazása a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ügyfelek magasabb védelmet élveznek, bizonyos helyzetekben az utazás teljes árát visszakaphatják, vagy hasonló értékű, sőt drágább utazást kell kapniuk, ha a befizetett valamilyen okból meghiúsul. A jogszabály arra is kitér, hogy
Többek között tájékoztatniuk kell az egészségügyi szolgáltatásokról, a helyi hatóságok vagy a konzulátusok elérhetőségéről. A távolsági telefonbeszélgetésekben is segítséget kell nyújtaniuk, és támogatást az alternatív szállítási szolgáltatásokról. Viszont, ha az utas a saját felelőtlensége, hanyagsága miatt kerül nehéz helyzetbe, akkor ezekért a szolgáltatásokért pluszdíjat számolhatnak fel az irodák.
Amennyiben az utazási irodák a szigorodó jogszabályi környezet mellett sem nyújtanak védelmet ügyfeleiknek, hatalmas bírságokra számíthatnak:
A jogszabályra – mint ismeretes – azért volt szükség, mert az elmúlt években több utazási iroda is csődbe ment, ezért sokan nem tudtak elutazni a már befizetett üdülésre, és a pénzüket sem kapták vissza. Előfordult, hogy aki már elutazott, a saját költségén kellett megoldania a hazatérést.
Erre a módosításra nagy szükség volt, az Utazási Irodák Romániai Egyesülete (ANAT) már évek óta harcol azért, hogy módosítsák a törvényt – szögezte le megkeresésünkre László Endre, az ANAT erdélyi regionális elnöke is. Mint hangsúlyozta,
Kiemelte ugyanakkor, hogy kizárólag a Románia területén működő szolgáltatókat tudják szabályozni, a külföldiekre a román törvény nem vonatkozik. Másrészt a szabályozás a turisztikai csomagokra érvényes, amelyek legalább két alapszolgáltatást – szállítást, szállást vagy étkeztetést – biztosítanak, arra viszont nem vonatkozik, ha valaki egy közvetítő portálon keresztül szállást, vagy repülőjegyet foglal.
Előfordult már ugyanis, hogy a közvetítő portál csődbe ment, és a légitársaságok nem vették fel azokat az utasokat, akik ezen keresztül foglaltak jegyet – hívta fel a figyelmet László Endre.
Emlékeztetett egyúttal, az utazási irodák esetében a garancia kötelezettsége eddig is létezett, ám most jelentősen megnövelték a biztosítási értékeket. Ha eddig a programszervezőknek 50 ezer euróra, míg a viszonteladóknak 10 ezer euróra kellett biztosítást kötniük, most ezeket az értékeket a forgalom alapján számolják ki, így ha csődbe megy a vállalkozás, az ügyfél mindenképpen megkapja a pénzét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!