átmennek a szűrőn? Csak az igazán megbízható utazási irodákat tartaná a piacon az új rendelet
Fotó: targuldeturism.ro
Csak azok az utazási irodák kapnak ezentúl működési engedélyt, amelyek bizonyítani tudják, hogy bármilyen akadály vagy csőd esetén kártalanítani tudják ügyfeleiket.
2018. augusztus 28., 11:522018. augusztus 28., 11:52
Az ügyfelek védelmét hivatott erősíteni nemcsak a visszaélések, hanem a szolgáltató esetleges csődje esetén is az utazási irodák működését szabályozó új kormányrendelet, amely szeptember másodikától, vagyis vasárnaptól lép hatályba. A Krónika által megszólaltatott szakember szerint a szigorúbb feltételek nem nehezítik meg a tisztességesen dolgozó irodák életét, viszont megtisztítják a piacot, és ezzel megerősítik az ügyfelek bizalmát.
A vonatkozó, 2018/2-es számú kormányrendeletbe foglalt legfontosabb módosítás, hogy
A működési engedélyt csak abban az esetben válthatják ki, ha az utazási iroda törzstőkéje nem kevesebb mint 25 ezer lej. A módosítás másik fontos eleme, hogy minden irodának, az új, szigorított feltételek alapján az év végéig meg kell újítania az engedélyét. A licenc kiváltásakor vagy megújításakor a kereskedelmi egységnek be kell bizonyítania, hogy hatékony eszköze van arra, hogy bármilyen akadály vagy csőd esetén vissza tudja fizetni az utasoknak a költségeket.
Felmutathat bankgarancia-levelet, érvényes biztosítási szerződést vagy az utazási csomagok értékét biztosító törzstőkét. Ha a turisztikai csomagban a szállítás is benne van, a szállítást biztosító cégnek kell vállalnia, hogy bármi történik, hazaszállítja a turistákat, vagy ha ezt nem tudja megoldani, alternatívákat biztosít.
A jogszabály alkalmazása a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ügyfelek magasabb védelmet élveznek, bizonyos helyzetekben az utazás teljes árát visszakaphatják, vagy hasonló értékű, sőt drágább utazást kell kapniuk, ha a befizetett valamilyen okból meghiúsul. A jogszabály arra is kitér, hogy
Többek között tájékoztatniuk kell az egészségügyi szolgáltatásokról, a helyi hatóságok vagy a konzulátusok elérhetőségéről. A távolsági telefonbeszélgetésekben is segítséget kell nyújtaniuk, és támogatást az alternatív szállítási szolgáltatásokról. Viszont, ha az utas a saját felelőtlensége, hanyagsága miatt kerül nehéz helyzetbe, akkor ezekért a szolgáltatásokért pluszdíjat számolhatnak fel az irodák.
Amennyiben az utazási irodák a szigorodó jogszabályi környezet mellett sem nyújtanak védelmet ügyfeleiknek, hatalmas bírságokra számíthatnak:
A jogszabályra – mint ismeretes – azért volt szükség, mert az elmúlt években több utazási iroda is csődbe ment, ezért sokan nem tudtak elutazni a már befizetett üdülésre, és a pénzüket sem kapták vissza. Előfordult, hogy aki már elutazott, a saját költségén kellett megoldania a hazatérést.
Erre a módosításra nagy szükség volt, az Utazási Irodák Romániai Egyesülete (ANAT) már évek óta harcol azért, hogy módosítsák a törvényt – szögezte le megkeresésünkre László Endre, az ANAT erdélyi regionális elnöke is. Mint hangsúlyozta,
Kiemelte ugyanakkor, hogy kizárólag a Románia területén működő szolgáltatókat tudják szabályozni, a külföldiekre a román törvény nem vonatkozik. Másrészt a szabályozás a turisztikai csomagokra érvényes, amelyek legalább két alapszolgáltatást – szállítást, szállást vagy étkeztetést – biztosítanak, arra viszont nem vonatkozik, ha valaki egy közvetítő portálon keresztül szállást, vagy repülőjegyet foglal.
Előfordult már ugyanis, hogy a közvetítő portál csődbe ment, és a légitársaságok nem vették fel azokat az utasokat, akik ezen keresztül foglaltak jegyet – hívta fel a figyelmet László Endre.
Emlékeztetett egyúttal, az utazási irodák esetében a garancia kötelezettsége eddig is létezett, ám most jelentősen megnövelték a biztosítási értékeket. Ha eddig a programszervezőknek 50 ezer euróra, míg a viszonteladóknak 10 ezer euróra kellett biztosítást kötniük, most ezeket az értékeket a forgalom alapján számolják ki, így ha csődbe megy a vállalkozás, az ügyfél mindenképpen megkapja a pénzét.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!