Változatlanul BBB mínusz szinten hagyta stabil kilátásokkal Románia hosszú futamidejű deviza adósbesorolását a Fitch Ratings – derül ki a pénzügyminisztérium közleményéből.
2019. május 11., 14:102019. május 11., 14:10
Az ország besorolásának felső határát BBB plusz szinten erősítették meg, a rövid futamidejű lejadósság F3 minősítést kapott.
„A romániai adóbesorolás újbóli megerősítése a Fitch által, akárcsak a Standard & Poor`s márciusi döntése, fontos lépés az ország értékelésének javításában. Az elkövetkező időszakban erőfeszítéseinket a kiszámíthatóság és a makrogazdasági stabilitás erősítésére összpontosítjuk. Ennek eredményei közvetlenül tükröződni fognak a finanszírozás költségeinek csökkenésében, a román vállalatok versenyképességének növekedésében és országunk befektetési vonzerejének növekedésében” – idézi Eugen Teodorovici pénzügyminisztert az Agerpres.
A kormány 2019-es költségvetése szerint az államháztartási hiány a bruttó hazai termék (GDP) 3%-ról, amennyit 2018-ban regisztráltak, a GDP 2,8%-ára csökken (a többi BBB-országban a GDP-arányos államháztartási hiány átlagosan 1,9%).
beleértve a magánszektor foglalkoztatási rátájának 3%-os növekedését is (a 2018-ban regisztrált 1,7%-hoz képest). Ugyanakkor a Költségvetési Tanács kamatköltségeket azonosított, amelyek magasabb kiadásokhoz vezethetnek. A korábbi években a kormány a tőkebefektetések bevonásával érte le célját. A Fitch azonban úgy véli, hogy ez a stratégia elérte korlátait, és arra számít, hogy a költségvetési hiány ebben az évben a GDP 3,4%-ára nő.
Március közepén a Standard & Poor's hitelminősítő intézet (S & P) stabil kilátásokkal megerősítette Románia BBB mínusz/A-3 államadós-besorolását a hosszú és rövid futamidejű adósságok esetében helyi pénznemben és devizában.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!