Fotó: Rostás Szabolcs
Elfogadta a kormány szerdai ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely 60 nappal meghosszabbítja az alapélelmiszerek árréskorlátozásáról szóló intézkedés hatályát és módosít az érintett termékek jegyzékén – jelentette be Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
2024. január 31., 14:492024. január 31., 14:49
2024. január 31., 14:502024. január 31., 14:50
A tárcavezető a kormányülést követő sajtótájékoztatón elmondta, az alapélelmiszerek árrésének korlátozása meghozta a várt hatást, hiszen megakadályozta a spekulatív áremeléseket, ugyanakkor nem okozott zavarokat az élelmiszerpiacon, ezért a kormány a kereskedők képviselőivel folytatott egyeztetés után az intézkedés hatályának meghosszabbítása mellett döntött.
Emlékeztetett, hogy ezeket a termékeket a téli ünnepek előtt vették fel a jegyzékre, mert abban az időszakban általában megnő a kereslet irántuk.
Ezt azzal indokolta, hogy ezeknek a termékeknek a fogyasztói ára jelenleg sokkal magasabb a termelői árnál.
Több termék is lekerül a korlátozott kereskedelmi árrésű élelmiszerek listájáról a mezőgazdasági minisztérium által kedden közzétett rendelettervezet szerint.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a következő időszakban az illetékes állami intézményekkel, illetve a kereskedőkkel és a feldolgozókkal együttműködésben
„Amint ez a mechanizmus működni fog, nem lesz szükség arra, hogy jogszabályokkal avatkozzunk közbe” – nyomatékosította az Agerpres szerint.
A szerdán elfogadott sürgősségi rendelet értelmében az árréskorlátozás a következő élelmiszerekre terjed ki:
300-500 grammos fehér kenyér, 1,5 százalékos zsírtartalmú friss tehéntej, telemea, 3,5 százalékos zsírtartalmú joghurt (legfeljebb 200 grammos kiszerelésben), 000-s fehér búzaliszt (1 kg), kukoricadara (1 kg), M méretű tyúktojás, napraforgóolaj (legfeljebb 2 literes kiszerelésben), friss csirkehús, friss sertéshús, friss zöldség (paradicsom, uborka, hagyma, szárazbab, sárgarépa, kaliforniai paprika, kápiapaprika), friss gyümölcs (piros és Golden alma, szilva, körte, csemegeszőlő), fehér burgonya, cukor (1 kg), 12 százalékos zsírtartalmú tejföl, legtöbb 250 grammos kiszerelésű vaj, legtöbb 350 grammos kiszerelésű szilvaíz.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
szóljon hozzá!