A múlt héten javasoltnál végül valamivel alacsonyabb kötelező-felelősségbiztosítási díjat (RCA) állapított meg a Pénzügyi Felügyelet (ASF) a 16 tonnásnál nagyobb kamionok számára: miután a fuvarozók nehezményezték a 7960 lejes szintet, a hétfőn elfogadott dokumentum már 7534 lejes szintet ír elő.
2016. október 18., 18:302016. október 18., 18:30
2016. október 18., 19:282016. október 18., 19:28
Eközben a negyven férőhelyesnél nagyobb buszok után 6600 lejes plafonértéket javasol a szakhatóság. „Az 1201 és 1400 köbcentiméter közötti hengerűrtartalommal rendelkező gépjárművek esetében, amelyeknek tulajdonosa 31 és 40 év közötti, a maximális tarifa 610 lej lesz” – derül ki az ASF közleményéből.
A kiszámításhoz használt képletben szerepel a károsodások gyakorisága, a kár átlagértéke, a már előfordult, de még be nem jelentett károsodások, a kockázati díj, amihez hozzáadódnak a beszerzési és adminisztrációs költségek, a Bonus/Malus díj (15 százalék), illetve az 1 százalékos profit. Az ASF szerint az adminisztrációs és beszerzési költségek 25 százalékot tehetnek ki.
Mint a közlemény rámutat, a javaslat kidolgozásakor egyeztettek a fuvarozók és a biztosítótársaságok képviselőivel egyaránt. Az ASF által megállapított maximális tarifákat a pénzügyminisztériumhoz küldik tovább, amely aztán a kormány elé terjeszti azokat elfogadásra. Az így meghatározott árakat pedig hat hónapra befagyasztják.
Amint arról több ízben is írtunk, a fuvarozók hónapok óta nehezményezték, hogy drasztikusan megnőtt a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények ára. Elmondásuk szerint egy év leforgása alatt 300 százalékkal is nőttek az árak, egy kamion után éves szinten több mint 20 000 lejt kell fizetniük. Éppen ezért az elmúlt hónapokban több alkalommal is szerveztek forgalomlassító tiltakozást a nagyvárosok körgyűrűjén, akciójuk pedig egy nagyszabású bukaresti tüntetésben csúcsosodott ki. Közben a kormány elfogadta a díjszabások befagyasztását is előíró sürgősségi rendeletet, és az ASF-re bízta a biztosítások plafonértékeinek meghatározását. Ezt a dokumentumot fogadta el hétfőn a Pénzügyi Felügyelet.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!