Fel lehet készülni. Üzemanyagár-növekedés várható január elsején
Fotó: Veres Nándor
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat. Az áremelkedés nem lesz akkora, mint amekkora üzemanyagár-drágulást idén idézett elő az adófajta módosítása.
2024. november 30., 12:212024. november 30., 12:21
A benzin literenként 17 banival, a gázolaj pedig 16 banival kerül majd többe január elsején a várható üzemanyagárak szerint, miután a bukaresti kormány az inflációhoz mérten frissítette az üzemanyagra 2025-től kivetendő jövedéki adót. Bár a drágítás sohasem jön jól a vásárló számára, nem kis vigaszt jelenthet, hogy az áremelkedés jóval alacsonyabb, mint amit idén kellett lenyelniük a sofőröknek: a két lépésben, január elsején és július elsején véghez vitt drágítás a dízel esetében literenként összesen 72 banis, a benzinnél pedig 66 banis pluszkiadást jelentett.
(persze az árakat napi szinten befolyásolják a piaci mozgások is). A döntés értelmében a jövedéki adók 2025. január 1-jétől 6,4 százalékkal növekednek, amihez hozzáadódik a vonatkozó áfa is. A Profit.ro portál emlékeztet: bár a vállalatok általában ügyfeleiket „terhelik” a jövedékiadó-emelés okozta árkülönbséggel, idén júliusban a gépkocsivezetők nem érezték meg az emelést, ugyanis a szabadpiac „elnyelte” a drágítást.
Ugyanakkor a sofőröknek és a piacnak idén a tavalyi felmentés következményeit is viselniük kell: 2023-ban ugyanis a kormány úgy döntött, a 2022-ben jegyzett rendkívül magas, 13,8 százalékos infláció miatt tavaly nem emelte a jövedéki adó értékét, viszont idén ezt a „lemaradást” is igyekeztek pótolni.
Amint arról beszámoltunk, miközben a vásárlóerő Romániában az egyik legalacsonyabb, itt drágult az egyik legnagyobb mértékben az üzemanyag az elmúlt év leforgása alatt. Főként a jövedéki adó emelésének volt betudható a gyors áremelkedés, viszont az ukrajnai háború és a közel-keleti konfliktushelyzet tovább pörgetheti a kőolaj és azzal egy időben az üzemanyag árát elemzők szerint.
Miközben a vásárlóerő Romániában az egyik legalacsonyabb, itt drágult az egyik legnagyobb mértékben az üzemanyag az elmúlt év leforgása alatt. Főként a jövedéki adó emelésének volt betudható a gyors áremelkedés.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!