Fel lehet készülni. Üzemanyagár-növekedés várható január elsején
Fotó: Veres Nándor
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat. Az áremelkedés nem lesz akkora, mint amekkora üzemanyagár-drágulást idén idézett elő az adófajta módosítása.
2024. november 30., 12:212024. november 30., 12:21
A benzin literenként 17 banival, a gázolaj pedig 16 banival kerül majd többe január elsején a várható üzemanyagárak szerint, miután a bukaresti kormány az inflációhoz mérten frissítette az üzemanyagra 2025-től kivetendő jövedéki adót. Bár a drágítás sohasem jön jól a vásárló számára, nem kis vigaszt jelenthet, hogy az áremelkedés jóval alacsonyabb, mint amit idén kellett lenyelniük a sofőröknek: a két lépésben, január elsején és július elsején véghez vitt drágítás a dízel esetében literenként összesen 72 banis, a benzinnél pedig 66 banis pluszkiadást jelentett.
(persze az árakat napi szinten befolyásolják a piaci mozgások is). A döntés értelmében a jövedéki adók 2025. január 1-jétől 6,4 százalékkal növekednek, amihez hozzáadódik a vonatkozó áfa is. A Profit.ro portál emlékeztet: bár a vállalatok általában ügyfeleiket „terhelik” a jövedékiadó-emelés okozta árkülönbséggel, idén júliusban a gépkocsivezetők nem érezték meg az emelést, ugyanis a szabadpiac „elnyelte” a drágítást.
Ugyanakkor a sofőröknek és a piacnak idén a tavalyi felmentés következményeit is viselniük kell: 2023-ban ugyanis a kormány úgy döntött, a 2022-ben jegyzett rendkívül magas, 13,8 százalékos infláció miatt tavaly nem emelte a jövedéki adó értékét, viszont idén ezt a „lemaradást” is igyekeztek pótolni.
Amint arról beszámoltunk, miközben a vásárlóerő Romániában az egyik legalacsonyabb, itt drágult az egyik legnagyobb mértékben az üzemanyag az elmúlt év leforgása alatt. Főként a jövedéki adó emelésének volt betudható a gyors áremelkedés, viszont az ukrajnai háború és a közel-keleti konfliktushelyzet tovább pörgetheti a kőolaj és azzal egy időben az üzemanyag árát elemzők szerint.
Miközben a vásárlóerő Romániában az egyik legalacsonyabb, itt drágult az egyik legnagyobb mértékben az üzemanyag az elmúlt év leforgása alatt. Főként a jövedéki adó emelésének volt betudható a gyors áremelkedés.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!