Fotó: Maia Sandu/Facebook
Az Európai Unió a 150 millió euró összegű makroszintű pénzügyi támogatást nyújt a Moldovai Köztársaság gazdasági stabilizálásához és reformprogramjának előmozdítására – közölte az uniós tanács hétfőn.
2022. április 04., 13:262022. április 04., 13:26
A támogatás Moldova gazdasági ellenállóképességének megerősítéséhez járul hozzá, valamint ahhoz, hogy az ország fedezni tudja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) programjában meghatározott fizetésimérleg-szükségleteit. Az összeget az Európai Unió hitelek és vissza nem térítendő támogatások formájában biztosítja Moldovának.
A pénzügyi támogatás segíteni fogja Moldovát abban, hogy a 2022–2024-es időszakban fedezze fennmaradó külső finanszírozási igényei egy részét, amelyek összege a becslések szerint 480 millió amerikai dollár. Minderre a 2021–2025-ös időszakra vonatkozó, új IMF-program keretében kerül sor – közölték.
A folyósítás várhatóan három részletben történik majd 2022 és 2024 között.
Makroszintű pénzügyi támogatásra az európai szomszédságpolitika körébe tartozó országok jogosultak. A támogatás célja, hogy segítse a súlyos fizetésimérleg-válság által sújtott országokat. A makroszintű pénzügyi támogatást kivételesen és ideiglenesen nyújtják, és gazdaságpolitikai feltételekhez kötik. E feltételek egyike az, hogy a makroszintű pénzügyi támogatási műveletnek a Nemzetközi Valutaalap kiigazítási programját kell kiegészítenie.
Pénteki ülésén határozatot fogad el a kormány arról, hogy Románia 100 millió euró vissza nem térítendő anyagi támogatást nyújt a Moldovai Köztársaságnak.
Moldova 2009-ben csatlakozott az Európai Unió Keleti Partnerség programjához, amelynek keretében az Unió segítséget nyújt a partnerországok megerősítéséhez. Az EU Moldova legnagyobb kereskedelmi partnere: 2020-ban Moldova teljes kereskedelmének 52 százalékát a teljes export mintegy 67 százalékát és a teljes import 45 százalékát bonyolította az Európai Unióval.
Maia Sandu államelnök csütörtökön aláírta a Moldovai Köztársaság Európai Unióhoz való csatlakozási kérelmét, és a dokumentumot az elkövetkező napokban elküldik az európai intézmények vezetőinek.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!