Ennél a kolozsvári OMV-kútnál a standard gázolaj ára 7,78, a benziné 7,38 lejbe kerül literenként
Fotó: Rostás Hunor
A tavalyi év első fele óta nem látott ütemű növekedésnek indultak az elmúlt időszakban az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon: a benzin és a gázolaj ára is meredeken emelkedett a nyár közepe óta.
2023. szeptember 26., 16:552023. szeptember 26., 16:55
2023. szeptember 26., 17:532023. szeptember 26., 17:53
A Peco-online.ro ármonitornak az átlagárra vonatkozó legfrissebb adatai szerint szeptember 26-án, hétfőn egy liter standard gázolaj átlagára 7,74 lej volt, míg a szintén standard benzin literjéért átlagosan 7,37 lejt kértek el. A legalacsonyabb árakat települési szinten megmutató, már keddre vonatkozó adatokat szemlélve azt látjuk, hogy a kora délutáni órákban a legolcsóbban az Ilfov megyei Chiajna Socar töltőállomásán lehetett tankolni, literenként 7,14 lejes áron benzint vásárolni, a gázolaj pedig a Dâmbovița megyei Lungulețu település RST kútkán került a legkevesebbe, literenként 7,47 lejbe.
Temesváron valamivel kevesebbet, 7,19, illetve 7,54 lejt kellett lepengetni a legolcsóbb árakat kínáló töltőállomásokon. A Digi 24 hírtelevízió keddi elemzésében rámutat, hogy
A múlt hónaphoz képest a benzin literjének átlagára 2,1 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 7,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt. A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 4 százalékkal nőtt, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 15 lejjel kerül többe.
Fotó: Rostás Hunor
Mint ismeretes, a benzin és a gázolaj nagy árkülönbséggel kezdte az évet. A gázolaj 7,57 lej volt 2023. január 1-jén, míg a benzint 6,4 lejért adták literenként. Ugyanakkor a 2023-as év kezdete egybeesett az üzemanyagárakra vonatkozó 50 banis kompenzáció felfüggesztésével is. Az év első napjait követően a gázolaj ára fokozatos csökkenésnek indult, míg a benziné kissé emelkedett, tavasz végére pedig már hasonlóak voltak az árak, és eltűnt a benzin és a gázolaj közötti árkülönbség, amely 2022 márciusában alakult ki, és tavaly ősszel elérte a literenkénti 1,5 lejt.
egy liter standard gázolaj most 40 banival drágább, mint egy liter standard benzin.
Háromhavi csúcsra hágott az üzemanyagok ára szerdán Romániában: miután az elmúlt hónapban viszonylagos stabilitást láthattunk, a napokban újfent drágulásnak indult mind a benzin, mind a gázolaj.
Az árak alakulását nagyban meghatározza, hogy a kőolajárak a múlt héten 10 hónapos csúcsra emelkedtek, mivel az amerikai palaolaj-mezők gyenge teljesítménye tovább fokozta a Szaúd-Arábia és Oroszország széles körű termeléscsökkentése miatti ellátási aggodalmakat. „A piac kezdi felismerni, hogy bárhová nézünk, mindenhol a szűkös ellátással kapcsolatos aggodalmak vannak, legyen szó kőolajról, gázolajról vagy benzinről” – kommentálta a történteket Phil Flynn, a Price Futures Group elemzője. Ezeket az aggodalmakat erősíti, hogy az Egyesült Államok olajtermelése a fő palaolaj-termelő régiókból októberben 9,393 millió hordó/napra, azaz 2023 májusa óta a legalacsonyabb szintre esik – jelentette be hétfőn az amerikai Energiainformációs Hivatal. Ez lenne a harmadik egymást követő havi csökkenés.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint az üzemanyag-drágulás „nem olyan nagy mértékű”, és különben is világszerte tapasztalható jelenség, amelynek kiváltó oka a háború, de mindenképp megpróbálják kordában tartani.
Az üzemanyagok drágulása miatt a vásárlók 55 százaléka hibrid vagy elektromos hajtású jármű vásárlását tervezi a következő 2 évben – közölte az EY kedden az MTI-vel.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!