Ennél a kolozsvári OMV-kútnál a standard gázolaj ára 7,78, a benziné 7,38 lejbe kerül literenként
Fotó: Rostás Hunor
A tavalyi év első fele óta nem látott ütemű növekedésnek indultak az elmúlt időszakban az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon: a benzin és a gázolaj ára is meredeken emelkedett a nyár közepe óta.
2023. szeptember 26., 16:552023. szeptember 26., 16:55
2023. szeptember 26., 17:532023. szeptember 26., 17:53
A Peco-online.ro ármonitornak az átlagárra vonatkozó legfrissebb adatai szerint szeptember 26-án, hétfőn egy liter standard gázolaj átlagára 7,74 lej volt, míg a szintén standard benzin literjéért átlagosan 7,37 lejt kértek el. A legalacsonyabb árakat települési szinten megmutató, már keddre vonatkozó adatokat szemlélve azt látjuk, hogy a kora délutáni órákban a legolcsóbban az Ilfov megyei Chiajna Socar töltőállomásán lehetett tankolni, literenként 7,14 lejes áron benzint vásárolni, a gázolaj pedig a Dâmbovița megyei Lungulețu település RST kútkán került a legkevesebbe, literenként 7,47 lejbe.
Temesváron valamivel kevesebbet, 7,19, illetve 7,54 lejt kellett lepengetni a legolcsóbb árakat kínáló töltőállomásokon. A Digi 24 hírtelevízió keddi elemzésében rámutat, hogy
A múlt hónaphoz képest a benzin literjének átlagára 2,1 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 7,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt. A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 4 százalékkal nőtt, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 15 lejjel kerül többe.
Fotó: Rostás Hunor
Mint ismeretes, a benzin és a gázolaj nagy árkülönbséggel kezdte az évet. A gázolaj 7,57 lej volt 2023. január 1-jén, míg a benzint 6,4 lejért adták literenként. Ugyanakkor a 2023-as év kezdete egybeesett az üzemanyagárakra vonatkozó 50 banis kompenzáció felfüggesztésével is. Az év első napjait követően a gázolaj ára fokozatos csökkenésnek indult, míg a benziné kissé emelkedett, tavasz végére pedig már hasonlóak voltak az árak, és eltűnt a benzin és a gázolaj közötti árkülönbség, amely 2022 márciusában alakult ki, és tavaly ősszel elérte a literenkénti 1,5 lejt.
egy liter standard gázolaj most 40 banival drágább, mint egy liter standard benzin.
Háromhavi csúcsra hágott az üzemanyagok ára szerdán Romániában: miután az elmúlt hónapban viszonylagos stabilitást láthattunk, a napokban újfent drágulásnak indult mind a benzin, mind a gázolaj.
Az árak alakulását nagyban meghatározza, hogy a kőolajárak a múlt héten 10 hónapos csúcsra emelkedtek, mivel az amerikai palaolaj-mezők gyenge teljesítménye tovább fokozta a Szaúd-Arábia és Oroszország széles körű termeléscsökkentése miatti ellátási aggodalmakat. „A piac kezdi felismerni, hogy bárhová nézünk, mindenhol a szűkös ellátással kapcsolatos aggodalmak vannak, legyen szó kőolajról, gázolajról vagy benzinről” – kommentálta a történteket Phil Flynn, a Price Futures Group elemzője. Ezeket az aggodalmakat erősíti, hogy az Egyesült Államok olajtermelése a fő palaolaj-termelő régiókból októberben 9,393 millió hordó/napra, azaz 2023 májusa óta a legalacsonyabb szintre esik – jelentette be hétfőn az amerikai Energiainformációs Hivatal. Ez lenne a harmadik egymást követő havi csökkenés.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint az üzemanyag-drágulás „nem olyan nagy mértékű”, és különben is világszerte tapasztalható jelenség, amelynek kiváltó oka a háború, de mindenképp megpróbálják kordában tartani.
Az üzemanyagok drágulása miatt a vásárlók 55 százaléka hibrid vagy elektromos hajtású jármű vásárlását tervezi a következő 2 évben – közölte az EY kedden az MTI-vel.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!