Fotó: Rostás Szabolcs
Újra gyengült a román deviza az egységes európai fizetőeszközzel szemben: a Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 4,9490 lej/eurós referencia-árfolyamot közölt, ami igen közel áll a szeptember 22-én jegyzett 4,9485 lej/eurós történelmi csúcshoz.
2021. október 13., 15:382021. október 13., 15:38
Kedden 4,9485 lejt ért egy euró, vagyis 24 óra leforgása alatt 0,05 banival (0,01 százalékkal) gyengült a lej.
a jegybank 4,2828 lejes árfolyamot közölt ki, ami 0,17 banival (0,04 százalékkal) magasabb az egy nappal korábbi szintnél.
A CFA Románia legfrissebb jelentése szerint 6,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány várható 2021-ben.
Más rossz hírek is érkeztek a piacról:
A jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi kamatláb a kedden jegyzett 2,21 százalékról 2,25 százalékra nőtt, a 12 hónapos ROBOR pedig 2,28 százalékról évi 2,31 százalékra emelkedett.
Ismét történelmi csúcsot döntött szerdán az euró a lejjel szemben: a Román Nemzeti Bank (BNR) középárfolyama szerint egy euró 4,9495 lejt ért, 0,10 banival (0,02 százalékkal) többet, mint a keddi árfolyam szerinti 4,9485 lej.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!