A Petrom példáját általában a többi töltőállomáson is követik
Fotó: Veres Nándor
Miután július elsején a jövedéki adó emelése miatt drágultak az üzemanyagok, ám már másnap enyhe csökkenést láthattunk, csütörtökön újra növekedésnek indultak a romániai töltőállomásokon gyakorolt árak.
2024. július 04., 14:392024. július 04., 14:39
A piacvezető Petrom mind a standard gázolaj, mind a benzin árát 5 banival emelte, így csütörtökön délelőtt a Krónika által megfigyelt nagyváradi töltőállomáson egy liter benzinért 7,50 lejt, egy liter gázolajért pedig 7,60 lejt kellett lepengetni.
Mindez olyan körülmények között, hogy hétfőn a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé pedig 40 banival nőtt a jövedéki adó értékének emelése nyomán, mivel az olajtársaságok a megemelt jövedéki adót és az áfakulcsot átvezették a töltőállomásokon gyakorolt végső árba.
Miután a jövedéki adó értékének növekedése miatt július elsejétől látványosan megugrott az üzemanyagok ára, kedden enyhén csökkentette mind a benzin, mind pedig a gázolaj árát a piacvezető Petrom.
A Peco-online ármonitor csütörtök déli adatai szerint amúgy romániai összevetésben mind a benzin, mind pedig a gázolaj a Dâmbovița megyei Lungulețu település RST töltőállomásán volt a legolcsóbb, előbbiért literenként 7,14 lejt, utóbbiért 7,25 lejt kellett lepengetni.
A Románia öt legnagyobb városában gyakorolt üzemanyagárakat górcső alá vevő táblázatból ugyanakkor kiderül, hogy Temesváron a legolcsóbb benzin 7,40 lejért, a legolcsóbb gázolajat 7,55 lejért kínálják literenként, Kolozsváron pedig 7,42, illetve 7,56 a legalacsonyabb árszint.
Csütörtök délelőtt az Európában irányadó Brent kőolaj 86,9 dolláron állt hordónként, ami azt követően emelkedett, hogy az amerikai adatok szerint csökkentek a készletek, és a szövetségi tartalékból egymillió hordó benzint engedtek ki, hogy az utazási szezonban – csütörtökön van az amerikai nemzeti ünnep – ne nehezedjen nyomás a töltőállomásokon gyakorolt árszintre.
A kőolajárak emelkedéséhez az Economica.net gazdasági portál által idézett piaci szakértők szerint hozzájárulnak azok a félelmek is, hogy a most kezdődött atlanti-óceáni szezonban a hurrikánok hatással lehetnek az Amerikai Egyesült Államok déli és keleti részén lévő olajfúrótornyokra. Így egyes előrejelzések szerint a kőolaj ára áttöri a 90 dolláros hordónkénti szintet, mivel a kereslet meghaladja a kínálatot.
Július 1-jétől magasabbak lesznek az üzemanyagárak, a gázszámlák is drágulnak, és továbbra is magasak a lejes hitelek kamatai.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!