A kereskedők egy része próbálja megelőzni, hogy akkora hiány alakuljon ki egyes alapélelmiszerekből, mint tavaly tavasszal (Archív felvétel)
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt időszakban több erdélyi szupermarket bejáratánál vagy polcainál is megjelentek olyan tájékoztató feliratok, amelyek szerint a vevők csak korlátozott mennyiséget vásárolhatnak meg bizonyos alapélelmiszerekből. A boltosok azt mondják, az áll a döntés mögött, hogy a lakosság újra elkezdett tartalékokat felhalmozni, mint a koronavírus-világjárvány tavaly tavaszi begyűrűzésekor.
2021. november 09., 12:062021. november 09., 12:06
2021. november 09., 12:112021. november 09., 12:11
Elsőként a Temes megyei sajtó számolt be arról, hogy a megyében több boltban is bevezettek hasonló korlátozásokat. Az Opinia Timișoarei helyi portál egy dettai szupermarketet hozott fel példaként, ahol már a bejáratnál észszerű fogyasztást kérnek a betérő vevőktől, akiknek nincs lehetőségük hat liternél több olajat, illetve öt kilogrammnál több cukrot vásárolni egy alkalommal.
A Turnul Sfatului cikke szerint ugyanakkor Szeben megyében is alkalmazzák már a korlátozásokat. Gabriel Pâslaru, a Profi üzletlánc PR-osa a portálnak úgy nyilatkozott, azt tapasztalták, hogy
„El akarjuk kerülni, hogy odajussunk, mint az előző években, amikor a válság kezdetén, egyik napról a másikra 500 százalékkal megnőtt a kereslet a liszt iránt. Ekkora forgalomnövekedést lehetetlen kezelni, mivel a beszállítóknak sincsenek akkora készleteik, hogy rövid idő alatt fel lehessen tölteni a polcokat. A vásárló bejön a boltba, nem találja meg azt, amit keres, megijed, és máris kész a – sok esetben indokolatlan – pánikhangulat” – részletezte Gabriel Pâslaru. Hozzátette:
A mostani pánikvásárlási hangulat mögött amúgy az állhat, hogy pekingi vezetés minap arra biztatta a polgárokat, hogy képezzenek élelmiszertartalékokat, hogy akkor is ki tudják elégíteni a mindennapi szükségleteiket, ha valami közbejön. Erre rátevődött, hogy az osztrák hatóságoknak a lakosságot egy esetleges energiaválságra felkészítő kampányától is sokan megijedtek.
Felpörgette márciusban a fogyasztást a koronavírus-járvány és az amiatt bevezetett szükségállapot. A statisztikák alapján is jól látható, hogy megugrott az élelmiszerek iránti kereslet, a nem élelmiszer jellegű termékek viszont kevésbé voltak népszerűek.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!