Tóásó Imelda, a Brassó megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnöke szerint próbálják tartani az ütemtervet
Fotó: RMDSZ
Kis lépésekkel, de haladnak a Brassó–Vidombák nemzetközi repülőtér építésével. Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke a napokban jelentette be, hogy aláírták a szerződést a Search Corporation céggel, amely elkészíti a gurulóutak, az érkezési terminál és a felszállópálya csatornázásának bővítésére a műszaki terveket.
2017. június 07., 08:032017. június 07., 08:03
A szerződés értéke 398 ezer lej, a cég vállalta, hogy a terveket 75 nap alatt elkészíti. A tanácselnök abban bízik, hogy augusztusban a terv alapján kikérhetik az engedélyeket, és utána meghirdetik a versenytárgyalást az építkezésre.
Tóásó Imelda, a Brassó megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnöke kedden a Krónika megkeresésére elmondta, próbálják tartani az ütemtervet, ám sok függ attól, hogy milyen ütemben zajlanak majd a versenytárgyalások, hiszen ha a cégek fellebbeznek, akkor azzal csúszik a kivitelezés.
– részletezte az alelnök. Hozzátette, ezzel párhuzamosan megrendelnek egy tanulmányt, amely arra keresi a választ, hogy melyik az optimális megoldás a reptérfejlesztés folyamatában. A dokumentumban figyelembe veszik az utas- és az áruforgalmat, és hogy a beruházás megvalósítására a civil partnerség, a koncesszió vagy a Brassó városi önkormányzatának bevonása a leghatékonyabb megoldás. Amint a tanulmány elkészül, a megyei önkormányzat műszaki, gazdasági és jogi szempontok alapján hozhatja meg a végleges döntést.
Amint arról korábban írtunk, a megyei önkormányzati képviselő-testület az elmúlt év végén fogadta el a kivitelezés utolsó, harmadik szakaszának a műszaki-gazdasági mutatóit. Eszerint a mozgási, a forgalmi, a munkaterület és a műszaki előtér kialakítása, a csatornázás megépítése
Brassó megye közgyűlése erre az évre a saját költségvetéséből 47,1 millió lejt, tehát a szükséges összeg kevesebb mint egynegyedét különítette el a légikikötő fejlesztésére. A repülőtérre eddig mintegy 25 millió eurót költött a megyei önkormányzat, Vidombák városa 9 millió lejt fektetett be.
A Brassó–Vidombák nemzetközi repülőtér megvalósíthatósági tanulmánya pedig még 2006-ban elkészült, azonban évek teltek el a különböző területrendezési tervek, tanulmányok készítésével, a kisajátításokkal, a terület tulajdonjogának tisztázásával. Végül 2013-ban megépült a kifutópálya.
A tervek szerint különben a brassói az otopeni-i után az ország második legnagyobb repülőtere lenne, az utasforgalmat és a teherszállítást lebonyolító terminálok tízezer négyzetméteres területet foglalnak majd el, óránként 400, míg évente kétmillió utas fordul meg, és óránként 6 ezer tonna árut mozgatnak.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!