Még jobban drágul az energia, ha nem kötünk új szerződést: már júliustól magasabb lesz a fogyasztók villany- és gázszámlája

Személyesen intézik. Az Electrica kolozsvári kirendeltségét hetek óta ostromolják a fogyasztók •  Fotó: Rostás Szabolcs

Személyesen intézik. Az Electrica kolozsvári kirendeltségét hetek óta ostromolják a fogyasztók

Fotó: Rostás Szabolcs

Bár a teljesen liberalizált romániai villamosenergia- és földgázpiacon a fogyasztók bármikor szolgáltatót válthatnak, július elsejéig mindenkinek ajánlott áttérnie a szabadpiacra, aki ezt eddig nem tette meg. Ellenkező esetben már a jövő hónaptól többet fizethetünk az áramért és a földgázért, sőt 2022-től újabb drágulás várható.

Bíró Blanka

2021. június 24., 14:232021. június 24., 14:23

2021. szeptember 10., 12:262021. szeptember 10., 12:26

A földgáz mintegy 20, míg a villamos energia 1-7 százalékos drágulására számíthat a lakosság július elsejétől. Ráadásul a villamos energia esetében még fájóbb lesz az áremelkedés azok számára, akik nem kötöttek szabadpiaci szerződést, mert a legtöbb szolgáltató július 1. után már nem biztosítja a cégtől függően 10-20 százalékos kedvezményt az egyetemes szolgáltatási árra, amit a szabadpiaci szerződés elmaradása esetén számláznak. Egyedül az Electrica Furnizare kereskedőcége vállalta, hogy augusztus végéig biztosítja a kedvezményt, így az erdélyi fogyasztók többségének még van ideje kiválasztani a legkedvezőbb ajánlatot, és megkötni a szabadpiaci szerződést, ám ezt nekik is érdemes legkésőbb augusztusban megtenniük.

Jövő januártól tovább drágulhat az áram

A szolgáltatók az elmúlt időszakban kiküldték az új díjszabásokat azoknak, akik még nem álltak át a szabadpiacra. Ez alapján régiótól, szolgáltatótól függően 1-7 százalékos áramáremelkedés ígérkezik, ami viszont a 10-20 százalékos eddigi kedvezmény megszűntével a gyakorlatban még magasabb számlát eredményez. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke a Krónika megkeresésére arra figyelmeztetett,

a nagykereskedelmi piac alakulását látva félő, hogy még ezek az emelt árak is csak fél évre lesznek érvényesek, és 2022 január 1-től újabb drágulás várható.

„Még mindig vannak kedvező ajánlatok a piacon, érdemes megkötni a szerződést, minél hosszabb időre, legalább egy évre, mert így a január 1-jei áremelkedést is ki lehet védeni” – tanácsolja az ANRE alelnöke. Becslései szerint június végére átbillen az arány, és a villamosenergia-fogyasztók több mint fele már a szabadpiacon lesz.

•  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Fotó: Bálint Eszter

Az elmúlt évben már közel három millió háztartási fogyasztó rendelkezett szabadpiaci szerződéssel, idén havonta 200-250 ezer új megállapodást kötöttek, tehát fél év alatt közel 1,4 millió fogyasztó állt át a szabadpiacra, így összesen a fogyasztók több mint fele, 4,4 millió romániai háztartás kötött szerződést. Nagy-Bege szerint ez kevésnek tűnhet, ám más országokhoz képest – ahol a 40-50 százalékos szabadpiaci arányt sok év alatt érték el – nem rossz eredmény.

Akinek nagyon alacsony a fogyasztása, nem érdekelt az átállásban,

mert a 20 százalék feletti drágulás sem jelent számára nagy érvágást, a külföldön dolgozók közül is sokan halogatják az ügyintézést, holott minden szolgáltató biztosítja az online szerződéskötés lehetőségét. Az idősebbek inkább személyesen, az ügyfélfogadó központokban bonyolítják a szerződéskötést. Sok fogyasztóhoz még mindig nem jutott el az információ az árliberalizálásról és annak következményeiről, bár minden havi számlával érkezik tájékoztató, amit sokan el sem olvasnak.

Idézet
Különböző okai vannak, hogy még mindig csak a fogyasztók mintegy 50 százaléka kötötte meg a szabadpiaci szerződést, ám ezt bármikor megléphetik”

– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Érdemes keresni a kedvező földgáz-ajánlatot is

A földgáz drágulása még egyértelműbbnek tűnik, július 1-én járnak le az egy évvel ezelőtti liberalizáció során megállapított szerződések és árak. A földgáz esetében a szabadpiacra történő áttérés fél évvel korábban, tavaly júliusban megtörtént, ám ott sem léptek a fogyasztók, főleg, hogy nem is volt tétje ennek, hiszen tavaly a járvány okozta leállások miatt látványosan csökkentek az árak.

Idén májusban és júniusban a földgázszolgáltatók kiküldték az értesítést az új tarifákról, és ez alapján akár 20 százalékos növekedés is tetten érhető a július 1-ig még érvényben levő jelenlegi árakhoz képest.

A legtöbb fogyasztó esetében ennek a drágulásnak a nyáron még nincs nagy tétje, hiszen ebben az időszakban alacsony a fogyasztás, ám télen már fájdalmas lesz a magas számla. „Érdemes megnézni a hatóság honlapján az ár-összehasonlítót, még mindig vannak a piacon jobb ajánlatok annál, amit kiközöltek a szolgáltatók. Oda kell figyelni, választani egy kedvezőbb árat, mint amit automatikusan megállapított a jelenlegi szolgáltató szabadpiaci szerződés nélkül” – mutatott rá az ANRE alelnöke.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Különben többféle csatolt szolgáltatást is tartalmazó csomagot, különböző díjszabást lehet találni a piacon, például akinek magasabb a havi fogyasztása, jobban jár egy bérletes szerződéssel. Nincs határidő sem a földgáz, sem a villamos energia esetében, bármikor meg lehet kötni a szerződést, és bármikor le lehet cserélni a szolgáltatót.

Idézet
„Az árakat ugyan egy évre határozzák meg, de a szerződést bármikor fel lehet bontani, ha kedvezőbb ajánlatot találunk. Érdemes érdeklődni online, utánajárni személyesen az ügyfélszolgáltató központokban, mert pénzre megy a játék”

– hívta fel a figyelmet a hatósági illetékes. Nagy-Bege Zoltán. Arra is figyelmeztet, hogy a földgáz esetében sem kizárt a további drágulás, hiszen a nagykereskedelmi piacon folyamatosan emelkednek az árak. Tavaly júniusban a romániai piacon 25 lejbe került a földgáz megawattóránként, idén júniusban már 120-125 lej, sőt a héten a télre megkötött szerződésekben már a 150 lejt is meghaladta. Tehát négy- ötszörösére emelkedtek az árak, ezért minél gyorsabban köt egy háztartási fogyasztó kedvező szerződést egy előre meghatározott időre, annál nagyobb eséllyel védi ki, hogy megmutatkozzon a számláján a nagykereskedelmi ár emelkedése.

A szabadpiacot nem lehet szabályozni

Virgil Popescu energiaügyi miniszter korábban azzal vádolta a szolgáltatókat, hogy spekulálnak, és ez vezet dráguláshoz, a tárcavezető szerint az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságnak (ANRE) be kellene avatkoznia, hogy az energiaágazat szabadpiac legyen, és ne „vadpiac”. Nagy-Bege Zoltán ennek kapcsán lapunknak kifejtette,

az Európai Bizottság (EB) villamosenergia-piacra vonatkozó szabályozása előírja, hogy a tagállamokban sem a minisztérium, sem más hatóság nem szólhat bele a piaci szereplők nagykereskedelmi stratégiáiba.

Tavaly volt a türelmi idő, az egyéves átmeneti időszak, amikor szabályozott árak voltak, az ANRE meghatározta, hogy a végső szolgáltatók kitől milyen áron vásárolják a fogyasztóknak szánt villamos energiát. Az EB már akkor jelezte, hogy kötelezettségszegési eljárást indít, ha nem vezetik ki a szabályozott árakat.

„A liberalizálás pontosan erről szól: nem szól bele senki, hogy a kereskedő, a szolgáltató mikor, kitől, milyen időszakra és milyen áron vásárolja fel a villamos energiát. Minden szolgáltató el kell döntse, hogy milyen arányban köt hosszú távú szerződéseket, és milyen arányban hagyatkozik a következő napi piacra, ami egyik napról a másikra vonatkozó felvásárlást jelent.

Idézet
Nincs sem európai, sem nemzeti törvény arra, amely előírná, hogy valaki köteles legalább egy bizonyos százalékát a villamos energiának hosszú távon leszerződni. Annak ellenére, hogy a miniszter ezt kéri tőlünk, ez nem lenne helyes döntés”

– részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a szabadpiacon az idő dönti el, hogy melyik szolgáltató alkalmazta a jobb stratégiát, mennyire kifizetődőek a hosszú távú szerződések.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

Már most akadnak példák, hogy jelentős piaci részesedéssel bíró villamos energia kereskedők pénzügyi nehézségekkel küzdenek, csődvédelmet kértek. Valószínűleg az vezetett oda, hogy nem volt elég hosszú távú szerződésük, és az árak megugrottak. Nagy-Bege szerint ez megtörténhet minden kereskedővel, aki nem a körülményekhez igazítja a felvásárlási stratégiáját. Tavaly az energiaárak – a villamos energia, a földgáz és az üzemanyag ára – európai szinten zuhantak, akkor az volt nyerő döntés, ha a következő napi piacról vásároltak, mert ott volt a legolcsóbb.

Most megfordult a trend, mert a korlátozásokat feloldották, a gazdaság, az ipar beindult, a kereslet növekedésével az árak is emelkednek.

Aki arra számított, hogy idén is további korlátozások lesznek a pandémia miatt, ráfizetett. „Azért sem jó megoldás, hogy a hatóság beleszóljon a cégek stratégiájába, mert senki nem láthatja előre, miként alakul a piac, lehet, hogy eljön a járvány negyedik hulláma, újabb korlátozások, és újra megzuhannak az árak” – figyelmeztetett Nagy-Bege Zoltán, aki szerint ebben az időszakban, amikor kiszámíthatatlanul alakulnak a pénzügyi piacok is, a vállalatoknak rendszeresen kockázatelemzést kell végezniük.

Ugyanakkor a hatóság alelnöke megnyugtatta a fogyasztókat, hogy

senki nem marad egy percre sem szolgáltató nélkül.

Ha valakinek a szolgáltatója saját döntése alapján vagy csődeljárás folytán eltűnik a piacról, a hatóság kinevez egy végső szolgáltatót, amit el lehet fogadni hosszabb távra, de rövidebb időre is, amíg másik szolgáltatót keres a felhasználó. „A végső szolgáltatói intézmény biztosítására megvan a procedúra, a hatóság feladata, hogy ezt biztosítsa az ipari és a lakossági fogyasztóknak egyaránt” – szögezte le lapunk kérdésére az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök

A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök
2024. november 22., péntek

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben

Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben
2024. november 22., péntek

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban

Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

2024. november 22., péntek

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb

A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb
2024. november 22., péntek

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét

Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét
2024. november 22., péntek

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak

A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak
2024. november 21., csütörtök

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét
2024. november 21., csütörtök

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát

Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát
2024. november 21., csütörtök

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása