Fotó: Gecse Noémi
Új bevásárlóközpont nyílt hétvégén Kolozsváron a volt sörgyár területén. A nyitást megelőző sajtótájékoztatón Cosmin Sîndean, a cég vezérigazgatója emlékeztetett: a bevásárlóközpont egy komplex ingatlanfejlesztési projekt része: egy 186 luxuslakásból álló tömbházegyüttes és egy szálloda is helyet kap a területen.
2017. április 09., 15:182017. április 09., 15:18
2017. április 09., 17:082017. április 09., 17:08
Az ingatlanegyüttes pedig úgy épült meg, hogy a lakástulajdonosok és a – várhatóan június végén megnyíló – szálloda vendégei is egyből a bevásárlóközpontba jussanak, anélkül, hogy ki kellene menniük az utcára. A bevásárlóközpont egyébként 13 ezer négyzetméteren terül el, megközelítőleg mintegy 50 különböző céget tud befogadni.
Vaslie Pușcaș tulajdonos közölte: a teljes épületegyüttes beruházása mintegy 25 millió euróra rúg, ugyanakkor várhatóan ez az összeg nőni fog a szállodarész nyári megnyitásáig. Mint részletezte, összesen 500 alagsori parkolóhellyel rendelkeznek. Mostanáig az üzlethelyiségke 50 százalékát adták bérbe, a legtöbb cég majd április 30. és május 15. között költözik be.
A Krónika kérdésére úgy vélekedett: nehéz felmérni, hogy mekkora vásárlóerejük van a kolozsváriaknak, de úgy ítélte meg, hogy a központjuk méreténél fogva nem jelentenek konkurenciát a 100 ezer négyzetméternél is nagyobb területen fekvő óriás plázáknak. Újságírói kérdésre hozzáfűzte, jelenleg nem terveznek új ingatlanfeljesztési beruházásba fogni Kolozsváron. A helyi ingatlanpiacról pedig úgy vélekedett, az elsősorban a bankszektortól függ, vagyis ameddig a hitelintézetek továbbra is kedvező kölcsönöket nyújtanak, addig az ingatlanpiac is nőni fog.
A belvároshoz és a Sétatérhez is közel található luxuslakások különben már kivétel nélkül elkeltek, pedig a négyzetméterenként átlagár 1487 euró volt. A luxusszálloda pedig egész lakrészeket fog kínálni a tehetősebb vendégeknek, összesen 120 szoba várja majd azokat, akik ezt meg tudják engedni maguknak.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.