Fotó: Gecse Noémi
Új bevásárlóközpont nyílt hétvégén Kolozsváron a volt sörgyár területén. A nyitást megelőző sajtótájékoztatón Cosmin Sîndean, a cég vezérigazgatója emlékeztetett: a bevásárlóközpont egy komplex ingatlanfejlesztési projekt része: egy 186 luxuslakásból álló tömbházegyüttes és egy szálloda is helyet kap a területen.
2017. április 09., 15:182017. április 09., 15:18
2017. április 09., 17:082017. április 09., 17:08
Az ingatlanegyüttes pedig úgy épült meg, hogy a lakástulajdonosok és a – várhatóan június végén megnyíló – szálloda vendégei is egyből a bevásárlóközpontba jussanak, anélkül, hogy ki kellene menniük az utcára. A bevásárlóközpont egyébként 13 ezer négyzetméteren terül el, megközelítőleg mintegy 50 különböző céget tud befogadni.
Vaslie Pușcaș tulajdonos közölte: a teljes épületegyüttes beruházása mintegy 25 millió euróra rúg, ugyanakkor várhatóan ez az összeg nőni fog a szállodarész nyári megnyitásáig. Mint részletezte, összesen 500 alagsori parkolóhellyel rendelkeznek. Mostanáig az üzlethelyiségke 50 százalékát adták bérbe, a legtöbb cég majd április 30. és május 15. között költözik be.
A Krónika kérdésére úgy vélekedett: nehéz felmérni, hogy mekkora vásárlóerejük van a kolozsváriaknak, de úgy ítélte meg, hogy a központjuk méreténél fogva nem jelentenek konkurenciát a 100 ezer négyzetméternél is nagyobb területen fekvő óriás plázáknak. Újságírói kérdésre hozzáfűzte, jelenleg nem terveznek új ingatlanfeljesztési beruházásba fogni Kolozsváron. A helyi ingatlanpiacról pedig úgy vélekedett, az elsősorban a bankszektortól függ, vagyis ameddig a hitelintézetek továbbra is kedvező kölcsönöket nyújtanak, addig az ingatlanpiac is nőni fog.
A belvároshoz és a Sétatérhez is közel található luxuslakások különben már kivétel nélkül elkeltek, pedig a négyzetméterenként átlagár 1487 euró volt. A luxusszálloda pedig egész lakrészeket fog kínálni a tehetősebb vendégeknek, összesen 120 szoba várja majd azokat, akik ezt meg tudják engedni maguknak.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.