Idén is kártyára érkezhet az üdülési támogatás
Fotó: Edenred.ro
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
2025. március 26., 12:382025. március 26., 12:38
A szakember az üdülési csekkekről szóló jogszabály idei végrehajtására vonatkozó rendeletet kidolgozó bizottság tanácskozásának következtetéseit ismertette a sajtóval. Emlékeztetett arra, hogy az idei utalványok értékét 1600 lejről 800 lejre csökkente a kormány. Ezt az összeget pedig azért nem kapták meg eddig a közalkalmazottak, mert nem készült el a jogszabály végrehajtására vonatkozó miniszteri rendelet.
Az ANAT alelnöke emlékeztetett, hogy egy korábbi elképzelés szerint idén a 800 lejt csak akkor utalták volna a közalkalmazottaknak, ha számlákkal bizonyítani tudják, hogy legalább 1600 lejt költöttek saját zsebből üdülésre.
„Ez így nem működne, a pénzt a kártyájukra kell utalni, és kész. Ne legyen szükség az állam előzetes meghitelezésére” – magyarázta Voican.
A jövő évtől csak akkor járna üdülési utalvány az alkalmazottaknak, ha a 800 lej értékű állami támogatást saját zsebükből pótolnák ki további 800 lejjel. Szakemberek szerint üdülési utalvány nélkül a turizmus szenvedi meg legjobban a megszorításokat.
Az Agerpres hírügynökség által idézett kijelentése szerint a 800 lej kártyára történő átutalásával
Az ANAT alelnöke azzal is érvelt, hogy a 800 lejes állami támogatásból az adók és járulékok levonása után voltaképp csak 640 lejt kapnak a közalkalmazottak.
„Minek rendőrösködni 640 lejért? Várhatóan elegendő lesz egy egyéni felelősségvállalási nyilatkozat a pénz elköltéséről” – magyarázta. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a bizottság munkája ezzel véget ért, és hamarosan megjelenik az üdülési csekkekről szóló miniszteri rendelet.
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!