Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
25 millió lejjel számolt fel többet fogyasztóinak az ENEL, emiatt 52 millió lejre büntette az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és az illetéktelenül beszedett pénz visszafizetésére kötelezte az energiaszolgáltatót – jelentette be Horia Constantinescu, a fogyasztóvédelem elnöke.
2023. október 24., 15:042023. október 24., 15:04
A Prima Newsnak nyilatkozva Constantinescu elmondta, az általa vezetett hatóság a több mint 44 ezer fogyasztótól tévesen beszedett összegek visszafizetésének ütemezését kérte az ENEL-től. Végül – tette hozzá a News.ro hírügynökség szerint – az ENEL úgy döntött, hogy nem adnak ütemtervet a visszafizetésre. Elmondása szerint ugyanakkor továbbra is kötelességük visszaadni ezt a pénzt a fogyasztóknak, ezért követni fogják a folyamatot, és ha ezt nem teljesítik az előírásokban meghatározottak szerint, akkor más szankciók is felmerülhetnek.
„A törvény, amely alapján a szankciót kiróttuk, a forgalom 1 százalékát írja elő minimális szankcióként, vagyis ha szerettünk volna ennél alacsonyabb szankciót alkalmazni, akkor sem lett volna lehetséges, mert, ismétlem, ezt írja elő a törvény” – hangsúlyozta a fogyasztóvédelem elnöke.
„Ez valahol 300 ezer körüli jogsértést jelent, hiszen minden egyes rosszul kiállított számla egy-egy jogsértést jelent, illetve, ha ezt az algoritmust is figyelembe vesszük, akkor bizonyára nem tűnik majd kevésnek, hogy több mint 25 millió lejt valahogyan szabálytalanul vettek ki a fogyasztók zsebéből” – magyarázta Horia Constantinescu, aláhúzva: „a behajtás nem válik olyan történetté, amely a szankció alkalmazásával véget ér”.
„A kötelezettség, hogy ezt a pénzt visszaadjuk a fogyasztóknak, továbbra is fennáll, mi pedig követni fogjuk a folyamatot, és
– fejtette ki Constantinescu. „A gazdasági miniszterrel, Oprea (Ștefan-Radu Oprea – szerk. megj.) úrral folytatott megbeszéléseim alapján ő is azon a véleményen van, a szankciók és intézkedések mellett el kell érni, hogy a hasonló helyzetek ne ismétlődhessenek meg. (...) A legfontosabb, hogy a 44 ezer fogyasztó visszakapja a pénzét” – részletezte Horia Constantinescu.
A fogyasztóvédelem ugyanakkor közölte: a számlák hibás kiszámításának érintettjei forduljanak az Enel Energie Rt.-hez a különbözet visszatérítése érdekében.
Biztosan tudható, hogy az Electrica Furnizare áramszolgáltató kereskedőcégének az ügyfelei a tavaly novemberben és decemberben kiállított számlákra nem kapták meg a sürgősségi kormányrendelet által előírt energiaár-kompenzálást.
Összesen tíz bírságot szabott ki 195 ezer lej értékben az áram- és a gázszolgáltatókra az elmúlt napokban végzett ellenőrzései nyomán az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) energiaparancsnoksága – közölte hétfőn az intézmény.
Újabb hazai villamosenergia- és gázszolgáltatót sújtott pénzbírsággal az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) amiatt, hogy figyelmen kívül hagyta az energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!