Fotó: Jakab Mónika
Biztosan tudható, hogy az Electrica Furnizare áramszolgáltató kereskedőcégének az ügyfelei a tavaly novemberben és decemberben kiállított számlákra nem kapták meg a sürgősségi kormányrendelet által előírt energiaár-kompenzálást, és az árbefagyasztást sem alkalmazták – szögezte le kedden a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
2022. január 19., 08:322022. január 19., 08:32
Amint arról beszámoltunk, ezért a hatóság pénzbírságot rótt ki az erdélyi fogyasztók többségét ellátó szolgáltatóra. A fogyasztóvédelmi hatóság pedig 27 energiaszolgáltatót bírságolt meg, mert figyelmen kívül hagyták a tavaly októberben elfogadott energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet, és jogtalanul magas számlákat állítottak ki a fogyasztóknak.
„Már nincs értelme visszamenőleg a november–decemberi számlák miatt panaszt tenni, a hatóságok beazonosították a kihágásokat. Ígéretet kaptunk, hogy a januári számlákon korrigálnak, azon szerepelni fog a novemberi és decemberi értékre vonatkozó kiigazítás is.
– részletezte Nagy-Bege Zoltán. A szakember azt javasolja a fogyasztóknak, hogy ellenőrizzék a januári számlát, és ha nem jelenik meg rajta a kompenzálás, a befagyasztás, akkor azt próbálják meg kideríteni, egyáltalán jogosultak-e ezekre a támogatásokra.
A romániai energiatermelők és -szolgáltatók képviselőivel tárgyalt a miniszterelnök kedden a Victoria-palotában.
„Ahhoz, hogy a fogyasztó tudja, jogosult, vagy sem a különböző energiaár-támogatásokra, ismernie kell a kulcsinformációkat, a hatóság honlapjára feltöltöttek egy tájékoztatót a kormányrendeletben szereplő sarokszámokkal” – mondta Nagy-Bege Zoltán.
A földgáz esetében még nehezebb követni a feltételeket, hiszen ott is a fogyasztáshoz van kötve a támogatás, de ennek a felső határértéke hónapról hónapra változik, míg novemberben 1600 kilowattóra, decemberben és januárban már több. Tehát csak az kap 33 százalékos kompenzációt, aki az adott hónapban a megadott határértéknél kevesebbet fogyaszt.
„Szerencsére egyelőre kevés olyan fogyasztó van, akinek 250 lejes egységárnál drágábban számlázzák a földgázt” – mutatott rá a hatóság alelnöke. Hozzátette, nem kell pánikba esni, ha a támogatások nem jelennek meg a számlán, azokra ugyanis nem mindenki jogosult, hiszen ha kevesebbet vagy többet fogyasztanak, mint a megszabott érték, akkor nem kapnak kompenzálást, ha kisebb áron kötöttek szerződést, nem esedékes a befagyasztás. A hatóságok – az ANRE és a fogyasztóvédelem – is fokozottan figyelnek, ellenőriznek, és találtak is kihágásokat az eddig megvizsgált tavalyi számlákon, a januári számlázást is folyamatosan figyelik, tehát ha tömeges mulasztás van, arra fény derül. A jelenlegi visszajelzések szerint a szolgáltatók most már tudják, mi a teendő, hogyan kell alkalmazniuk a törvényt, és próbálják azt betartani, szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt és a kormánykoalícióban jóváhagyott intézkedések hatására csökkenni fognak a lakosság áram- és földgázszámlái – jelentette ki kedden az alakulat elnöke.
„A hétfői koalíciós egyeztetés után, a nyilatkozatok alapján az körvonalazódik, hogy a február–március hónapokra tervezett intézkedéseknek ugyanaz a 2021/118-as sürgősségi kormányrendelet az alapja, tehát a kompenzálás és az árbefagyasztás, de megváltoztatott sarokszámokkal, például növelik a fogyasztás határértékét, a földgáz esetében 33 százalékról 40 százalékra emelik a kompenzálást.
– fogalmazta meg ugyanakkor kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, meg kell várni a végleges döntést, legkésőbb a jövő heti kormányülésen, de lehet, már ezen a héten kiderülnek a részletek.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!