Fotó: Enel/Facebook
Újabb hazai villamosenergia- és gázszolgáltatót sújtott pénzbírsággal az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) amiatt, hogy figyelmen kívül hagyta az energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet.
2022. január 17., 14:532022. január 17., 14:53
2022. január 17., 15:082022. január 17., 15:08
Az ANRE hétfőn közölte, 200-200 ezer lejre büntette az olasz Enel társasághoz tartozó Enel Energie és Enel Energie Muntenia vállalatokat. Az ellenőrzések során kiderült, hogy a két cég a villamos energia esetében kibocsátott novemberi számláknál figyelembe vette az állami árkompenzációt, a földgáz esetében viszont jogtalanul magas számlákat állítottak ki a fogyasztóknak.
Az ANRE a múlt héten hasonló okokból pénzbírságot rótt ki az Electrica Furnizare villamosenergia- és a Gaz Vest földgázszolgáltatóra. A mulasztás miatt a két szolgáltatónak egyenként 200 ezer lejes bírságot kell kifizetnie.
Mint arról beszámoltunk, az energiapiacon fennálló rendellenességeket a fogyasztóvédelmi hatóság is ellenőrizte, ennek nyomán 27 energiaszolgáltatót bírságolt meg amiatt, hogy figyelmen kívül hagyták a magas energiaárak miatt tavaly októberben elfogadott energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet és jogtalanul magas számlákat állítottak ki a fogyasztóknak. A fogyasztóvédelem eddig 70 szolgáltatót vizsgált, ugyanis tavaly több mint 2 ezer panaszt kaptak az energiaszolgáltatókkal kapcsolatban és az idén csak az elmúlt héten 400 panasz érkezett. A bírság összértéke 450 ezer lej.
A forgalmuk 4 százalékának megfelelő összeggel büntetné a gazdasági miniszter azokat az energiaszolgáltatókat, amelyek nem tartják tiszteletben az árplafon bevezetéséről és a részleges számlakompenzációról rendelkező jogszabályt.
Az elmúlt egy héten elvégzett ellenőrzései nyomán összesen 450 ezer lejre büntetett 27 földgáz- és áramszolgáltatót a fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) energiaügyi parancsnoksága – számolt be pénteken az intézmény.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!