Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
25 millió lejjel számolt fel többet fogyasztóinak az ENEL, emiatt 52 millió lejre büntette az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és az illetéktelenül beszedett pénz visszafizetésére kötelezte az energiaszolgáltatót – jelentette be Horia Constantinescu, a fogyasztóvédelem elnöke.
2023. október 24., 15:042023. október 24., 15:04
A Prima Newsnak nyilatkozva Constantinescu elmondta, az általa vezetett hatóság a több mint 44 ezer fogyasztótól tévesen beszedett összegek visszafizetésének ütemezését kérte az ENEL-től. Végül – tette hozzá a News.ro hírügynökség szerint – az ENEL úgy döntött, hogy nem adnak ütemtervet a visszafizetésre. Elmondása szerint ugyanakkor továbbra is kötelességük visszaadni ezt a pénzt a fogyasztóknak, ezért követni fogják a folyamatot, és ha ezt nem teljesítik az előírásokban meghatározottak szerint, akkor más szankciók is felmerülhetnek.
„A törvény, amely alapján a szankciót kiróttuk, a forgalom 1 százalékát írja elő minimális szankcióként, vagyis ha szerettünk volna ennél alacsonyabb szankciót alkalmazni, akkor sem lett volna lehetséges, mert, ismétlem, ezt írja elő a törvény” – hangsúlyozta a fogyasztóvédelem elnöke.
„Ez valahol 300 ezer körüli jogsértést jelent, hiszen minden egyes rosszul kiállított számla egy-egy jogsértést jelent, illetve, ha ezt az algoritmust is figyelembe vesszük, akkor bizonyára nem tűnik majd kevésnek, hogy több mint 25 millió lejt valahogyan szabálytalanul vettek ki a fogyasztók zsebéből” – magyarázta Horia Constantinescu, aláhúzva: „a behajtás nem válik olyan történetté, amely a szankció alkalmazásával véget ér”.
„A kötelezettség, hogy ezt a pénzt visszaadjuk a fogyasztóknak, továbbra is fennáll, mi pedig követni fogjuk a folyamatot, és
– fejtette ki Constantinescu. „A gazdasági miniszterrel, Oprea (Ștefan-Radu Oprea – szerk. megj.) úrral folytatott megbeszéléseim alapján ő is azon a véleményen van, a szankciók és intézkedések mellett el kell érni, hogy a hasonló helyzetek ne ismétlődhessenek meg. (...) A legfontosabb, hogy a 44 ezer fogyasztó visszakapja a pénzét” – részletezte Horia Constantinescu.
A fogyasztóvédelem ugyanakkor közölte: a számlák hibás kiszámításának érintettjei forduljanak az Enel Energie Rt.-hez a különbözet visszatérítése érdekében.
Biztosan tudható, hogy az Electrica Furnizare áramszolgáltató kereskedőcégének az ügyfelei a tavaly novemberben és decemberben kiállított számlákra nem kapták meg a sürgősségi kormányrendelet által előírt energiaár-kompenzálást.
Összesen tíz bírságot szabott ki 195 ezer lej értékben az áram- és a gázszolgáltatókra az elmúlt napokban végzett ellenőrzései nyomán az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) energiaparancsnoksága – közölte hétfőn az intézmény.
Újabb hazai villamosenergia- és gázszolgáltatót sújtott pénzbírsággal az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) amiatt, hogy figyelmen kívül hagyta az energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!