Képünk illusztráció
Fotó: Makkay József
Több mint 230 ezer birka betegedett meg az elmúlt időszakban juhpestisben, a legnagyobb mérvű fertőzést Tulcea megyében jelezték. Erdélyben egyetlen gazdaságban, egy Temes megyei juhfarmon tesztelték a juhállományra végzetes betegséget.
2024. augusztus 09., 18:252024. augusztus 09., 18:25
2024. augusztus 09., 18:312024. augusztus 09., 18:31
Napról napra emelkedik a pestissel diagnosztizált birkaállományok száma Romániában. Az Országos Állategészségügyi Hatóság (ANSVSA) pénteken országszerte 56 fertőző gócpontot tartott nyilván összesen 232 283 megbetegedett állattal. A legtöbb gócponttal a Duna-deltát felölelő Tulcea megye vezet, ahol gyakorlatilag
A Fekete-tenger parti Konstanca megyében 6 gócpontot tartanak nyilván, itt 6381 állat kerül leölésre. Temes megyében egyetlen kereskedelmi társaság 12 500 birkáját kell elaltatni, míg a dobrudzsai Ialomița megyében 4 településen hat egyéni gazdaságban mutatták ki a fertőzést, ahol 589 állat érintett.
Az állategészségügyi hatóság közleménye szerint a megbetegedett juhállomány 70 százaléka rövid idő alatt elpusztul, a vírusos fertőzés azonban nem veszélyes az emberre.
Új halálos vírus, a kis kérődzők pestise tartja rettegésben a romániai juh- és kecsketartó gazdákat. A fertőző betegség állatról állatra terjed, a megbetegített állományokat a hatóság elaltatja. Gazdákat és szakembereket kérdeztünk az új betegségről.
Mint arról beszámoltunk, Románia ettől a héttől európai országokba gyakorlatilag már nem exportálhat élő bárányt, juhot és kecskét, az arab államok pedig csak szélesebb körű tesztekkel fogadják a hazai szállítmányokat. A kis kérődzők pestisének gyors terjedését megakadályozandó az állategészségügyi hatóság új intézkedéseket vezetett be, több tíz kilométeres távra növelve a fertőzési gócok körüli biztonsági zónát.
Románia ettől a héttől európai országokba gyakorlatilag már nem exportálhat élő bárányt, az arab államok pedig csak szélesebb körű tesztekkel fogadják a hazai szállítmányokat. Az állategészségügyi hatóság drasztikus intézkedésekre készül.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!