Európai embargó a romániai bárányexportra, a hatóságok szélesebb karanténgyűrűvel védekeznek a pestis ellen

Nehéz időszak vár a romániai juhászatra, ha nem sikerül kordában tartani a juhpestis terjedését •  Fotó: Farkas Áron

Nehéz időszak vár a romániai juhászatra, ha nem sikerül kordában tartani a juhpestis terjedését

Fotó: Farkas Áron

Románia ettől a héttől európai országokba gyakorlatilag már nem exportálhat élő bárányt, juhot és kecskét, az arab államok pedig csak szélesebb körű tesztekkel fogadják a hazai szállítmányokat. A kis kérődzők pestisének gyors terjedését megakadályozandó az állategészségügyi hatóság új intézkedéseket vezetett be, több tíz kilométeres távra növelve a fertőzési gócok körüli biztonsági zónát.

Makkay József

2024. augusztus 08., 19:032024. augusztus 08., 19:03

2024. augusztus 08., 19:202024. augusztus 08., 19:20

Naponta változik az állategészségügyi helyzet a Romániában felbukkant juh- és kecskepestis terjedése miatt. Az Országos Állategészségi Hatóság (ANSVSA) szerdán a megyei állategészségügyi igazgatókat Bukarestbe hívta tanácskozásra, hogy megoldást találjanak a juhászat súlyos leépülésével fenyegető kór terjedésének megakadályozására.

A bukaresti megbeszélésekkel kapcsolatban István Róbert Hargita megyei főállatorvos a Krónikát arról tájékoztatta, hogy

az eddig dinamikusan fejlődő és jól működő élőállat-export leállításának elkerülése végett az állategészségügyi hatóság új intézkedéseket akar bevezetni a vírus terjedésének megakadályozása érdekében.

,,Miután a Romániából élő bárányokat importáló Olaszország, Horvátország, és mától (csütörtöktől – szerk. megj.) Magyarország is betiltotta a behozatalt, a brüsszeli hatóságokkal egyeztetve a romániai hatóságok több védelmi körből álló, mintegy 40 kilométeres karantént vonnának minden olyan gazdaság köré, ahol a kis kérődzők pestise megjelent. Ez biztosítékot jelenthetne arra, hogy az egészséges állományokból folytatni lehessen az élőállat-kivitelt” – foglalta össze portálunknak a friss prevenciós elképzeléseket a Hargita megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.

A karanténfarmokról Konstancába szállítják az állatokat

Az utóbbi két-három esztendőben ismét fellendült romániai élőállat-export volumene azonban elsősorban nem az uniós országokba és Albániába irányult, hanem Jordániába és Szaúd-Arábiába. A székelyföldi szakember szerint jó hír, hogy az arab országok nem állították le a báránybehozatalt, hanem nagyobb számú állomány tesztelésétől tették függővé a romániai export fenntartását. István Róbert szerint ez úgy működik, hogy az ország több megyéjében – Erdélyben Temesben, Biharban, Krassó-Szörényben és Marosban – létesített karanténfarmokra gyűjtik be a gazdáktól megvásárolt juhokat és bárányokat, ahol az állatokat maximum 21 napos megfigyelés alatt tartják a vásárló ország igényei szerint. Ez idő alatt a célország állategészségügyi hatóságai határozzák meg, hogy a kivitelre szánt állatállományban milyen teszteket kell elvégezni.

Az egyik alapvető teszt a pestis vírusának kimutatására irányul: az állatimportot Romániából még fenntartó néhány arab ország azt kéri, hogy a behajózásra váró teljes állomány húsz százalékát teszteljék.

Az Országos Állategészségügyi Hatóságtól származó információk szerint a karanténfarmokról szerdán is folyamatosan érkeztek a konstancai kikötőbe állatszállító kamionok, amelyekről a hajókra rakodták a Szaúd-Arábiába és Jordániába irányuló bárányokat.

Csütörtökön több Kolozs megyei juhtartó gazdát is megkérdeztünk, akik portálunknak azt mondták, hogy a hét második felére és a jövő hétre tervezett állatfelvásárlásokat egyelőre lemondták a kereskedők, miután a Bihar és a Temes megyei karantén-farmokról Horvátországba irányuló szállítmányokat már nem tudták útnak indítani: az elmúlt két napban az olaszok után a horvátok is behozatali tilalmat rendeltek el a román állatszállítmányokra.

Pánik a juhtartó gazdák körében

A juhtartók körében országszerte pánik uralkodik, ami meggondolatlanságra késztetheti a gazdákat. A székelyföldi állatorvos szerint az elmúlt napokban többször előfordult, hogy egy-egy gócpont megjelenésének hírére az állattartó gazdák megpróbálták kimenekíteni a környékről az állományukat, így jutott el a fertőzés Temes és Ialomița megyébe. A hatóságok közúti ellenőrzései ezeket a szállítmányokat igyekeznek kiszűrni, mert az újabb települések gócpontjai tovább szűkítik a juhtartó gazdák értékesítési lehetőségeit.

Az ANSVSA összegzése szerint Romániában jelenleg 38 fertőzési gócpontot tartanak nyilván Tulcea, Konstanca, Ialomița és Temes megyében, mintegy 220 ezer juhot és bárányt kellett eddig elaltatni.

A kis kérődzők pestise jelenleg Görögországban és Romániában terjed. Egyes vélemények szerint a vírus Ukrajnából vagy Görögországból került be Romániába, de kellő bizonyítékok híján az Országos Állategészségügyi Hatóság nem fogalmazott meg ezzel kapcsolatos álláspontot. Ezzel szemben Görögországból olyan vádak érkeztek a román hatóságok felé, hogy Romániából származó juhokkal került be a vírus a balkáni országba. Görögország a hét elején egyoldalúan felfüggesztette bárányexportját valamennyi uniós ország irányába.

A magyar állategészségügyi hatóságok csütörtökön értesítették a bukaresti és az athéni hatóságokat, hogy felfüggesztik a Romániából és Görögországból érkező élőállatimportot, de vizsgálják annak a lehetőségét, hogy kiemelt ellenőrzés mellett megengedik a két országból származó élőállat-szállítmányok tranzitját.

A juhpestis vírusa nem veszélyes az emberre
István Róbert állatorvos a Krónikának elmondta, hogy a juhpestis vírusa nem okoz állatról emberre terjedő betegséget, a beteg állat húsát el lehet fogyasztani. A valóságban azonban az állatok rendszerint nem a pestist okozó vírusban betegszenek meg és hullnak el, hanem a vírus súlyosan legyengíti a szervezetet, és emiatt az állatokban élősködő, de normál esetben nem veszélyes baktériumok hirtelen elszaporodnak, és különféle bakteriális betegségek végeznek a bárányokkal, juhokkal és kecskékkel. Amikor az első elhullt állatokat tesztelték Tulcea megyében, meglepetést keltett, hogy a legtöbb bárány baktérium által okozott torokgyíkban pusztult el, a virológiai vizsgálat azonban kimutatta a baj okozóját, a pestis vírusát.

korábban írtuk

Disznópestis után újabb kór: a kis kérődzők pestise tizedeli a hazai juh-, és kecskeállományokat
Disznópestis után újabb kór: a kis kérődzők pestise tizedeli a hazai juh-, és kecskeállományokat

Új halálos vírus, a kis kérődzők pestise tartja rettegésben a romániai juh- és kecsketartó gazdákat. A fertőző betegség állatról állatra terjed, a megbetegített állományokat a hatóság elaltatja. Gazdákat és szakembereket kérdeztünk az új betegségről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 11., hétfő

Őrizetbe vették, mert részegen vezetett, és elutasította az alkoholszondáztatást

A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.

Őrizetbe vették, mert részegen vezetett, és elutasította az alkoholszondáztatást
2024. november 11., hétfő

Politikai időhúzás miatt nem alakulhatott meg a partiumi megyeszékhely képviselő-testülete

Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.

Politikai időhúzás miatt nem alakulhatott meg a partiumi megyeszékhely képviselő-testülete
2024. november 11., hétfő

Új viteldíjat vezetett be a kolozsvári repülőtér

A kolozsvári repülőtér 5 eurós viteldíjat vezetett be a felszálló utasok számára – adta hírül a Boardinpass.

Új viteldíjat vezetett be a kolozsvári repülőtér
2024. november 11., hétfő

Új épületszárnyat kap a bihari város magyar iskolája

Új épületszárnyat kap a Horváth János Elméleti Líceum Margittán, a leendő szárny alapkőletételére hétfőn került sor a bihari városban.

Új épületszárnyat kap a bihari város magyar iskolája
2024. november 11., hétfő

Több ezer dollár gyűlt össze egy csángóföldi közösségi ház újjáépítésére Washingtonban

Több ezer dollár gyűlt össze a csángóföldi Trunk magyar közösségi házának újjáépítéséért szervezett jótékonysági koncerten Washingtonban szombaton – számoltak be a szervezők az MTI-nek.

Több ezer dollár gyűlt össze egy csángóföldi közösségi ház újjáépítésére Washingtonban
2024. november 11., hétfő

Holtan találtak egy embert a hegyekben, Erdélyben többen is a hegyimentők segítségére szorultak

Az elmúlt nap során hét embert mentettek meg a Salvamont csapatai, egyet közülük kórházba kellett szállítani, egy személy pedig életét vesztette a hegyen – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.

Holtan találtak egy embert a hegyekben, Erdélyben többen is a hegyimentők segítségére szorultak
2024. november 11., hétfő

Több erdélyi megyében is havazás várható

Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Több erdélyi megyében is havazás várható
2024. november 11., hétfő

Egy erdélyi település és a főváros között ingázik majd a Románia által 20 év után először vásárolt vonat

A Coradia Stream elektromos meghajtású szerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-tól utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.

Egy erdélyi település és a főváros között ingázik majd a Románia által 20 év után először vásárolt vonat
2024. november 11., hétfő

Medvére figyelmeztető riasztással indult a hét az egyik erdélyi megyében

Medve bukkant fel a Szeben megyei Feleki patak völgyén, a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre – közölte hétfő reggel a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Medvére figyelmeztető riasztással indult a hét az egyik erdélyi megyében
2024. november 10., vasárnap

Napokon át keresték a székelyföldi asszonyt, végül felakasztva találtak rá

Holtan találtak rá vasárnap a város közeli Suta-tó melletti erdős területen a három napja eltűnt, és nagy erőkkel keresett csíkszeredai nőre – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Gyanítják, hogy öngyilkos lett.

Napokon át keresték a székelyföldi asszonyt, végül felakasztva találtak rá