Fotó: gov.ro
Újabb támadást intézett a bankok ellen kedd esti televíziós nyilatkozatában Mihai Tudose miniszterelnök, aki egyúttal azt is elismerte, hogy volt rossz tapasztalata pénzintézettel, ezért is döntött úgy, hogy nem engedi fizetése bankkártyára utalását.
2017. augusztus 31., 11:282017. augusztus 31., 11:28
„Megvannak a személyes tapasztalataim a bankokkal. Volt egy bankszámlám egy elenyésző pénzösszeggel, 500 dollárral, és két év után felhívott a bank, hogy közölje, nemhogy nincs meg a pénzem, még nekem kell adnom 50 dollárt.
Na, ekkor azt mondtam: »Bocsássanak meg, de Terente (egy hírhedt brăilai bandita – szerk. megj.) kisfiú volt hozzátok képest! Sőt jófiú«” – fejtette ki a România Tv műsorában a román kormányfő.
Arra a kérdésre, hogy miért nincs bankszámlája, így felelt: „nem engedtem, hogy kártyára utalják a fizetésemet, hogy mindig két banit fizessek a banknak, ahányszor használom a kártyát. Nem akarok adni. Úgy gondolom, nem érdemlik meg”.
Hangsúlyozta továbbá, hogy függetlenül a saját tapasztalatától, kormányfőként joga van kérdéseket feltenni a bankok pénzügyi helyzete kapcsán. „Ha azt mondod, hogy profitra szakosodott bank vagy, a mi pénzükkel dolgozol, aztán azzal jössz, hogy nincs nyereséged, úgy gondolom, veled van a baj. Bocsássanak meg, de elég!” – fogalmazott a miniszterelnök.
Mint ismeretes, Mihai Tudose több ízben is kételyeit fejezte ki annak kapcsán, hogy pontosak lennének a bankok pénzügyi jelentései, és nem zárta ki azt sem, hogy ismertetik a lakossággal azon bankok listáját, amelyek éveken keresztül veszteségről adtak számot.
Nem tartja szerencsésnek azonban Tudose „beszólásait” a bankoknak Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöki tanácsadója. Mint az Antena 3 hírcsatornának adott telefonos nyilatkozatában rámutatott, a kormány „nagyon sok tekintetben a bankok kezében van”.
Nem szerencsés nyilatkozat, szerintem. Egy értelmiségi nyilatkozata, akinek nincs dolga a bankokkal. Volt egy szerencsétlen esete. Persze történnek ilyen dolgok” – fejtette ki a jegybanki illetékes.
Hozzátette ugyanakkor: nem hallotta még a kormány részéről senkitől, hogy a bankok törvényt szegnének. „Persze, a törvényeink értelmezhetőek, gyengék, így mind az intézmények, mind az emberek addig nyújtózkodnak, ameddig a törvényesség keretein belül lehetőségük van” – mutatott rá egyúttal Adrian Vasilescu.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
szóljon hozzá!