Fotó: gov.ro
Újabb támadást intézett a bankok ellen kedd esti televíziós nyilatkozatában Mihai Tudose miniszterelnök, aki egyúttal azt is elismerte, hogy volt rossz tapasztalata pénzintézettel, ezért is döntött úgy, hogy nem engedi fizetése bankkártyára utalását.
2017. augusztus 31., 11:282017. augusztus 31., 11:28
„Megvannak a személyes tapasztalataim a bankokkal. Volt egy bankszámlám egy elenyésző pénzösszeggel, 500 dollárral, és két év után felhívott a bank, hogy közölje, nemhogy nincs meg a pénzem, még nekem kell adnom 50 dollárt.
Na, ekkor azt mondtam: »Bocsássanak meg, de Terente (egy hírhedt brăilai bandita – szerk. megj.) kisfiú volt hozzátok képest! Sőt jófiú«” – fejtette ki a România Tv műsorában a román kormányfő.
Arra a kérdésre, hogy miért nincs bankszámlája, így felelt: „nem engedtem, hogy kártyára utalják a fizetésemet, hogy mindig két banit fizessek a banknak, ahányszor használom a kártyát. Nem akarok adni. Úgy gondolom, nem érdemlik meg”.
Hangsúlyozta továbbá, hogy függetlenül a saját tapasztalatától, kormányfőként joga van kérdéseket feltenni a bankok pénzügyi helyzete kapcsán. „Ha azt mondod, hogy profitra szakosodott bank vagy, a mi pénzükkel dolgozol, aztán azzal jössz, hogy nincs nyereséged, úgy gondolom, veled van a baj. Bocsássanak meg, de elég!” – fogalmazott a miniszterelnök.
Mint ismeretes, Mihai Tudose több ízben is kételyeit fejezte ki annak kapcsán, hogy pontosak lennének a bankok pénzügyi jelentései, és nem zárta ki azt sem, hogy ismertetik a lakossággal azon bankok listáját, amelyek éveken keresztül veszteségről adtak számot.
Nem tartja szerencsésnek azonban Tudose „beszólásait” a bankoknak Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöki tanácsadója. Mint az Antena 3 hírcsatornának adott telefonos nyilatkozatában rámutatott, a kormány „nagyon sok tekintetben a bankok kezében van”.
Nem szerencsés nyilatkozat, szerintem. Egy értelmiségi nyilatkozata, akinek nincs dolga a bankokkal. Volt egy szerencsétlen esete. Persze történnek ilyen dolgok” – fejtette ki a jegybanki illetékes.
Hozzátette ugyanakkor: nem hallotta még a kormány részéről senkitől, hogy a bankok törvényt szegnének. „Persze, a törvényeink értelmezhetőek, gyengék, így mind az intézmények, mind az emberek addig nyújtózkodnak, ameddig a törvényesség keretein belül lehetőségük van” – mutatott rá egyúttal Adrian Vasilescu.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!