Nem fizet túl jól. Változatlanul a vendéglátásban a legalacsonyabb az átlagbér
Fotó: Barabás Ákos
Romániában a legrosszabbul továbbra is a vendéglátásban dolgozók keresnek, akik átlagosan havi 1657 lejt kapnak. Az IT-szektor átlagfizetése ennek több mint négyszerese.
2019. február 12., 12:092019. február 12., 12:09
Tavaly decemberben 4938 lej volt a bruttó átlagbér, 6 százalékkal több, mint egy hónappal korábban. A nettó összeg 2957 lej volt, ami 165 lejjel, vagyis 5,9 százalékkal haladja meg a novemberi szintet – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A legnagyobb fizetések változatlanul az IT-szektorban voltak, az ágazatban a nettó átlagbér elérte a 6888 lejt, a legkevesebbet, átlagosan 1657 lejt pedig a vendéglátásban dolgozók vitték haza Romániában.
A legnagyobb mértékben, 51,4 százalékkal a kőszénkitermelésben dolgozók fizetése nőtt, majd 38,7 százalékkal a raktározás és a szállítmányozás melléktevékenységei következtek. 18,5 és 23,5 százalék közötti mértékben nőttek eközben a fizetések a pénzügyi közvetítő szektorban (leszámítva a biztosításokat), a kőolaj és kőszén feldolgozásával készülő termékeket előállító ágazatban, a fémfeldolgozásban, az energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás), a vegyiparban és a más kitermelési tevékenységek kategóriába tartozó vállalatoknál. 10 és 15,5 százalék közötti értékkel vihettek haza többet az ingatlanközvetítő ágazatban, a távközlés terén, a más közlekedési eszközöket gyártó cégeknél, a vízgazdálkodásban, a biztosítási ágazatban, a nyugdíjbiztosítások terén (leszámítva az állami nyugdíjalapot) vagy a közúti szállításban dolgozók.
0,5 és 3 százalék közötti zsugorodással az erdészet és fakitermelés (beleértve a halászatot és az akvakultúrát), a légi szállítás, valamint a bútorgyártás következett.
Ami a közszférát illeti, előző hónaphoz képest 2,4 százalékkal nőtt a tanügyben dolgozók fizetése, az egészségügyben és szociális ellátásban 1,8 százalékkal, a közigazgatásban pedig 0,3 százalékkal emelkedett decemberben a nettó átlagbér.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!