Még késik egy ideig. Legkorábban tavasszal kezdhetik építeni a Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszt
Jövő év tavaszán kezdődnek el az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszán – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
2024. szeptember 22., 21:132024. szeptember 22., 21:13
A tárcavezető pénteken délután Nagyváradon elmondta, addig tisztázzák a kivitelező cég és az országos közútkezelő cég (CNAIR) között folyamatban lévő peres ügyeket.
„Aláírtak egy szerződést ezzel a céggel, amelyről a választások után kiderült, hogy nem életképes. Alulértékelt volt és alulfinanszírozott. Senki sem vállalhatja és senki sem vállalta Ludovic Orban 2020-as választási ígéretének teljesítését, amely akkor talán jó volt, de nem tudta megvalósítani. Ebben a két és fél évben számtalan beszélgetést folytattam Rus úrral (az akkor győztesként kihirdetett és a kivitelezéssel megbízott cég, a nagyváradi Selina tulajdonosával, Beniamin Russzal – szerk. megj.), és elmondtam, hogy nem kényszeríthetem a közlekedési minisztérium embereit, hogy átszabják ezt a szerződést, amikor 2020-ban meghatározott összegre írt alá” – mondta Grindeanu.
A miniszter emlékeztetett: ennek következtében
„A munkálatok jövő tavaszi elkezdésére kapott utasítást, hogy addig a tervezés és az összes peres ügy – mert perek zajlanak a CNAIR és a Selina között – tisztázódik, és elkezdődhet a munka ezen a szakaszon Bisztraterebestől Biharig” – mondta Grindeanu, megismételve, hogy a probléma gyökere négy évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor az Orban-kormány kampánymegfontolásból megkötötte a teljesíthetetlen szerződést.
Ennek nyomán próbálja a kormány peren kívüli megállapodással lezárni az ügyet, hiszen a győztes cég ugyanazon érdekeltségbe tartozik, mint az, amelyikkel felbontották a szerződést, és amely emiatt pert indított.
Az útvonal 7 hidat és 11 felüljárót foglal magában.
Az autópálya ezen szakaszának munkálatai azért nem kezdődhettek el, mert korábban már három szerződést is érvénytelenítettek, kezdve az amerikai Bechtel céggel 2004-ben kötött kontraktussal. A Selina vezette társulással azért bontott szerződést a CNAIR, mert a cégek a szerződés értékének 326 millió lejjel való megemelését kérték a szükséges talajszilárdítási munkálatok miatt, amelyek végül be is kerültek az új pályázati kiírásba.
Bár a kivitelezési szerződést már idén márciusban aláírták, a CNAIR a perekre hivatkozva csak 2025-re irányozta elő a munkálatok kezdetét.
Bihar megyében eddig a határtól Bihar községig tartó, 5,5 kilométeres szakaszt adták át a sztrádából.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de
Ezt követően az autópályát kisebb szakaszokra osztották, és ezekre írtak ki versenytárgyalásokat. Romániában jelenleg 1101 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi autóút használható, emellett mintegy tíz kilométer megépült, de még nem használható. Emellett 784 kilométernyi szakasz megépítésére már megkötötték a kivitelezési szerződést közel 11 milliárd euró értékben, illetve 247 kilométerre kiírták a versenytárgyalásokat – ezek értéke összesen mintegy 6,5 milliárd euró.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!