Még késik egy ideig. Legkorábban tavasszal kezdhetik építeni a Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszt
Jövő év tavaszán kezdődnek el az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszán – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
2024. szeptember 22., 21:132024. szeptember 22., 21:13
A tárcavezető pénteken délután Nagyváradon elmondta, addig tisztázzák a kivitelező cég és az országos közútkezelő cég (CNAIR) között folyamatban lévő peres ügyeket.
„Aláírtak egy szerződést ezzel a céggel, amelyről a választások után kiderült, hogy nem életképes. Alulértékelt volt és alulfinanszírozott. Senki sem vállalhatja és senki sem vállalta Ludovic Orban 2020-as választási ígéretének teljesítését, amely akkor talán jó volt, de nem tudta megvalósítani. Ebben a két és fél évben számtalan beszélgetést folytattam Rus úrral (az akkor győztesként kihirdetett és a kivitelezéssel megbízott cég, a nagyváradi Selina tulajdonosával, Beniamin Russzal – szerk. megj.), és elmondtam, hogy nem kényszeríthetem a közlekedési minisztérium embereit, hogy átszabják ezt a szerződést, amikor 2020-ban meghatározott összegre írt alá” – mondta Grindeanu.
A miniszter emlékeztetett: ennek következtében
„A munkálatok jövő tavaszi elkezdésére kapott utasítást, hogy addig a tervezés és az összes peres ügy – mert perek zajlanak a CNAIR és a Selina között – tisztázódik, és elkezdődhet a munka ezen a szakaszon Bisztraterebestől Biharig” – mondta Grindeanu, megismételve, hogy a probléma gyökere négy évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor az Orban-kormány kampánymegfontolásból megkötötte a teljesíthetetlen szerződést.
Ennek nyomán próbálja a kormány peren kívüli megállapodással lezárni az ügyet, hiszen a győztes cég ugyanazon érdekeltségbe tartozik, mint az, amelyikkel felbontották a szerződést, és amely emiatt pert indított.
Az útvonal 7 hidat és 11 felüljárót foglal magában.
Az autópálya ezen szakaszának munkálatai azért nem kezdődhettek el, mert korábban már három szerződést is érvénytelenítettek, kezdve az amerikai Bechtel céggel 2004-ben kötött kontraktussal. A Selina vezette társulással azért bontott szerződést a CNAIR, mert a cégek a szerződés értékének 326 millió lejjel való megemelését kérték a szükséges talajszilárdítási munkálatok miatt, amelyek végül be is kerültek az új pályázati kiírásba.
Bár a kivitelezési szerződést már idén márciusban aláírták, a CNAIR a perekre hivatkozva csak 2025-re irányozta elő a munkálatok kezdetét.
Bihar megyében eddig a határtól Bihar községig tartó, 5,5 kilométeres szakaszt adták át a sztrádából.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de
Ezt követően az autópályát kisebb szakaszokra osztották, és ezekre írtak ki versenytárgyalásokat. Romániában jelenleg 1101 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi autóút használható, emellett mintegy tíz kilométer megépült, de még nem használható. Emellett 784 kilométernyi szakasz megépítésére már megkötötték a kivitelezési szerződést közel 11 milliárd euró értékben, illetve 247 kilométerre kiírták a versenytárgyalásokat – ezek értéke összesen mintegy 6,5 milliárd euró.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!