Fotó: Barabás Ákos
Idén is folytatódik az üzemanyagok árának emelkedése: az Európai Unióban forgalmazott benzin és gázolaj árát monitorozó Oil Bulletin legfrissebb jelentése szerint 2018 első két hetében Romániában 3 százalékos volt a drágulás üteme. A benzin literenkénti ára 16 banival, a gázolajé 15 banival volt magasabb január 15-én, mint az év első napján.
2018. január 22., 15:592018. január 22., 15:59
Euróra átszámolva az árakat, a drágulás még nagyobb mértékű: a benzin literenkénti ára 1,108 euróról 1,15 euróra nőtt, míg a gázolajé 1,131 euróról 1,172 euróra, ami 3,7 százalékos, illetve 3,6 százalékos áremelkedést jelent.
A romániai árak azonban még így messze az európai átlag alatt vannak, igaz, nálunk a bővülés üteme gyorsabb volt, mint az átlagárak növekedése. Európai átlagban január elsején 1,374 euró volt egy liter benzin, két héttel később pedig 1,379 euróra nőtt – ami alig 0,3 százalékos emelkedést jelent. Valamivel nagyobb volt, a de a romániaitól jócskán elmarad a gázolaj árának 1,9 százalékos gyarapodása: a január elsejei 1,259 euróról 15-ére 1,283 euróra nőtt.
a múlt héten elérte a hordonkénti 70 dollár, és az elemzők szerint nem zárható ki a 80 dolláros szint sem. A tavalyi második felében pedig a romániai piacon a nemzetközi helyzet mellett az üzemanyagokra kivetett extra jövedéki adó miatt is drágulásnak indult a benzin és a gázolaj.
Romániában éves szinten 7 milliárd liter üzemanyag fogy, a piac főbb szereplői pedig az OMV Petrom, a Rompetrol, a Lukoil és a Mol.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!