Fotó: Barabás Ákos
Idén is folytatódik az üzemanyagok árának emelkedése: az Európai Unióban forgalmazott benzin és gázolaj árát monitorozó Oil Bulletin legfrissebb jelentése szerint 2018 első két hetében Romániában 3 százalékos volt a drágulás üteme. A benzin literenkénti ára 16 banival, a gázolajé 15 banival volt magasabb január 15-én, mint az év első napján.
2018. január 22., 15:592018. január 22., 15:59
Euróra átszámolva az árakat, a drágulás még nagyobb mértékű: a benzin literenkénti ára 1,108 euróról 1,15 euróra nőtt, míg a gázolajé 1,131 euróról 1,172 euróra, ami 3,7 százalékos, illetve 3,6 százalékos áremelkedést jelent.
A romániai árak azonban még így messze az európai átlag alatt vannak, igaz, nálunk a bővülés üteme gyorsabb volt, mint az átlagárak növekedése. Európai átlagban január elsején 1,374 euró volt egy liter benzin, két héttel később pedig 1,379 euróra nőtt – ami alig 0,3 százalékos emelkedést jelent. Valamivel nagyobb volt, a de a romániaitól jócskán elmarad a gázolaj árának 1,9 százalékos gyarapodása: a január elsejei 1,259 euróról 15-ére 1,283 euróra nőtt.
a múlt héten elérte a hordonkénti 70 dollár, és az elemzők szerint nem zárható ki a 80 dolláros szint sem. A tavalyi második felében pedig a romániai piacon a nemzetközi helyzet mellett az üzemanyagokra kivetett extra jövedéki adó miatt is drágulásnak indult a benzin és a gázolaj.
Romániában éves szinten 7 milliárd liter üzemanyag fogy, a piac főbb szereplői pedig az OMV Petrom, a Rompetrol, a Lukoil és a Mol.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!