Nőtt idén a Fekete-tenger romániai partszakaszán található szállodák száma
Fotó: Jakab Mónika
A Fekete-tenger romániai partszakasza továbbra is nagy népszerűségnek örvend: az első két havi foglalások száma a tavalyi év azonos időszakához képest átlagosan 25 százalékkal magasabb, még akkor is, ha az árak 10–15 százalékkal emelkedtek – derül ki az utazási irodák országos szövetségének (ANAT) adataiból.
2024. május 29., 20:482024. május 29., 20:48
Az „Early Bird” programok nagy érdeklődésnek örvendenek, a foglalások már tavaly ősszel megkezdődtek, akár 60 százalékos kedvezményekkel az alapcsomag árából. A népszerűség növekedéséhez hozzájárultak az üdülési utalványok is, amelyek értéke 2023-ban közel kétmilliárd lej volt, és amelyek 95 százalékát már kiegyenlítették.
Bár eddig is sokan túl drágának nevezték, a román tengerparton idénre az árak átlagosan 10–15 százalékkal emelkedtek, tény viszont, hogy egyes szállodák megtartották a 2023-as áraikat.
Az elemzés szerint ugyanakkor a turisták jobban odafigyelnek a nyaralási költségvetésükre, valamint az ár-érték arányra, és a magasabb kategóriájú, extra szolgáltatásokat nyújtó szálláshelyeket részesítik előnyben.
Az eddigi tapasztalatok alapján 2024-ben az all inclusive szállodák a legkedveltebbek, jelenleg 51 ilyen hotel van a román partszakaszon, amelyek 23 746 ágyat kínálnak, ami 28 százalékkal több, mint tavaly.
A Gazdasági, Vállalkozási és Idegenforgalmi Minisztérium adatai szerint amúgy a Fekete-tenger romániai partszakaszán idén 4000 minősített szálláshely áll rendelkezésre, amely 155 927 személy befogadására alkalmas – ez pedig 15 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. Ez a szám különben az összes romániai férőhely 25 százalékát jelenti.
A Konstanca megyei statisztikai igazgatóság adatai szerint a tengerpartra nyaralni érkező turisták száma 2023-ban 1,57 millió főre nőtt, ami 8,2 százalékkal haladja meg a 2022-es szintet. Eközben a turisztikai szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma 2023-ban 5,20 millió volt, 9,4 százalékkal több, mint 2022-ben. 2024 első két hónapjában a turistaérkezések száma 44 200 volt, szemben a 2023. január–februári 41 200-zal, ami 7,3 százalékos növekedést jelent.
Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Új üdülőtelep kezd kialakulni a Fekete-tenger romániai partszakaszán, ahol egy nagyjából 11–12 ezer négyzetméteres területet szórtak fel megfelelő minőségű homokkal, és a tengerbe is könnyedén be tudnak jutni a csobbanni vágyók.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!