Nőtt idén a Fekete-tenger romániai partszakaszán található szállodák száma
Fotó: Jakab Mónika
A Fekete-tenger romániai partszakasza továbbra is nagy népszerűségnek örvend: az első két havi foglalások száma a tavalyi év azonos időszakához képest átlagosan 25 százalékkal magasabb, még akkor is, ha az árak 10–15 százalékkal emelkedtek – derül ki az utazási irodák országos szövetségének (ANAT) adataiból.
2024. május 29., 20:482024. május 29., 20:48
Az „Early Bird” programok nagy érdeklődésnek örvendenek, a foglalások már tavaly ősszel megkezdődtek, akár 60 százalékos kedvezményekkel az alapcsomag árából. A népszerűség növekedéséhez hozzájárultak az üdülési utalványok is, amelyek értéke 2023-ban közel kétmilliárd lej volt, és amelyek 95 százalékát már kiegyenlítették.
Bár eddig is sokan túl drágának nevezték, a román tengerparton idénre az árak átlagosan 10–15 százalékkal emelkedtek, tény viszont, hogy egyes szállodák megtartották a 2023-as áraikat.
Az elemzés szerint ugyanakkor a turisták jobban odafigyelnek a nyaralási költségvetésükre, valamint az ár-érték arányra, és a magasabb kategóriájú, extra szolgáltatásokat nyújtó szálláshelyeket részesítik előnyben.
Az eddigi tapasztalatok alapján 2024-ben az all inclusive szállodák a legkedveltebbek, jelenleg 51 ilyen hotel van a román partszakaszon, amelyek 23 746 ágyat kínálnak, ami 28 százalékkal több, mint tavaly.
A Gazdasági, Vállalkozási és Idegenforgalmi Minisztérium adatai szerint amúgy a Fekete-tenger romániai partszakaszán idén 4000 minősített szálláshely áll rendelkezésre, amely 155 927 személy befogadására alkalmas – ez pedig 15 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. Ez a szám különben az összes romániai férőhely 25 százalékát jelenti.
A Konstanca megyei statisztikai igazgatóság adatai szerint a tengerpartra nyaralni érkező turisták száma 2023-ban 1,57 millió főre nőtt, ami 8,2 százalékkal haladja meg a 2022-es szintet. Eközben a turisztikai szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma 2023-ban 5,20 millió volt, 9,4 százalékkal több, mint 2022-ben. 2024 első két hónapjában a turistaérkezések száma 44 200 volt, szemben a 2023. január–februári 41 200-zal, ami 7,3 százalékos növekedést jelent.
Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Új üdülőtelep kezd kialakulni a Fekete-tenger romániai partszakaszán, ahol egy nagyjából 11–12 ezer négyzetméteres területet szórtak fel megfelelő minőségű homokkal, és a tengerbe is könnyedén be tudnak jutni a csobbanni vágyók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!