Nőtt idén a Fekete-tenger romániai partszakaszán található szállodák száma
Fotó: Jakab Mónika
A Fekete-tenger romániai partszakasza továbbra is nagy népszerűségnek örvend: az első két havi foglalások száma a tavalyi év azonos időszakához képest átlagosan 25 százalékkal magasabb, még akkor is, ha az árak 10–15 százalékkal emelkedtek – derül ki az utazási irodák országos szövetségének (ANAT) adataiból.
2024. május 29., 20:482024. május 29., 20:48
Az „Early Bird” programok nagy érdeklődésnek örvendenek, a foglalások már tavaly ősszel megkezdődtek, akár 60 százalékos kedvezményekkel az alapcsomag árából. A népszerűség növekedéséhez hozzájárultak az üdülési utalványok is, amelyek értéke 2023-ban közel kétmilliárd lej volt, és amelyek 95 százalékát már kiegyenlítették.
Bár eddig is sokan túl drágának nevezték, a román tengerparton idénre az árak átlagosan 10–15 százalékkal emelkedtek, tény viszont, hogy egyes szállodák megtartották a 2023-as áraikat.
Az elemzés szerint ugyanakkor a turisták jobban odafigyelnek a nyaralási költségvetésükre, valamint az ár-érték arányra, és a magasabb kategóriájú, extra szolgáltatásokat nyújtó szálláshelyeket részesítik előnyben.
Az eddigi tapasztalatok alapján 2024-ben az all inclusive szállodák a legkedveltebbek, jelenleg 51 ilyen hotel van a román partszakaszon, amelyek 23 746 ágyat kínálnak, ami 28 százalékkal több, mint tavaly.
A Gazdasági, Vállalkozási és Idegenforgalmi Minisztérium adatai szerint amúgy a Fekete-tenger romániai partszakaszán idén 4000 minősített szálláshely áll rendelkezésre, amely 155 927 személy befogadására alkalmas – ez pedig 15 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. Ez a szám különben az összes romániai férőhely 25 százalékát jelenti.
A Konstanca megyei statisztikai igazgatóság adatai szerint a tengerpartra nyaralni érkező turisták száma 2023-ban 1,57 millió főre nőtt, ami 8,2 százalékkal haladja meg a 2022-es szintet. Eközben a turisztikai szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma 2023-ban 5,20 millió volt, 9,4 százalékkal több, mint 2022-ben. 2024 első két hónapjában a turistaérkezések száma 44 200 volt, szemben a 2023. január–februári 41 200-zal, ami 7,3 százalékos növekedést jelent.
Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Új üdülőtelep kezd kialakulni a Fekete-tenger romániai partszakaszán, ahol egy nagyjából 11–12 ezer négyzetméteres területet szórtak fel megfelelő minőségű homokkal, és a tengerbe is könnyedén be tudnak jutni a csobbanni vágyók.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!