Nőtt idén a Fekete-tenger romániai partszakaszán található szállodák száma
Fotó: Jakab Mónika
A Fekete-tenger romániai partszakasza továbbra is nagy népszerűségnek örvend: az első két havi foglalások száma a tavalyi év azonos időszakához képest átlagosan 25 százalékkal magasabb, még akkor is, ha az árak 10–15 százalékkal emelkedtek – derül ki az utazási irodák országos szövetségének (ANAT) adataiból.
2024. május 29., 20:482024. május 29., 20:48
Az „Early Bird” programok nagy érdeklődésnek örvendenek, a foglalások már tavaly ősszel megkezdődtek, akár 60 százalékos kedvezményekkel az alapcsomag árából. A népszerűség növekedéséhez hozzájárultak az üdülési utalványok is, amelyek értéke 2023-ban közel kétmilliárd lej volt, és amelyek 95 százalékát már kiegyenlítették.
Bár eddig is sokan túl drágának nevezték, a román tengerparton idénre az árak átlagosan 10–15 százalékkal emelkedtek, tény viszont, hogy egyes szállodák megtartották a 2023-as áraikat.
Az elemzés szerint ugyanakkor a turisták jobban odafigyelnek a nyaralási költségvetésükre, valamint az ár-érték arányra, és a magasabb kategóriájú, extra szolgáltatásokat nyújtó szálláshelyeket részesítik előnyben.
Az eddigi tapasztalatok alapján 2024-ben az all inclusive szállodák a legkedveltebbek, jelenleg 51 ilyen hotel van a román partszakaszon, amelyek 23 746 ágyat kínálnak, ami 28 százalékkal több, mint tavaly.
A Gazdasági, Vállalkozási és Idegenforgalmi Minisztérium adatai szerint amúgy a Fekete-tenger romániai partszakaszán idén 4000 minősített szálláshely áll rendelkezésre, amely 155 927 személy befogadására alkalmas – ez pedig 15 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. Ez a szám különben az összes romániai férőhely 25 százalékát jelenti.
A Konstanca megyei statisztikai igazgatóság adatai szerint a tengerpartra nyaralni érkező turisták száma 2023-ban 1,57 millió főre nőtt, ami 8,2 százalékkal haladja meg a 2022-es szintet. Eközben a turisztikai szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma 2023-ban 5,20 millió volt, 9,4 százalékkal több, mint 2022-ben. 2024 első két hónapjában a turistaérkezések száma 44 200 volt, szemben a 2023. január–februári 41 200-zal, ami 7,3 százalékos növekedést jelent.
Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Új üdülőtelep kezd kialakulni a Fekete-tenger romániai partszakaszán, ahol egy nagyjából 11–12 ezer négyzetméteres területet szórtak fel megfelelő minőségű homokkal, és a tengerbe is könnyedén be tudnak jutni a csobbanni vágyók.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!