Kettő az egyben. Szováta népszerűségét például növelheti, hogy hegyvidéki gyógyfürdő
Fotó: Haáz Vince
Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból, amely ugyanakkor rámutat, hogy a többség 150 és 300 lej közötti összeget szán szállásra egy éjszakára.
2024. április 20., 15:272024. április 20., 15:27
A romániai lakosság többsége (68 százalék) a következő négy hónapban tervez belföldi utazást, de a preferenciák a kedvenc úti célok tekintetében megváltoztak, és most a hegyvidéki célpontok a legnépszerűbbek – mutat rá a Travelminit.ro felmérése. A foglalási platform adataiból kiderül, hogy
A Travelminit kiértékelője szerint a preferenciák alakulása összefüggésben áll a román tengerparton nyújtott szolgáltatások javítására irányuló állandó igényből is, a témát minden nyári szezonban intenzíven vitatják a hatóságok és turisták egyaránt.
mindössze 26 százalékuk mondta azt, hogy előre lefoglalja a szállást, 40 százalékuk ingadozik az előre tervezés és a pillanatnyi improvizáció között, 28 százalékuk pedig azt mondta, hogy még gondolkodik az úti célon és a tartózkodás időtartamán.
Belföldi nyaralást választott a romániaiak többsége a lassan lezáruló főszezonban, a külföldi célpontok közül Görögország és Törökország volt a legnépszerűbb. Közben sokak számára az őszi utóidény hozza el a kikapcsolódást.
A megkérdezettek 61 százaléka nyáron, a hagyományos nyaralási időszakban szeretne utazni, míg 10 százalékuk a májusi és a küszöbön álló ortodox húsvéti ünnepek idején – amelybe beleesik a május 1-jei munkaszüneti nap is – tervezi, a többiek egyelőre bizonytalanok a nyaralás időpontját illetően.
„A romániai lakosság idén is utazni akar – erre a következtetésre jutottunk, miután láttuk a felmérés adatait, amelyek összhangban állnak a platformunkon történő foglalások folyamatosan növekvő számával. Örömmel látjuk, hogy az áraktól és az úti céltól függően újra előretörnek a last minute akciók.
ezért azt ajánljuk a turistáknak, hogy figyeljék a platformot az új last minute ajánlatokért, és nem csak” – idézte a közlemény Imecs-Ambrus Tímeát, a Travelminit.ro elnök-vezérigazgatóját.
A romániaiak mintegy 39 százaléka azt állítja, hogy egyáltalán nem megy szabadságra idén nyáron, akik pedig igen, azoknak a 73 százaléka belföldön nyaral – derül ki a FinZoom.ro online felméréséből.
A foglalási platform adatai szerint a szállásadók jelenleg a 2024-es év leghosszabb hosszú hétvégéjére készülnek, különösen, hogy
A rekordhosszú hétvége ugyan csak a közszférában dolgozókra vonatkozik, de várhatóan a magánvállalatok is felajánlják a szabadnap lehetőségét alkalmazottaiknak, és majd a későbbiekben bepótolják a kieső napo(ka)t.
A felmérés ugyanakkor azt is górcső alá vette, hogy az utazni vágyók mennyit lennének hajlandóak fizetni egy kétágyas szobára egy éjszakára.
A foglalási platform szakértői azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy valóságban ezek az árak eltérőek lehetnek, olykor 5-10 százalékkal is magasabbak a válaszadók által választott opcióhoz képest, különösen az olyan szálláscsomagok esetében, amelyek étkezést vagy kiegészítő szolgáltatásokat is tartalmaznak (mint például a fürdőbe vagy a játszótérre való belépés).
hogy bensőségesebb környezetben kapcsolódhasson ki, ráadásul olcsóbban.
Az elemzés szerint a következő tényezők fontosak abban, hogy a turisták választása végül melyik szálláshelyre esik: az ár (a megkérdezettek 67 százaléka jelölte meg feltételként), a szálláshely elhelyezkedése (60 százalék), a higiéniai feltételek (59 százalék) és a szoba elrendezése (58 százalék).
Népszerűek a külföldi nyaralások a romániai lakosság körében, de minden évben sokan döntenek az itthoni vakáció mellett.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!