Fotó: Pál Árpád
Az idei év első két hónapjában is fokozódott a romániai lakosság érdeklődése a környezetkímélő személygépkocsik iránt: 75 százalékkal nőtt a zöld technológiát használó autók eladása a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
2018. március 28., 15:092018. március 28., 15:09
A Romániai Gépkocsigyártók és -importőrök Egyesülete (APIA) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból kiderül, januárban és februárban összesen 392 környezetkímélő autót adtak el Romániában. Ezek közül 158 – azaz nyolcszor több, mint a tavalyi első két hónapban – elektromos autó volt, 234 pedig hibrid meghajtású, ez 14,1 százalékos növekedést jelent tavalyhoz képest.
A legkelendőbb elektromos autónak a Volkswagen által gyártott modell bizonyult, amelyből 78-at adtak el, ezt a Smart követi 33 darabbal, majd a BMW (18), a Mercedes Benz (9), a Volvo (8), a Renault (4), a Porsche (3) következik a sorban. A hibrid autók piacát a Toyota vezeti 196 eladott járművel, a második helyen a Lexus áll (16), majd a Kia és az Audi következik (8-8 darab). Amint arról korábban írtunk, az APIA statisztikái szerint 2017-ben összesen 2811 környezetkímélő járművet értékesítettek Romániában, ami 136,7 százalékos növekedést jelent a 2016-os esztendőhöz viszonyítva.
A következő hónapokban pedig még látványosabb növekedésnek lehetünk szemtanúi, miután hétfőn útjára indult a Roncsautó plusz program, aminek keretében a száz százalékosan elektromos meghajtású járművek vásárlása esetén 45 ezer lejes, a hibrid autók esetében pedig 20 ezer lejes támogatást igényelhetnek az érdeklődők, utóbbi esetében feltétel a kilométerenkénti legtöbb 50 grammos szén-dioxid-kibocsátás.
ám ha mégis úgy döntenek, hogy leadják és kiíratják forgalomból régi, nyolc évnél idősebb járművüket, a 45 vagy 20 ezer lejes támogatás mellett megkapják a régi autó kivonásáért járó 6500 lejt is.
a pályázó pedig az új autó vásárlásakor kapja meg a támogatást, miután igazolta az autókereskedésnél, hogy megsemmisíttette és kiíratta forgalomból régi járművét. Feltétel emellett az is, hogy az igénylő romániai lakcímmel rendelkezzen, és ne legyenek tartozásai. Fontos változás az is, hogy idén (a tavalyi évhez hasonlóan) kilométerenként legtöbb 120 gramm, 2019-ben pedig legtöbb 110 gramm szén-dioxid-kibocsátású új autót vásárolhatnak a pályázók a régi autó után járó 6500 lejes kedvezménnyel.
illetve 1000 lej azoknak, akik 98 grammosnál alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású gépkocsit vásárolnának. A 6500 lejes alaptámogatás és a két ökobónusz értéke össze is adódhat, tehát a pályázó egyszerre mindhárom támogatást megkaphatja, így összesen 9200 lejes árejtésben részesülhet.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!