Fotó: Pixabay.com
Klaus Iohannis államfő kihirdette csütörtökön a törvényt, amely előírja, hogy valamennyi közüzemi szolgáltató, közintézmény és hatóság köteles biztosítani az online bankkártyás fizetés lehetőségét az ügyfeleknek.
2022. május 05., 15:382022. május 05., 15:38
A jogszabály a korszerű fizetési módok bevezetéséről szóló 2002/193-as számú sürgősségi rendeletet módosítja.
Előírásai szerint az adókat, illetékeket, díjakat, járulékokat, kamatokat, bírságokat, késedelmi pótlékokat és más összegeket bevételező közüzemi szolgáltatók, közintézmények és hatóságok kötelesek biztosítani a bankkártyás fizetés lehetőségét az ügyfeleknek POS-terminálokon, illetve a kártyás fizetést lebonyolító alkalmazásokon keresztül.
A törvénymódosítás arra kötelezi a közüzemi szolgáltatókat, közintézményeket és hatóságokat, hogy a hatályba lépésétől számított hat hónapon belül nyújtsanak hozzáférést az ügyfeleiknek az elektronikus fizetési rendszerhez. A kötelezettség alól mentesülnek azok a szolgáltatók, intézmények és hatóságok, amelyeknek nincs mobilhálózati lefedettségük.
A törvény alkalmazásának szabályait a hatályba lépésétől számított 60 napon belül dolgozzák ki az illetékes kormányzati intézmények.
A jogszabály a PFA-k tevékenységét szabályozó, 2008/44-es sürgősségi rendeletet egészíti ki.
A törvény szerint az egyéni vállalkozói (PFA) tevékenység időtartama is beleszámít a szakmai tapasztalati időbe, ha ez alatt a PFA-nak az országos bruttó minimálbér 12-szeresének megfelelő éves nettó jövedelme volt, és a PFA-t egyetlen tevékenységi kóddal (CAEN) jegyezték be a cégbíróságon, vagy a fő tevékenysége az adott szakmához kapcsolódott.
Azt az időszakot nem veszik figyelembe, amikor a PFA-nak nem voltak bevételei vagy fel volt függesztve a tevékenysége – közölte az Agerpres.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!