Sokan fordultak a bankhoz a járvány okozta gazdasági válság idején
Fotó: Rostás Szabolcs
Az elmúlt két hónapban 317 ezer jogi és természetes személy kérte hitelei törlesztőrészleteinek ideiglenes felfüggesztését, a kereskedelmi bankok eddig 265 ezret, vagyis a kérelmek 83 százalékát hagyták jóvá – közölte hétfőn a romániai kereskedelmi bankok egyesülete.
2020. május 18., 14:332020. május 18., 14:33
2020. május 18., 14:342020. május 18., 14:34
A 265 ezer kérvény felét a bukaresti kormány által elfogadott 2020/37-es sürgősségi kormányrendelet alapján nyújtották be az ügyfelek. A hiteltörlesztésről szóló moratóriumot az Orban-kabinet március végén fogadta el és azok a jogi és magánszemélyek kérhették legtöbb 9 hónapra vagy rövidebb időre a törlesztőrészletek fizetésének felfüggesztését, akiknek bevétel-kiesést okozott a koronavírus-járvány.
Mostanáig 303 ezer magánszemély és 14 ezer jogi személy élt a hiteltörlesztés ideiglenes felfüggesztésének lehetőségével, ami a magánszemélyeknek folyósított hitelek kevesebb mint 20 százalékát tette ki, a jogi személyeknél pedig a hitelállomány kevesebb mint 14 százalékát – közölte az MTI. A hitellel rendelkezőknek még június 15-ig van lehetőségük ilyen kérvényt benyújtani, amennyiben igazolni tudják, hogy a járvány jelentős bevételkiesést okozott számukra.
A kormányrendelet értelmében a törlesztés felfüggesztésének időszakában esedékes kamatokat tőkésítik és szétosztják a törlesztés fennmaradó időszakára, tehát a későbbi törlesztőrészletek nagyobbak lesznek az eredetieknél. A hitelintézetek ezért azt tanácsolták az ügyfeleiknek, hogy csak azok éljenek ezzel a lehetőséggel, akiket valóban keményen sújtott a járvány megfékezése érdekében bevezetett korlátozó intézkedések okozta gazdasági leállás.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!