Sokan fordultak a bankhoz a járvány okozta gazdasági válság idején
Fotó: Rostás Szabolcs
Az elmúlt két hónapban 317 ezer jogi és természetes személy kérte hitelei törlesztőrészleteinek ideiglenes felfüggesztését, a kereskedelmi bankok eddig 265 ezret, vagyis a kérelmek 83 százalékát hagyták jóvá – közölte hétfőn a romániai kereskedelmi bankok egyesülete.
2020. május 18., 14:332020. május 18., 14:33
2020. május 18., 14:342020. május 18., 14:34
A 265 ezer kérvény felét a bukaresti kormány által elfogadott 2020/37-es sürgősségi kormányrendelet alapján nyújtották be az ügyfelek. A hiteltörlesztésről szóló moratóriumot az Orban-kabinet március végén fogadta el és azok a jogi és magánszemélyek kérhették legtöbb 9 hónapra vagy rövidebb időre a törlesztőrészletek fizetésének felfüggesztését, akiknek bevétel-kiesést okozott a koronavírus-járvány.
Mostanáig 303 ezer magánszemély és 14 ezer jogi személy élt a hiteltörlesztés ideiglenes felfüggesztésének lehetőségével, ami a magánszemélyeknek folyósított hitelek kevesebb mint 20 százalékát tette ki, a jogi személyeknél pedig a hitelállomány kevesebb mint 14 százalékát – közölte az MTI. A hitellel rendelkezőknek még június 15-ig van lehetőségük ilyen kérvényt benyújtani, amennyiben igazolni tudják, hogy a járvány jelentős bevételkiesést okozott számukra.
A kormányrendelet értelmében a törlesztés felfüggesztésének időszakában esedékes kamatokat tőkésítik és szétosztják a törlesztés fennmaradó időszakára, tehát a későbbi törlesztőrészletek nagyobbak lesznek az eredetieknél. A hitelintézetek ezért azt tanácsolták az ügyfeleiknek, hogy csak azok éljenek ezzel a lehetőséggel, akiket valóban keményen sújtott a járvány megfékezése érdekében bevezetett korlátozó intézkedések okozta gazdasági leállás.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!